תחלוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לא ברור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תַּחֲלוּף (שִׁיבּוּב או סוברוגציה) (באנגלית: Subrogation) הוא הסדר משפטי במשפט המקובל שבו צד אחד (א') נכנס בנעליו של צד אחר (ב') וזאת כדי ליהנות מזכויות או מתרופות של צד ב' כנגד צד שלישי (ג').

לתחלוף קיימת תוצאה דומה לזו של המחאה, בה צד א' הוא מקבל ההמחאה, צד ב' הוא כותב ההמחאה וצד ג' הוא הבנק (צד ב' מעביר על ידי ההמחאה את זכותו למשוך כסף מהבנק אל צד א'). אולם שלא כמו המחאה, זכות תחלוף עשויה להיווצר גם ללא הסכם בין צד א' לבין צד ב' להעברת זכויותיו של צד ב'.

המקרה השכיח ביותר של תחלוף מתקיים בחוזי ביטוח, בהם חברת הביטוח נכנסת לנעלי המבוטח ותובעת את המזיק לפיצויים במקומו[1], אולם הסדר משפטי זה ניתן ליישום נרחב יותר.

מקרים נפוצים של תחלוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוזה ביטוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים בהם צד א' משלם כסף לצד ב', כסף אותו צד ג' היה צריך לשלם לולא ההסדר בין א' לב', החוק מתיר לצד א' לאכוף את זכויותיו של צד ב' כנגד צד ג', כדי להשיב לעצמו חלק או כל מה ששילם לצד ב'. מקרה אופייני של תביעת תחלוף ניתן לראות בדוגמה הבאה:

  1. ג' נוהג ברכב באופן רשלני וגורם נזק לרכבו של ב'.
  2. ב' מבוטח בביטוח תאונות על פי חוזה ביטוח ותובע את חברת הביטוח א' לפצותו על נזקיו.
  3. א' מפצה את ב' על מלוא הנזקים לרכבו.
  4. א' תובעת את ג' על שגרם ברשלנות לנזקי רכבו של ב' על מנת להשיב לעצמה את סכומי הפיצוי ששילמה.
  5. א' מקבלת מג' את הסכומים ששילמה לב', עד לגובה הפיצוי אותו שילמה.

ב' אינו זוכה לקבל את הסכומים אותם מקבלת א' בהליך נגד ג', להוציא את אותם סכומים שהם מעבר למה שא' שילמה לב' היות וב' כבר קיבל את הסכומים מא' וא' תובעת במקום ב' את הסכומים שהוציאה.

אם ב' קיבל פיצוי מלא על נזקיו מן המבטחת א' ועדיין היה יכול לתבוע את ג', אזי היה מקבל פיצוי-יתר, דהיינו מעבר לנזק שנגרם לו בפועל. הבסיס לעקרון התחלוף הוא שכאשר מבטחת א' מסכימה לפצות את ב' כנגד נזק מסוים, אז ב' יקבל פיצוי על הנזק, אולם לעולם לא מעבר לסכום הנזק שנגרם לו. אם מתקיים מצב הנוגד עקרון זה - דהיינו שב' מפוצה למעלה מסכום נזקיו, אזי הדבר עומד בניגוד לעקרון התחלוף ואינו נכון משפטית.

או במילים פשוטות יותר- תחום השיבוב / סוברגציה הינו תחום משפטי בו לרוב חברת ביטוח מבטחת אדם או חפץ (נניח מכונית, להלן תיקרא "מכונית מבוטחת") וכאשר צד שלישי (מכונית נוספת שתיקרא "מכונית פוגעת") פוגעת במכונית המבוטחת וגורמת לה לנזק, חברת הביטוח של המכונית המבוטחת תשלם לה עבור התיקון והשבת המצב לקדמותו ובתמורה לתיקון, תוכל לתבוע בשם המכונית המבוטחת את המכונית הפוגעת ולקבל את הכסף שהוציאה על התיקון בחזרה.

ביטוח לאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינת ישראל, בנוסף לתביעות תחלוף של חברות ביטוח על פי חוזי ביטוח, נפוצות אף תביעות של המוסד לביטוח לאומי כנגד מזיקים, זאת על פי סעיף 328(א) לחוק הביטוח הלאומי:[2]

היה המקרה שחייב את המוסד לשלם גמלה לפי חוק זה משמש עילה גם לחייב צד שלישי לשלם פיצויים לאותו זכאי לפי פקודת הנזיקין, או לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, רשאי המוסד או מעביד שאושר לכך לפי סעיף 343 לתבוע מאותו צד שלישי פיצוי על הגמלה ששילמו או שהם עתידים לשלמה...

חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]