תבנית:אלף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


התבנית משמשת ליצירת קישורים לקטלוגים מקוונים המבוססים על תוכנת "אלף 500". היא תומכת בשלושה סוגי קישורים:

 1. רשימת תוצאות חיפוש - נעשה שימוש בממשק של המערכת המקבל שאילתות CCL, שהוא תחביר המאפשר גמישות והזנת שאילתות חיפוש מורכבות (ראו הסבר כאן).
 2. תצוגה מלאה של רשומה בודדת לפי מספר מערכת.
 3. רשימת דפדוף - רשימה אלפביתית של מונחים לפי מפתח.

התבנית יוצרת קישור קבוע לחיפוש המבוקש. לעומת זאת, העתקה והדבקה של כתובת ה-URL של תוצאות החיפוש ישירות משורת הכתובת תניב קישור בלתי יציב שאין לעשות בו שימוש במרחב הערכים.

התבנית איננה מתאימה לכל הקטלוגים המבוססים על מערכת "אלף", אלא רק לכאלה שתומכים עדיין בממשק ה"קלאסי" של המערכת, שנחשב כיום למיושן. בחלק מהממשקים האחרים (כגון מערכת "מרחב" של הספרייה הלאומית) ניתן להעתיק את הקישור ללא חשש ישירות משורת הכתובת.

פרמטרים[עריכת קוד מקור]

 1. קטלוג: שם הקטלוג. יש להקפיד על הקלדת השם בדיוק כפי שמופיע להלן (השמות מסומנים בהדגשה). התבנית תומכת כיום במאגרים הבאים:
 2. יש לבחור באחד משלושת הפרמטרים הבאים, בהתאם לסוג הקישור הרצוי - חיפוש, תצוגה מלאה של רשומה, או דפדוף:
  • חיפוש: שאילתת CCL לחיפוש.
   • את השאילתה המתאימה ניתן למצוא כך: בצעו את החיפוש הרצוי בקטלוג, ובמסך התוצאות לחצו על הלשונית "חיפושים קודמים". תופיע רשימה של חיפושים שבוצעו לאחרונה. השאילתה היא הטקסט המופיע ליד הפריט הראשון ברשימה, בעמודה "בקשת חיפוש".
   • הערות: אם שם השדה (המפתח) המופיע שם איננו קוד מקוצר, יש להחליפו בקוד המתאים. למשל, את "מחברים" או "Authors" יש להחליף ב-"AUT" (רשימה טיפוסית של הקודים מופיעה כאן, אך יש הבדלים בין הקטלוגים השונים). בנוסף, יש להסיר את תווי הגרש (') והמירכאות ("), שעלולים לשבש את החיפוש בחלק מהקטלוגים; מירכאות המסמנות ביטוי מדויק לחיפוש יש להשאיר במקומן.
  • רשומה: מספר המערכת של הרשומה המבוקשת.
  • דפדוף: המונח הראשון ברשימת הדפדוף.
   • במצב דפדוף חובה להזין גם את קוד השדה בפרמטר שדה. זהו הקוד שמופיע כערך הפרמטר scan_code בשורת ה-URL, לאחר שמבצעים את הדפדוף המבוקש.
 3. תת-מאגר (אופציונלי): קוד תת-המאגר שבו יבוצע החיפוש. זהו הקוד שמופיע כערך הפרמטר local_base בשורת ה-URL, לאחר שבוחרים את תת-המאגר המבוקש במסך החיפוש. ברירת המחדל היא חיפוש במאגר המלא.
 4. טקסט (אופציונלי): הטקסט שיוצג בקישור.

דוגמה[עריכת קוד מקור]

קוד ויקי תוצאה
{{אלף|קטלוג=ULS|רשומה=005165073|טקסט=פרטי כתב העת גלילאו בקטלוג המאוחד לכתבי עת}} פרטי כתב העת גלילאו בקטלוג המאוחד לכתבי עת

אין תיאור.

פרמטרים של תבניות

פרמטרתיאורסוגמצב
קטלוגקטלוג

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
רשומהרשומה

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
חיפושחיפוש

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
דפדוףדפדוף

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
תת-מאגרתת-מאגר

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
שדהשדה

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש
טקסטטקסט

אין תיאור

בלתי־ידועלא דרוש