לדלג לתוכן

תואר שווה ערך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תואר שווה ערך (נקרא גם תואר אקוויוולנטי) מהווה חלופה לתואר אקדמי, בעיקר בתחום ההוראה, ולרוב, משרד החינוך מכיר בו כדרגת שכר שוות ערך לתואר ראשון או שני.

בתחום ההוראה נדרש לרוב על ידי משרד החינוך תואר כתנאי להשתתפות במכרזים ונשיאת משרות מסוימות וכדרגת שכר למורים. גורמים דתיים מתחו ביקורת על הדרישה, ודרשו הכרה בהשכלה תורנית כמקבילה להשכלה אקדמית, כך למשל הרב אבי גיסר הציג את העמדה כי "אם יגיע אדם אחד עם תואר שני באומנות, ומולו אדם עם תעודה של כושר לדיינות שהיא תעודה של גוף ממלכתי עם בחינות ותוצאות, הרי שההשכלה שלהם צריכה לקבל אותו משקל"[1]. משרד החינוך קיבל את הדרישה, וקבע כי בתחום ההוראה ניתן להכיר בתעודה אקוויוולנטית לתואר ראשון ולתואר שני[2].

הקביעה מעניקה הכרה חלקית בהשכלה תורנית, כמקבילה לתואר אקדמי לצורכי דרגת שכר, וניתנת למורים בישראל בלבד. בז'רגון של משרד החינוך נטבעו המושגים: "BA אקוויוולנטי", "MA אקוויוולנטי" ו"דוקטור אקוויוולנטי", אשר אינם משקפים זכות לתואר אקדמי אלא שכר מקביל לזה של בעלי תואר אקדמי.

משרד החינוך דורש לימודים בישיבה מוכרת או בחינה על דפי גמרא או שולחן ערוך, או הסמכה לרבנות כדי לקבל את הדירוג[3].

במקור, נועדו התארים האקוויוולנטיים רק לבוגרי ישיבות, ובאתר משרד החינוך נכתב כי "דירוג לצורכי שכר בלבד למורים שהם בוגרי ישיבות המלמדים בפועל את מקצועות הקודש: תלמוד/תושבע"פ ו/או מחשבת ישראל ו/או תנ"ך". אולם בפועל עושים שימוש מרכזי בתארים האקוויוולנטיים הסמינרים החרדיים שמעניקים לימודים דומים ללימודי תואר B.Ed אולם הם אינם נחשבים כתואר ראשון אלא כדרגת שכר אקוויוולנטית. הסיבה לכך היא התנגדותם של הרבנים ללימודים לתארים אקדמיים. ישנם אף סמינרים חרדיים שמעניקים תואר M.Ed[4], אולם ככל הנראה, לא קיימים מוסדות שמעניקים תואר דוקטור אקוויוולנטי.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]