תסמונת אנגלמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תסמונת אנג'למן (Angelman Syndrome או AS) היא תסמונת הפוגעת באחד מתוך 15 אלף עד 30 אלף ילדים. התסמונת מזוהה לראשונה בגיל כמה חודשים עד 7 שנים כאשר הסימפטומים נעשים ברורים.

תיאור התסמונת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאנשים הנושאים AS יש פיגור שכלי, כמעט ואינם מסוגלים לדבר, סובלים מבעיה בשיווי המשקל, הגפיים רועדות, נראים לעתים קרובות כשהם צוחקים/מחייכים, יש מהם שגם לא מסוגלים ללכת, לדבר, או לראות כמעט, חלק גם מפרכסים. לעתים קרובות אגב ניפנוף בידיים ובעיות בריכוז. בדרך כלל ילדים אלה גם יראו התפתחות איטית מהרגיל ופעילות מוחית לא נורמטיבית שתזוהה ב-CT וב-EEG.

הבסיס הגנטי מגוון ועשוי לכלול מחיקה של מקטע בכרומוזום מספר 15 (ב-70% מהמקרים). המקטע המחוק מבוטא או מושתק בהתאם למקור ההורי (החתמה גנומית). בתסמונת זו, הכרומוזום שמקורו באם פגום באזור זה בעוד המקטע האבהי מושתק על ידי ההחתמה.

כ-5% מהלוקים בתסמונת אנגלמן לוקים במוטציה המונעת את פעולתו של חלבון ששמו יוביקוויטין. היוביקוויטין אחראי על פירוק חלבונים כחלק מהפעילות התאית הנורמלית. במוח העותק שמקורו באם כמעט מושתק לחלוטין, ורק העותק האבהי מבוטא. לפיכך, המוטציה שמקורה באב היא חסרת משמעות בעוד מוטציה שמקורה באם תגרום לתסמונת.

גורם נדיר יותר למחלה היא מצב שבו הילד יורש שני עותקים של כרומוזום מספר 15 מהאב. עוד גורם נדיר היא בעיה בהחתמה כאשר העותק האמהי מוחתם כמו העותק האבהי, ולפיכך אינו מתבטא. לאור האמור, חולקו הסובלים מהתסמונת ל-4 קבוצות גנטיות.

התסמונת ההפוכה מבחינת המנגנון הגנטי היא תסמונת פראדר וילי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.