תוכנית מפיצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תוכנית מפיציםאנגלית: Reseller Program או Distributor Program) היא מודל עסקי לפיו חברה מציעה זכויות שיווק על מוצריה לגורמי צד ג' (הקרויים מפיצים) - כלומר, רישיון למכור את המוצרים ללקוחות קצה.

העקרון המנחה של תוכנית מפיצים הוא שהמפיץ רשאי להשתמש במיתוג משל עצמו (לוגואים, אתר אינטרנט וכולי). לפי התוכנית הספציפית, ניתן לבחור אם הלקוח עצמו נחשף לכך שהוא קונה מוצר ממפיץ של חברה אחרת - או שהוא קונה ישירות מבעל העסק האחראי על המוצר.

סוגי תוכניות מפיצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב, תוכניות מפיצים סובבות סביב תוכן דיגיטלי - משיקולי קלות ההפצה וחוסר הצורך להחזיק מלאי. על כן, מרבית תוכניות המפיצים משווקות תוכנות מחשב, שירותי תוכנה כשירות, ספרים אלקטרוניים וכיוצא בזה. ניתן למצוא תוכניות מפיצים המציעות למפיץ למכור חבילות נופש דרך אתר ייעודי שהמפיץ מקים, שירותי אחסון אתרים וכולי.

תוכניות מפיצים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל, תוכניות המפיצים מתאפיינות בעיקר במוצרי אינטרנט. הדוגמה המוכרת ביותר היא רישום דומיינים. איגוד האינטרנט הישראלי, הגוף האמון על רישום הדומיינים בארץ, מאפשר מאז שנת 2007 רישום דומיינים על ידי הציבור הרחב אך ורק דרך רשמים מוסמכים[1]. איגוד האינטרנט מסתמך במידה כה רבה על מפיצים, שאינו מוכר עוד דומיינים לקהל הרחב (אלא מצמצם את פעילותו לדומיינים .ac.il, .net.il, .k12.il, .muni.il - השייכים לתחומי האקדמיה, אספקת שירותי אינטרנט, בתי ספר ועיריות - בהתאמה)[2]. בתחומים אחרים ניתן למצוא תוכנית מפיצים מטעם וואלה שופס המציעה למכור כרטיסי קולנוע דרך ממשק אתר המפיץ, תחת מיתוג בעל האתר[3]. דוגמה נוספת לתוכנית מפיצים קיימת באתר HotelsCombined, המציעה לכל המבקש למכור חבילות נופש לבנות אתר ייעודי באמצעות מנגנון מיוחד - עם מיתוג עצמאי, ללא תלות באתר המפעיל[4]. בשתי הדוגמאות האחרונות ניתן לראות כי עקב הרצון למשיכת מפיצים פוטנציאליים, התוכנית ממותגת באמצעות סממנים הלקוחים מתחום תוכניות השותפים, אם כי מאפייני התוכנית אינם עונים על קריטריון זה.

תוכנית מפיצים מול שיווק רב שכבתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיווק רב-שכבתי הוא מודל הדומה בנקודות רבות לתוכנית מפיצים, בכך שהמפיץ למעשה מנהל עסק עצמאי לרוב ומוכר מוצרי חברה חיצונית. ההבדל העיקרי הוא שמפיץ אינו נדרש לגייס מפיצי-משנה, להבדיל משיווק רב שכבתי - בו המשווק נמדד לרוב לפי כמות המשווקים שגייס תחתיו. בנוסף, במרבית המקרים, מפיץ אינו נדרש לרכוש את המוצר כדי להציעו למכירה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]