שלמה הלוי מבורגוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דיוקן של הבישוף סנטה מריה מתוך הספר "Retratos de Españoles ilustres"

פבלו דה סנטה מריה, שנולד בשם שלמה הלוי (ספרדית: Pablo de Santa María ‏13501435) היה תאולוג ואיש דת קתולי, בישוף העיר בורגוס, פרשן והשר שומר-החותם במועצת קסטיליה (ספ'). סנטה מריה היה יהודי מומר וטרם טבילתו כיהן כרבה של בורגוס.

שלמה הלוי נולד למשפחה שבלטה בפעילותה בתחום הכספים בחצר המלוכה בקסטיליה. בשנת 1389, נשלח לייצג את חצר המלוכה הקסטיליאנית בחבל אקוויטניה שבצרפת. בהיותו שם נעצר כבן ערובה. ככל הידוע הוטבל לנצרות ב-21 ביולי 1390, אך ייתכן שאין זה התאריך המדויק. יחד עמו התנצרו גם בניו, בתו ואחיו. לאחר התנצרותו עבר לפריז בה למד לימודי תאולוגיה.

בשנת 1394 עבר לאביניון ושם התקרב לאפיפיור בוניפקיוס התשיעי. באותה העת גם החל לפעול במרץ כדי להמיר את יתר היהודים, ופרסם כתבי פולמוס כדי להוכיח את אמיתות הנצרות. במקביל החל לעלות במעלות הכמורה ומונה לתפקידים נכבדים. בשנת 1403 מונה לבישוף של העיר קרטחנה וּבשנת 1415 מונה לבישוף של עיר הולדתו בורגוס. משנת 1407 והלאה החזיק בתואר שומר-החותם במועצה המלכותית הקסטיליאנית.

בשנת 1434 הוא פרסם את ספרו Dialogus Pauli et Sauli Contra Judæos, sive Scrutinium Scripturarum שבהמשך עברה מספר מהדורות והייתה בסיס לכתיבה של מרטין לותר. כמו כן הוא פרסם ספר תוספות להערות לתנ"ך מאת ניקולאס מלירה.

נכדתו, תרזה מקרטחנה, שנולדה ב-1425 כנוצרייה, הייתה בבגרותה נזירה קתולית משכילה, ואחת מחלוצות המחשבה הפמיניסטית בעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שלמה הלוי מבורגוס בוויקישיתוף