שקית קניות מפלסטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שקית קניות מפלסטיק (שקית פלסטיק או שקית מכולת), היא סוג נפוץ של שקית פלסטיק(אנ')[1] המשמשת לקניות בכמה מדינות. לרוב שקיות אלו מיועדות לשימוש חד-פעמי כדי לשאת פריטים מהחנות לבית. הן משמשות גם בשימוש חוזר לאחסון או כשקיות אשפה.

שקיות קניות

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקיות פלסטיק בדרך כלל מיוצרות מפוליאתילן.

שקית הקניות הקלה היא המצאה של מהנדס שוודי בשם גוסטב סטן ת'ולין. הוא פיתח את הרעיון ויצר שקית פשוטה על ידי קיפול יריעת פלסטיק על משטח שטוח כך שהידיות הן חלק מהיריעה הבונה את גוף השקית ללא "תפר". בתחילת שנות ה-60 הוא פיתח את הרעיון עבור חברת אריזה בשוודיה. התהליך שפיתח הפיק שקית פשוטה וחזקה, בעלת כושר נשיאה גבוה, והרעיון הוכר כפטנט בשנת 1965[2].

הבעלות על הפטנט של החברה שקנתה ממנו את הזכויות, העניק לה מונופול וירטואלי על ייצור שקיות מסוג זה, והיא הקימה מפעלי ייצור ברחבי אירופה וארצות הברית, עד שנת 1977, אז שוחררו הזכויות לכול.

מאמצע שנות ה-80 הפך השימוש בשקיות פלסטיק נפוץ ככלי לנשיאת מצרכים יומיים, מהחנות לכלי הרכב ולבתים. פעמים רבות נעשה בשקיות אלו שימוש חוזר לעטיפת חפצים או מוצרי מזון, וכן כשקיות אשפה ביתיות.

על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, נכון לשנת 2016 מוציאות רשתות השיווק סכום של כ־90 מיליון ש"ח לשנה עבור סבסוד שקיות פלסטיק לקונים, ישראלי ממוצע צורך כ־75 שקיות פלסטיק לשנה, ובסך הכל נצרכות בישראל כ־2.2 מיליארד שקיות פלסטיק בשנה[3]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיני רבים השימוש בשקיות פלסטיק מסמל את תרבות הצריכה - אשר אינה עולה בקנה אחד עם סביבתנות ודאגה לאיכות הסביבה. הערך הסימבולי של השימוש בשקיות פלסטיק נובע מן הנזק הסביבתי העצום שנגרם כתוצאה מן השימוש בהן. בשל העובדה שאנשים רבים מבצעים בשקיות אלה שימוש חד-פעמי, בנוסף לעובדה שפלסטיק אינו מתכלה - נפח ומשקל רבים מן הפסולת במדינות מערביות מקורו בשקיות פלסטיק[4]. בנוסף, שקיות אשר נסחפות ברוח לאזורים מרוחקים מסביבה אנושית או שקיות המושלכות באזורים שבהם משוטטות חיות בר - עלולות לגרום לנזק רב, למשל במקרה שבעל-חיים מתפתה לאכול אותן. לדוגמה, צבי-ים עלולים לחשוב ששקית פלסטיק היא מדוזה (מהן צבי-הים ניזונים) ולהיחנק כתוצאה מבליעתה[5]. דוגמה נוספת, שקית פלסטיק שהושארה באתר בילוי בטבע עם אוכל בתוכה, עלולה להיאכל בידי חיית בר שחפצה באוכל שבתוך השקית.

זהום סביבתי משקיות פלסטיק משומשות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שקיות מפלסטיק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המכונה בישראל באופן שגוי "שקית ניילון"
  2. ^ United States Patent US3180557 פטנט אמריקני 3,180,557 Bag with handle of weldable plastic material (שקית עם ידית מחומר פלסטי הניתן לריתוך)
  3. ^ מורן אזולאי ואילנה קוריאל, אושר סופית: כל שקית בסופר תעלה לנו כסף, באתר ynet, 29 במרץ 2016
  4. ^ http://www.green-pack.co.il/apage/26547.php
  5. ^ ארז ארליכמן, מחקר: פסולת פלסטיק הורגת צבי ים נדירים, באתר ynet, 18 במרץ 2009