שפנפנת פלייבוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלצרית במדי שפנפנת פלייבוי

שפנפנת פלייבויאנגלית: Playboy Bunny) הוא שם שניתן למלצרית העובדת ברשת מועדוני הלילה של חברת פלייבוי (המוציאה לאור של ירחון פורנוגרפי בשם זה) שפעלה בארצות הברית בשנים 1960 עד 1988.

מקור השם "שפנפנת פלייבוי" הוא בלוגו של הירחון "פלייבוי", שבו פרופיל של ארנבון (באנגלית: Bunny) העונד עניבת פרפר, שעוצב על ידי המעצב ארט פול עבור הגיליון השני של הירחון ומלווה את החברה עד היום.

ייחודן של המלצריות שכונו "שפנפנות פלייבוי" היה במדיהן המיוחדים, שכללו לבוש מינימלי צמוד, ואוזני ארנבון שחורות מפרווה שעטו על ראשן. מדים אלה נרשמו כסימן מסחר על ידי חברת Playboy Enterprises.

לימים, פירסמו נשים ששימשו כ"שפנפנות" תיאורים על התייחסות שלילית ומשפילה כלפיהן.[1] כיום נחשב הביטוי "שפנפנת פלייבוי" כדוגמה שוביניסטית להחפצת נשים[2] ויש כנגדו ביקורת חברתית.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי "שפנפנת פלייבוי" בעברית מקורו בטעות בתרגום מאנגלית. למעשה, התרגום הנכון למושג "Playboy Bunny" היה אמור להיות "ארנבונת פלייבוי". אולם בעברית קיים לעתים קרובות בלבול, שמקורו לא ברור, בין השפן ממשפחת השפניים, לבין הארנבת ממשפחת הארנביים. מדובר בבעלי חיים ממינים שונים, השייכים למשפחות טקסונומיות נפרדות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שפנפנת פלייבוי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו לדוגמה: מאי פלטי, [שפנפנת פלייבוי בספר חדש: "החיים באחוזה הם גיהנום עלי אדמות" http://www.mako.co.il/special-mako-news/breaking-news/Article-8e4d0d561cdad41006.htm], מאקו, 11.06.2015
  2. ^ ראו לדוגמה: דודי אביטן, [השפנפנה של פלייבוי ביקרה בקמפוס האוניברסיטה העברית http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4299157,00.html] , mynet - ירושלים, 31.10.2012.