מפל מים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מפל מים הוא מקום בנהר שבו נופלים המים על פני קיר זקוף, והוא נוצר עקב אי אחידות באפיק, כאשר בנהר יש הבדלי גובה בין שני מקומות, והמים נופלים כלפי מטה מהמקום הגבוה אל המקום הנמוך.

היווצרות המפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים נוצר מפל מים עקב שינויים שברים הנקראים טקטוניים - שברים ונקעים של קווי העתק, אך רוב המפלים נוצרים עקב שינויים ליתולוגיים - שינויים באופי המסלע. בדרך כלל נגרם הדבר במקום שבו עובר הנהר ממסלע קשה למקום בעל מסלע רך יותר, שובר אותו, וצונח ממקומו לשכבת הסלע הבאה. מפל נוצר גם במקומות שבהם אפיק גבוה נשפך לתוך נהר בעל אפיק נמוך יותר בצורה משמעותית. אפיק כזה, הגבוה מן הנהר אליו הוא נשפך, נקרא אפיק תלוי. אפיקים תלויים נוצרים כאשר בנהר הגדול עוברת כמות מים הגדולה בהרבה מזו שבאפיק (קרקע הנחל שהמים זורמים בו) העליון. חלק מאפיקים תלויים אלו, נוצרו על ידי הקרחונים הגדולים שנעו בנהרות בתקופת הפליסטוקן.

מפלי מים נומשהוקם סכר איטייפו בשנת 1982, כדי להפיק חשמל הידרואלקטרי, הציפו מי האגם שנוצר את המפלים.[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרומה ממפלי גוואירה נשפך נהר איגואסו אל נהר פרנה. לא רחוק ממקום זה, במשולש הגבולות ארגנטינה-ברזיל-פרגוואי, נמצאים מפלי איגואסו שהם מהגדולים והרחבים בעולם. המפלים מהווים מוקד משיכה עצום לתיירים ונחשבים לאחד מפלאי הטבע.

המפל הגבוה ביותר בעולם הוא מפל אנחל בונצואלה. גובהו 979 מטרים וגובה המדרגה הגבוהה שלו 807 מטרים.

מפלי חון על נהר מקונג בלאוס משתרעים לרוחב 10 ק"מ והם הרחבים בעולם אך גובהם 29 מטרים בלבד.

מפלי בויומה על נהר קונגו בזאיר, ומפלי ויקטוריה הנמצאים על נהר זמבזי ומהווים גבול בין זמביה לזימבבואה, הם מפלי המים הגדולים באפריקה ומהגדולים בעולם מבחינת כמות המים הנופלים בהם.

בין מפלי המים המפורסמים אפשר למנות את מפלי ניאגרה בגבול קנדה-ארצות הברית, שזוכה ליחסי ציבור מרשימים בסרטי קולנוע אמריקנים רבים.

מפלים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל הדלה במים, מצויים כמה מפלים, אם כי רובם זעירים, וגם הגדולים שבהם אינם אלא קילוח דק של מים נופלים. ולמרות זאת, מפל מים בלב המדבר הלוהט כמו בעין עבדת או בעין גדי הוא מעין פלא טבע של ממש בעיני רואיו, גם אם קנה המידה אינו משתווה לזה של המפלים הנודעים. מפל המים הגבוה בישראל הוא מפל נחל קדם, שגובהו 330 מטרים, אך הוא זורם רק בעת שיטפונות ולעתים מאוד נדירות. מפל המים הזורם כל השנה הגבוה בישראל הוא מפל נחל גמלא שגובהו 52 מטרים. רוב מפלי המים בישראל הזורמים כל השנה נמצאים ברמת הגולן.

מפלי מים והאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדם עושה במפלי המים שימוש בשתי דרכים:

  • ניצול כוח המים הנופלים כדי להניע טורבינות ולייצר חשמל.
  • לצורכי נופש ותיירות: מאז ומתמיד ראה האדם במפלים שכיות חמדה ובא לראותם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]