144 קומות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
144 קומות
wool omnibus
144 קומות
144 קומות
144 קומות
 • 144 קומות
 • Shift
 • Dust עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
מאת יו האווי
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה 2013
הוצאה בעברית
הוצאה כנרת זמורה ביתן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

144 קומותאנגלית: wool omnibus) הוא ספר מסוגת המדע בדיוני שנכתב על ידי יו האווי. הספר נכנס לרשימת מאה רבי המכר של הניו יורק טיימס. תחת השם "144 קומות" הודפסו למעשה חמשת הספרים הראשונים בסדרה בת 9 ספרים, שנקראת "wool". הספרים 6 - 8 בסדרה, שטרם יצאו בעברית, נקראים באנגלית "shift omnibus".

בשנת 2021 החלו לעבוד על הפקת סדרת טלוויזיה אשר מתבססת על הספר. הסדרה יצאה במהלך אביב 2023.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהאוויר בחוץ הורעל, האנושות עברה לגור במעין קפסולות מתכתיות תת-קרקעיות. חלקו הראשון של הספר עוסק ב"הולסטון", השריף של אחת מאותן קפסולות, המכונות "ממגורות". שלוש שנים לפני תחילת העלילה, אשתו יצאה לניקוי לאחר שגילתה חלק מהסודות שהמחלקה הטכנולוגית מסתירה מעיני התושבים. היא ניסתה למצוא מידע בגיבוי על קורות הממגורה לפני המרד ומה שגילתה גרם לה לדרוש לצאת החוצה. החוק של ה"ממגורה" הוא שאזרח המבקש לצאת "בקשתו נענית" והוא נשלח לניקוי. העלילה מתחילה ממחקר דומה שהולסטון מבצע, במטרה להמשיך את דרכה של אשתו. לאחר שהולסטון מת בעקבות יציאתו בהתנדבות החוצה בפעולת "ניקוי", העלילה מתפתחת בכיוון אחר.

ראש העיר, ג'אנס, וסגנו של הולסטון, מארנס, יוצאים למסע ברחבי אותה ממגורה לקמפיין בחירות של ג'אנס וכן כדי למצוא מחליף להולסטון. ג'אנס ומארנס מוצאים בעובדת במחלקה המכנית ששמה ג'ולייט, מועמדת מתאימה לרשת את הולסטון. ג'ולייט מתנה את הסכמתה לקבלת התפקיד בפעולת תחזוקה מונעת של הגנרטור אשר תגרור האפלה של כשבוע. מארנס וג'אנס עולים למשכנם בקומה העליונה ובדרכם מעלה עוצרים במחלקה הטכנולוגית שבקומה ה-34 ומתעמתים עם המנהל שלה, ברנרד. ביציאתם מהמחלקה ברנרד נותן להם מימיות להמשך הדרך, אבל מרעיל את המימייה של מארנס. ג'אנס ומארנס ממשיכים בעלייה, אבל ג'אנס, ששתתה מהמימייה של מארנס, מתה. לאחר שנודע לג'ולייט על מותה של ג'אנס, היא מסכימה לקבל על עצמה את תפקיד השריף, כדי לסייע לממגורה להתמודד בתקופה זו. ברנרד, מתוקף תפקידו כראש מחלקת טכנולוגיה, מחליף את ג'אנס כראש העיר ומארנס נכנס לדיכאון עקב רגשות אשם, והוא מתאבד ומוחלף על ידי פיטר בילינגס.

ג'ולייט מנסה להבין את אופיו של הולסטון וממשיכה חקירות ישנות שלו. לאחר זמן מה, מארנס מתאבד בדירתו. בנוסף, גם חבר קרוב של ג'ולייט נמצא מת, באופן הנראה כהתאבדות לאחר התפרצות של ג'ולייט אל המחלקה הטכנולוגית לאחר שזימן אותה בעקבות מידע שמצא במחשבו של הולסטון. ג'ולייט נעצרת בעקבות ההתפרצות למחלקה הטכנולוגית ומקבלת הזדמנות לחנינה בתנאי שתוותר על תפקיד השריף. לאחר שחזרה אל תפקידה, המחלקה הטכנולוגית מגלה עדויות כי ג'ולייט נחשפה אל הסודות ושולחת אותה לניקוי. אנשי המחלקה המכנית, ממנה באה ג'ולייט, שומעים את הבשורה ומכינים עבורה חליפת הגנה מיוחדת שלא תיכשל כמו קודמותיה. ג'ולייט יוצאת אל האוויר כמתוכנן, אבל לא מתה, אלא יוצאת מטווח הראיה של אנשי הממגורה שציפו לראותה מתה. ברנרד מרים את הטלפון מפוחד ומתקשר ל"ממגורה 1". בינתיים ג'ולייט מגיעה ל"ממגורה 17". בתחילה, ג'ולייט משוכנעת שהיא לבד שם, אך בהמשך היא פוגשת אדם בשם ג'ימי, ואותו היא מכנה סולו, מכיוון שהיה לבד במשך הרבה שנים בממגורה הריקה וההרוסה.

באותו הזמן ב"ממגורה 18", ממנה באה ג'ולייט, מתחיל מרד. אנשי המחלקה המכנית, בראשות נוקס, חוברים לאנשי מחלקת האספקה ותוקפים את מחלקת הטכנולוגיה. ברנרד, מוצא איש צעיר בשם לוקאס, שלו ולג'ולייט היו יחסים קרובים, טרם עזבה, ומחליט למנות אותו ליורשו כראש מחלקת טכנולוגיה. הוא מכריח אותו לשבת בחדר ריק וללמוד אודות ההיסטוריה של הממגורה, וכיצד לתפעל אותה. כאשר המתקפה מתחילה לוקאס מתחבא. נוקס, ועוד רבים אחרים נהרגים במתקפה. גם למחלקת הטכנולוגיה יש הרוגים רבים. התוקפים נסוגים ומתחבאים בתוך המחלקה המכנית, כאשר במקומו של נוקס עולה ווקר, מנהיג חדש.

ב"ממגורה 17", סולו וג'ולייט מגלים שהקומות התחתונות מוצפות בשמן, בדלק ובמים. סולו וג'ולייט מכינים חליפת הגנה מיוחדת עבור ג'ולייט, שיורדת במטרה לשחרר את ה"סתימה". היא לא מצליחה, וכמעט מתה בניסיונה לעלות בחזרה מעלה. כשהיא מגיעה לקומות היבשות, היא מוצאת את סולו שוכב ומדמם, והיא מגלה שחפציהם נגנבו. סולו אומר לה שהם לא לבד, ומאבד את הכרתו. המרד ב"ממגורה 18", כמעט ומגיע לקיצו, כאשר ווקר ושירלי, אחת הנשים של המחלקה, מצליחים ליצור קשר עם ג'ולייט ב"ממגורה 17". ברנרד, שמגלה שללוקאס יש עדיין רגשות לג'ולייט, מחליט להוציא אותו אל האוויר.

ג'ולייט מצליחה להעיר את סולו ויחד, הם מוצאים קבוצת ילדים, שכמו סולו, חיים ממה שהם מוצאים ברחבי הממגורה. חבורת הילדים מורכבת מנער, נערה, שני ילדים קטנים, ילדה אחת קטנה ותינוקת בשם אליס. ג'ולייט ששמעה את ווקר ושירלי, משוכנעת שברצונה לחזור לממגורה 18, מתחילה לבנות חליפה.

ג'ולייט נפרדת מהילדים ומסולו, שמחליט לחזור לשם ג'ימי, ויוצאת אל האוויר מוגנת בחליפה. היא מגיעה אל פתח הממגורה שלה, וכאשר הדלתות נפתחות, היא רואה אדם, שהיא משוכנעת בהיותו לוקאס. היא מחבקת אותו ומנסה להגן עליו מאש שמחטאת אותו, טרם היציאה לאוויר, אבל הוא נשרף למוות, כאשר הלהבות דועכות, רואה ג'ולייט שאדם הוא אינו לוקאס, אלא ברנרד, והיא מאבדת את הכרתה.

ג'ולייט מתעוררת כשלצידה נמצאים: פיטר, שירלי, לוקאס ועוד אנשים. מסבירים לה שברנרד, אמר ללוקאס שהרג בן אדם, לוקאס אמר לפיטר מה ששמע, ופיטר אמר לו שהאקדח היחיד בממגורה נמצא אצל ברנרד. וכך הם מוצאים הוכחה לעבירת הרצח שביצע, ולאחר הצגת העבירה, באופן דמוקרטי, ברנרד מחליף את מקומו של לוקאס כ"מנקה". ג'ולייט נבחרת לתפקיד ראש העיר ומחליטה לספר את האמת לתושבים, בין אם שאר האנשים ירצו בכך או לא.

אפילוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסופו של הספר מופיע אפילוג, בו מתואר סולו, יחד עם הילדה אליס המתרוצצת במדרגות, בעודה סופרת את הקומות. ואז היא נופלת, למרות זאת היא קמה ואומרת שהכל יהיה בסדר. סולו מחייך ואומר שג'ולייט תשמח לדעת. ככל הנראה הם שמרו על קשר.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'ולייט - המחליפה של הולסטון, אמיצה וסקרנית, מבצעת את תפקידה על הצד הטוב ביותר, עד שמעלילים עליה רצח של חבר טוב שלה והיא נשלחת ל"ניקוי". היא מגיעה לממגורה אחרת, ופוגשת שם את סולו. היא חוזרת לממגורה שלה ונבחרת להיות ראש עיר.
 • לוקאס - מרבה לשבת בקפיטריה ולצפות בכוכבים מבעד למצלמות שמצלמות את העולם שבחוץ. עובד במחלקת טכנולוגיה ונבחר על ידי ברנרד להיות מחליפו. הוא לומד על התפקיד עד שברנרד מגלה שיש לו רגשות כלפי ג'ולייט והוא שולח אותו ל"ניקוי". אליו, הוא לא יוצא, עקב התגלית על ברנרד.
 • ברנרד - ראש מחלקת טכנולוגיה. גורם למותה של ג'אנס בכך שמרעיל את מימיו של מארנס. מחליף את ג'אנס בתפקידה. לבסוף נשלח לניקוי לאחר שמתגלה כי רצח בן אדם.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הולסטון - השריף של הממגורה, מתנדב לצאת אל האוויר הרעיל כדי להמשיך את אשתו.
 • ג'אנס - ראש העיר של הממגורה, מתה כיוון ששתתה מהמים הרעילים שהיו במימייה של מארנס.
 • מארנס - סגנו של הולסטון, מתאבד מרגשות אשם, לאחר שג'אנס מתה משתיית המים הרעילים שבמימייתו.
 • סולו (ג'ימי) - ג'ולייט פוגשת אותו בממגורה 17. הוא טוען שהוא נמצא שם לבד מאז היותו נער. הוא למד לשרוד ממה שיש לו וממה שמציעה הממגורה ההרוסה.
 • בנריק - נער שנמצא בממגורה 17. חי עם אחיו ואחיותיו בממגורה, כמו סולו, למד לשרוד ממה שיש לו.
 • נוקס - ראש המחלקה המכנית. מוביל את המרד. אדם כריזמטי מאוד. הוא נהרג במהלך המרד.
 • שירלי - חברה טובה של ג'ולייט, במהלך המרד בעלה נהרג, והיא נשארת לעזור לווקר להנהיג את המורדים
 • ווקר - אחד מאנשי המחלקה המכנית, לאחר מותו של נוקס במרד, ווקר מחליף אותו. ווקר משתגע בשהותו בבונקר המאולתר שעשו מהמחלקה המכנית במרד. הוא נעזר בשירלי ליצור קשר עם ג'ולייט.
 • פיטר - פיטר הוא איש מחלקת הטכנולוגיה, חכם ומחושב. עם התפטרותו של מארנס, פיטר הוא המחליף. בסוף הספר, הוא מלווה את לוקאס למותו, אבל אז מגלה שברנרד הוא רוצח, והוא עוזר ללוקאס להפילו.

מחלקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מחלקת טכנולוגיה - המחלקה השולטת בממגורה; במקרה של מחסור בראש עיר - הם המחליפים. הם היחידים בממגורה שיודעים את האמת בנוגע לממגורות. בספר, המחלקה מונהגת על ידי ברנרד. כל אנשי המחלקה הם אנשים חכמים. אחד מחבריה של ג'ולייט נשלח למחלקה הזו מכיוון שהיה חכם, ומחלקת טכנולוגיה הייתה זקוקה לו. הוא חוסל על ידי המחלקה עצמה, כיוון שחקר יותר מדי. המחלקה הטכנולוגית נמצאת בקומה 34, בחלק העליון של הממגורה. בין אנשי מחלקת טכנולוגיה: ברנרד, לוקאס, פיטר, ועוד.
 • המחלקה המכנית - המחלקה המכנית שוכנת בקומות הכי תחתונות בממגורה. המחלקה שולטת באספקת החשמל והאנרגיה לשאר הממגורה. בספר, ישנם מספר מנהיגים למחלקה. בתחילה, נוקס מנהיג את המחלקה, לאחר מותו, במהלך המרד, מחליף אותו ווקר, שנעזר בשירלי. בין אנשי המחלקה המכנית: נוקס, ווקר, ג'ולייט, מארק, שירלי ועוד.
 • מחלקת האספקה - המחלקה שוכנת במרכז הממגורה וכפי שמרמז שמה, אחראית על אספקת ציוד לשאר אנשי הממגורה. כאשר אנשי המחלקה המכנית פותחים במרד בממגורה 18, נוקס משכנע את מחלקת האספקה להצטרף למרד, ושם יחד עם נוקס, נופלת גם מנהיגת מחלקת האספקה.

מושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ממגורה - (באנגלית - silo) היא כלי לאחסון חומרים בתפזורת, המשמש בעיקר לחקלאות. בספר, משמעות המושג היא: מעין קפסולה בה גרים בני האדם מתחת לאדמה. בתרשימים המופעים בסיפור ישנן כ - 50 ממגורות. הממגורות המרכזיות בעלילה הן ממגורה 18 וממגורה 17. ממגורה 18 היא הבית של רוב הדמויות: לוקאס, ברנרד, ג'ולייט ועוד. ממגורה 17 היא הבית של סולו (ג'ימי) ושל בנריק ואחיו. לאחר שג'ולייט נעלמת משדה הראייה של המצלמות בניקוי שלה, ברנרד מתקשר לממגורה 1.
ממגורה, או סילו (silo)
 • ניקוי - ניקוי הוא שליחתו של אדם אל האוויר הרעיל שמחוץ לממגורה. הפעולה נקראת ניקוי כיוון שהאדם היוצא מחויב, טרם גופו נכנע לרעלים שבאוויר, לנקות את המצלמות המחוברות לגג, ודרכן רואים אנשי הממגורה את העולם בחוץ. לאחר כל ניקוי ישנה מעין עלייה לרגל לקומות העליונות, לחגוג את המראה הברור והטוב שנשקף מן המסכים. בספר מתוארים ארבעה מקרי ניקוי עיקריים:
 1. הניקוי של אשתו של הולסטון - נגזר עליה עונש ניקוי מכיוון שחקרה יותר מדי. ובכך עברה על החוק.
 2. הניקוי של הולסטון - הולסטון מתנדב לצאת לניקוי כדי להמשיך את אשתו ולראות אם יש חיים בחוץ.
 3. הניקוי של ג'ולייט - ג'ולייט יוצאת לניקוי לאחר שהואשמה ברצח. אבל לא מתה, ומגיעה לממגורה 17.
 4. הניקוי של ברנרד - הניקוי האחרון המופיע בספר. כאשר ג'ולייט חוזרת מממגורה 17. היא פוגשת בפתח ממגורה 18 אדם שהיא משוכנעת שהוא לוקאס. אותו אדם, נשרף למוות ביציאה מן הממגורה. אחר כך, כשהיא מתעוררת בתוך הממגורה, אומרים לה שהיה זה ברנרד.

חלוקת הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר, 144 קומות, הוא אוגדן של חמשת הספרים הראשונים בסדרת ספרים בת תשעה ספרים.

 • הספר הראשון - "Wool", חלקו הראשון של הספר, עוסק בהולסטון, השריף של ממגורה 18, ואשתו שמוצאים את מותם רק כי חלמו, כי היו סקרנים, כי רצו לדעת. הספר באנגלית (שיצא בנפרד) התפרסם ביולי 2011.
 • הספר השני - "Wool: Proper Gauge" - חלקו השני של הספר, עוסק במערכת היחסים של ג'אנס, ראש העיר ומארנס, סגן השריף. והפגישה שלהם עם ג'ולייט. הספר (בנפרד) בשפת המקור, יצא בנובמבר 2011.
 • הספרים 3 - 5: עלילת שלושת הספרים הללו מאוד דומה. ג'ולייט חוקרת את מסתורי הממגורות, בעוד לוקאס לומד לתפקיד ראש מחלקת טכנולוגיה. העלילה מאוד דומה ומתמשכת, עד לסוף הספר החמישי, בו נחשפים סודות הממגורות, וג'ולייט נבחרת להיות ראש העיר של ממגורה 18.

הספרים השלישי והרביעי יצאו בדצמבר 2011 והחמישי התפרסם בינואר 2012.

 1. הספר השלישי - "Wool: Casting Off" (דצמבר 2011)
 2. הספר הרביעי - "Wool: The Unraveling" (דצמבר 2011)
 3. הספר החמישי - "Wool: The Stranded" (ינואר 2012)

גם בספר 144 קומות שמאגד את כל הספרים האלו, ישנה הפרדה בין כל אחד מחמשת החלקים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יו האווי, 144 קומות, כנרת זמורה ביתן, תשע"ד 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]