שיטפון בזק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שיטפון בנחל גלד
שיטפון בנחל צין
הגל הראשון של המים בנחל אוג בזמן שיטפון

שיטפון בזק הוא שטף מים פתאומי בוואדיות ובאפיקי נחל יבשים במרבית ימות השנה. לשטפונות תפקיד חשוב בעיצוב הנוף המדברי, כשהצמחייה המדברית מפתחת התאמות שונות להתמודדות עימם.

חוסר זהירות של מטיילים ושל עוברי דרך, בזמן שיטפון, עלול לסכן את חייהם.

בישראל שוטפים שטפונות בזק את אפיקי הנחלים בנגב ובמדבר-יהודה מספר פעמים בשנה.

היווצרות שיטפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטפון בזק נגרם כאשר יורד גשם והאדמה המדברית לא מאפשרת למים לחלחל. מי הגשם זורמים על פני השטח. זרזיפי מים מצטרפים לזרמים קטנים, ואלו מצטרפים לזרמים גדולים יותר ולנחלים. במקורו סמוך לקו פרשת המים יראה השיטפון כנחל שנוצר יש מאין, במורד יצור השיטפון נחלים גדולים יותר ומפלים. עוצמת השיטפון תלויה בכמות הגשמים ובגודל אגן הניקוז. ככל שירדו יותר גשמים יזרמו יותר מים. ככל שאגן הניקוז גדול יותר, מצטרפות זרימות מאפיקים רבים יותר ולכן הזרימה שם חזקה יותר.

הפשרה קרחונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטפון בזק עשוי להתרחש גם בשל הפשרתם של קרחונים.

ב-5 בנובמבר 1996 נהרס הגשר מעל כביש 1 באיסלנד לחלוטין, כאשר כמות עצומה של מי קרחון – שהופשרו בעקבות התפרצות תת-קרחונית – סחפה אותו, יחד עם שני גשרים סמוכים נוספים. כתוצאה מכך נותק חלקה המזרחי של המדינה עד לתיקון הנזק.

סדרה של שטפונות בזק יצרו את הרמות המחורצות במדינת וושינגטון במהלך הפרהיסטוריה. שטפונות אלה המכונים שיטפונות מיזולה נבעו מקריסתם של קרחונים שסכרו את האגם הקרחוני של מיזולה במונטנה הסמוכה. מי האגם בשילוב מי הפשרת הקרחונים יצרו את התוואים הגאולוגיים הייחודיים של הרמות המחורצות בדרכם אל האוקיינוס השקט.

השפעה על מטיילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטפון בזק הוא חזיון מרהיב. אך הוא עלול לסכן את חייהם של מטיילים לא זהירים. מטייל שיימצא בנתיב השיטפון עלול לגלות ששבילים מכוסים במים, וירידות תלולות בסלע הפכו למפלים חלקלקים. בתוואי שטח מסוימים, כגון ואדיות צרים ומעוקים לא תמיד יוכל המטייל למצוא מקום מחוץ לנתיב הזרימה. הימצאות בנתיב הזרימה של שיטפון מסכנת את חייו של המטייל. מטיילים שיוצאים למדבר, צריכים להתעדכן לגבי הסיכוי לשיטפונות.

השפעה על נוסעים בדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטפונות גדולים, תהיה זרימה משמעותית בנחלים רחבים בעלי אגן ניקוז גדול, שחוצים כבישים. כלי רכב שימעיטו בהערכת עוצמת הזרם עלולים להתפתות לנסות לחצות את נתיב השיטפון, ולהיתקע או להיסחף. כיום במקרים רבים, מגשרים גשרים מעל נתיבי שיטפון בנגב ובמדבר יהודה. עדיין ישנו מספר לא מבוטל של כבישים שחוצים אפיקי שיטפון ללא גשר.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שיטפון בזק בוויקישיתוף