שניוני הפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןשניוני הפה
Sea cucumber.jpg
מלפפוני ים כמו גם קווצי עור אחרים שייכים לקבוצת שניוני הפה
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטיים
ממלכה: בעלי חיים
תת־ממלכה: רב-תאיים אמיתיים
קבוצה: בעלי שלוש שכבות גוף
קבוצה: שניוני הפה
מערכה: ראו בערך
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Deuterostomia
‏גרובן, 1908

שניוני הפה (שם מדעי: Deuterostomia, מיוונית: Deutero - שני, stomia - פה) הם על-מערכה של בעלי חיים. כלולים בקבוצת בעלי שלוש שכבות גוף (Bilateria) שכלולה מצידה בקבוצת רב-תאיים אמיתיים.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שניוני הפה נבדלים מקבוצת קדמוני הפה (Protostomia) בהתפתחות העוברית; בשניוני הפה הפתח הראשוני שנוצר בבלסטולה במהלך הפיכתה לגסטרולה יהפוך בהמשך לפי הטבעת בעוד שבקבוצת קדמוני הפה פתח זה יהפוך לפה; בעוד שבשניוני הפה ההתלמה (חלוקת התאים בעובר הצעיר) אינה דטרמיניסטית ורדיאלית, ההתלמה בקדמוני-הפה היא בדרך כלל דטרמיניסטית וספירלית; כמו כן, אופן יצירת חלל הקרביים (צלום; coelom) שונה - בשניוני-הפה חלל הקרביים מתפתח מכיסים בולטים פנימה מהקיר הדורסו-לטרלי של המעי הקדום, לעומת זאת בקדמוני-הפה חלל הקרביים מתפתח מנימים שצומחים מתוך המזודרם שאחר כך הופך לחלל פנימי (תהליך המכונה schizocoely).

הקבוצה כוללת חמש מערכות:

תרשים זה מראה את ההבדלים ביצירת חללי הגוף בקדמוני-הפה ובשניוני-הפה. קבוצות אלו נבדלות בכמה מאפיינים של ההתפתחות העוברית המוקדמת: בשניוני-הפה החלוקות בבלסטולה נקראות "חלוקות רדיאליות" כי הן מתרחשות במקביל או בניצב לציר הקוטב העיקרי. בקדמוני הפה החלוקות נקראות "ספיראליות" כי מישורי החלוקה נמצאים באלכסונים ביחס לציר הקוטב המרכזי. במהלך יצירת הגסטרולה, הפה העוברי בקדמוני הפה נוצר ראשון מהבלסטופור בעוד שפי-הטבעת נוצר מאוחר יותר, בשניוני-הפה סדר הדברים הפוך, ומכאן שמם

מוצא[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב של בעלי חיים המורכבים יותר ממדוזה וצורבים אחרים מחולקים לשתי קבוצות, קדמוני-הפה ושניוני-הפה. המיתרניים (הכוללים את כל בעלי החוליות) הם שניוני-פה. סביר להניח כי המין Kimberella בן 555 מיליון שנה היה חבר בקבוצת קדומי-הפה. אם כן, פירוש הדבר כי שושלות קדומי-הפה ושניוני-הפה התפצלו זמן קצר לפני הופעת Kimberella - לפחות לפני 558 מיליון שנה, ולכן גם לפני תחילת הקמבריון לפני 542 מיליון שנה. מאובנים של המין Ernietta Ediacaran, שהופיע לפני כ-543–549 מיליון שנים, עשוי לייצג חיה מקבוצת שניוני-הפה.

מאובנים השייכים לקבוצה אחת גדולה של שניוני-הפה, קווצי-העור (שחבריה המודרניים כוללים כוכבי ים, קיפודי ים וחבצלות ים) היו נפוצים למדי מתחילת הקמבריון, לפני 542 מיליון שנה. ניתן לפרש מאובנים של המין Rhabdotubus johanssoni מאמצע הקמבריון כשייכים לקבוצת חצי-מיתרניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שניוני הפה בוויקישיתוף