רב-תאיים אמיתיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןרב-תאיים אמיתיים
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטים
ממלכה: בעלי חיים
קבוצה: רב תאיים אמיתיים
שם מדעי
Eumetazoa
Bütschli, 1910

רב-תאיים אמיתיים (שם מדעי: Eumetazoa) היא קבוצה בממלכת בעלי חיים הכוללת את מרבית המינים בקבוצה וכן את המפותחים שבה. מרביתם ניידים ורובם בעלי סימטריה דו-צדדית. רוב החיות נחשבות לרב-תאיים, למעט הספוגיים והמינים הנכחדים Thectardis avalonensis ו-Iotuba chengjiangensis ואולי גם את הקבוצה הנכחדת Vendobionta (אנ') (בעבר נכללו מספר חד-תאיים כמו האמבה בתור בעלי חיים אך כיום נחשבים לפרוטיסטים). ראשיתם עם ראשוני החיות במשך הקמבריון שלפני 635 מיליון שנה מזמננו.

רב-תאיים אמיתיים היא קבוצה גדולה אך פרימטיבית והיא מתפצלת לארבע קבוצות: מסרקנים, Trilobozoa שנכחדה ופרה-הולוזואה (ParaHoxozoa), בה הפלקוזואה, הצורבים והבילטריה, הכוללת את רוב מיני החיות.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מערכה מסרקנים (Ctenophora) – כוללת כ-150 מינים של בעלי חיים ימיים, גודל גופן נע בין מספר מילימטרים עד לשני מטר. רוב המינים בעלי יכולת הארה ביולוגית. לרוב גופן שקוף כדורי או דמוי אגס, והם בעלי סימטריה דו-צדדית. התכונה הבולטת ביותר של מינים רבים במערכה זו היא קבוצות ריסונים דמויי מסרק המשמשות לשחייה, ומכאן שמם.
  • מערכה Trilobozoa (אנ') - נכחדה
  • קבוצה פרה-הוקסוזואה (ParaHoxozoa) (אנ')
    • מערכה פלקוזואה (Placozoa) – מערכה של חסרי חוליות בממלכת בעלי החיים. הפלקוזואה הם בעלי המבנה הפשוט ביותר מבין בעלי החיים הרב תאיים שאינם טפילים ולכן נחשבת לקבוצה בסיסית (במובן של קדומה, פרימיטיבית) של הרב תאיים. בקבוצה יש רק מין אחד, Trichoplax adhaerens, אם כי על פי מחקרים גנטיים ייתכן שלמעשה מדובר בכמה מינים דומים מורפולוגית אך שונים מבחינה גנטית.
    • מערכה צורבים (Cnidaria) – במערכה זו כלולים כ-10,000 מינים של בעלי חיים פשוטים יחסית (בעלות שתי שכבות נבט בלבד) המצויים בסביבות מימיות בלבד, בעיקר בים. שמם המדעי של הצורבניים, Cnidaria, מקורו במילה קנידוציט תאים מיוחדים שנושאים אברוני עקיצה. במערכה זו נכללים בין היתר אלמוגים, שושנות ים, מדוזות סוכך, נוצתאים וצרעות ים.
    • קבוצה בילטריה (Bilateria) – בעלי סימטריה דו-צדדית או בעלי חיים מורכבים – קבוצה של בעלי חיים בעלי סימטריה דו-צדדית, כלומר, יש להם ראש (מלפנים) וזנב (מאחור), כמו גם גב (בצד הגבי) ובטן (בצד הגחוני); לכן יש להם גם צד שמאלי וצד ימני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רב-תאיים אמיתיים בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.