קדמוני הפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןקדמוני הפה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
תת־ממלכה: רב-תאיים אמיתיים
קבוצה: פרה-הוקסוזואה
קבוצה: בילטריה
קבוצה: נפרוזואה
קבוצה: קדמוני הפה
שם מדעי
Protostomia
גרובן, 1908
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קדמוני הפה (שם מדעי: Protostomia) היא קבוצה גדולה של בעלי חיים הכוללת את מרבית בעלי החיים הקיימים כיום כמו תולעים נימיות, פרוקי-רגליים, תולעים שטוחות, תולעים טבעתיות ורכיכות.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קדמוני הפה נבדלים מקבוצת שניוני הפה (Deuterostomia) בהתפתחות העוברית; בשניוני הפה הפתח הראשוני שנוצר בבלסטולה במהלך הפיכתה לגסטרולה יהפוך בהמשך לפי הטבעת בעוד שבקבוצת קדמוני הפה פתח זה יהפוך לפה; בעוד שבשניוני הפה ההתלמה (חלוקת התאים בעובר הצעיר) אינה דטרמיניסטית ורדיאלית, ההתלמה בקדמוני-הפה היא בדרך כלל דטרמיניסטית וספירלית; כמו כן, אופן יצירת חלל הקרביים (צלום; coelom) שונה - בשניוני-הפה חלל הקרביים מתפתח מכיסים בולטים פנימה מהקיר הדורסו-לטרלי של המעי הקדום, לעומת זאת בקדמוני-הפה חלל הקרביים מתפתח מנימים שצומחים מתוך המזודרם שאחר כך הופך לחלל פנימי (תהליך המכונה schizocoely).

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קדמוני הפה מחולקים לשתי קבוצות: אקדיסוזואה (Ecdysozoa) הכוללת פרוקי-רגליים, תולעים נימיות וקבוצות נוספות כמו נושאי ציפורניים וספירליה (Spiralia) הכוללת רכיכות, תולעים טבעתיות וקבוצות נוספות כמו תולעים שטוחות ותולעים קוצניות ראש.

האב הקדמון המשותף של קדמוני הפה ושניוני הפה היה כנראה בעל חיים דמויי תולעת. קדמוני הפה כוללים יותר מינים משניוני הפה והם התפצלו משניוני הפה לפני כ-600 מיליון שנה בתקופת האדיקר. הקבוצה כוללת את המערכות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קדמוני הפה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]