Dance Dance Revolution

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מהפכת הריקוד
Dance Dance Revolution
הלוגו הנוכחי של המשחק (2009)
הלוגו הנוכחי של המשחק (2009)
כללי
תאריך הוצאה

יפןיפןיפן 21 בנובמבר 1998

ארצות הבריתארצות הבריתארצות הברית מרץ 1999
סוגה משחק מוזיקה
פיתוח Konami
הוצאה לאור דיסני, Konami, נינטנדו
דרישות תוכנה
פלטפורמות ארקייד, Wii, פלייסטיישן, פלייסטיישן 2, Xbox, Xbox 360 ,פלייסטיישן 3 ,Nintendo GameCube
www.konami.com/ja/
"משטח ריקוד" של גרסת הארקייד של המשחק

Dance Dance Revolution (מהפכת הריקוד או בראשי תיבות DDR) היא סדרת משחקי מוזיקה אשר הופקה על ידי Konami. המשחק הוצג לראשונה ביפן בשנת 1998 ושוחרר בצפון אמריקה ב-1999. DDR נחשב לחלוץ סוגת משחקי המוזיקה ומשחקי הריקוד בתעשיית משחקי המחשב. השחקן עומד על שטיח ריקוד מיוחד או במה במכונות הארקייד ומנסה לתזמן "פגיעה" בחצים צבעוניים המופיעים על המסך באמצעות הנחת רגליו על החץ המתאים. בסיום המשחק, השחקן נשפט על ביצועיו לפי תזמונו ופגיעה בחצים בזמן המתאים, ועל פי תזמונו מקבל "ציון". השחקן מקבל שירים חדשים לשחק עמם אם הציון שקיבל בסיכום המשחק נחשב ל"עובר".

המשחק גרר אחריו תגובות נלהבות וקיבל ביקורות חיוביות על ידי מבקרים, אשר שיבחו את מקוריות המשחק ואת חיי המדף הארוכים שלו. במרוצת הזמן שוחררו מספר גרסאות וחבילות הרחבה למשחק, הכוללות שירים חדשים ודרגת קושי גבוהה יותר. לאור הצלחת המשחק, קיבלה Konami מספר רישיונות להוספת מוזיקה המוגנת בזכויות יוצרים למשחקי ה-DDR. המשחק היווה את ההשראה העיקרית למשחקי Guitar Hero.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבסיסו המשחק כולל שטיח ריקוד מיוחד שעליו מסומנים ארבעה חצים הפונים מעלה, מטה, ימינה ושמאלה. השחקן מנסה לתזמן חצים צבעוניים הנעים כלפי מעלה. חצים אלה מופיעים לפי קצב השיר לכיוון "צלליות" דוממות של אותם חצים. על השחקן להניח את רגלו על פני החץ המתלכד עם הצללית המתאימה לו במסך. השחקן נשפט בסיום המשחק על פי דיוקו.

סוגי חצים חדשים נוספו במהדורות הנוספות. לדוגמה, "חצי הקפאה" (Freeze Arrows) הם חצים ירוקים וארוכים. כאשר חצים אלו מגיעים אל הצללית המתאימה להם, על השחקן להשאיר את רגלו על חץ זה. כאשר השחקן משאיר את רגלו, גודל החץ קטן. כאשר החץ נעלם, יכול השחקן לשחרר את רגלו. בדומה לחצים הרגילים, על השחקן להתחיל להשאיר את רגלו וכמו כן לשחררה בזמן המתאים על מנת לקבל את הציון הטוב ביותר.

פגיעה מוצלחת בחץ ממלאת מד הנקרא "מד הריקוד" (Dance Gauge), המשמש כ"מד החיים" של השחקן במשחק. כשם פגיעה מוצלחת בחץ ממלאת את המד, כך גם החטאה בפגיעה או פגיעה שאינה מוצלחת תפחית מן המד. אם המד מתרוקן באמצע השיר, השחקן נכשל בשיר. אם המד אינו מתרוקן באמצע השיר, אלא נשאר מלא בסופו, השחקן נשפט על פי אותו מד. כלומר, כאשר המד מלא יותר, כך הציון עולה או ההפך.

כמו כן, המשחק מציע מצב לשני שחקנים, בו השחקנים מתחרים אחד כנגד השני תוך שימוש בשני שטיחי ריקוד. המנצח ברוב הגרסאות נחשב לשחקן אשר "מד הריקוד" שלו מלא יותר. בגרסאות אחדות (לרוב בגרסת הארקייד), שני השחקנים צריכים לעבוד יחד על מנת לסיים את הסיבוב; על השחקן הראשון לפגוע ב"חצים הרגילים" הפונים מעלה, מטה, ימינה ושמאלה, בעוד שעל השחקן האחר לפגוע בחצים אלכסוניים (מעלה, מטה, אלכסון הפונה ימינה, אלכסון הפונה שמאלה). כמו כן ישנו מצב לשחקן יחיד אשר משתמש בשני שטיחי הריקוד.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק שוחרר במדינות רבות בעולם, ביניהן ישראל, לקונסולות שונות, וכמו כן שוחררו גרסאות מחודשות וחבילות הרחבה. המשחק שוחרר לראשונה ביפן כמשחק ארקייד ולאחר מכן לקונסולת הפלייסטיישן. המשחק שוחרר לאחר מכן לאמריקה הצפונית, אסיה, אירופה, אוסטרליה, ניו זילנד ואפריקה הדרומית לקונסולות נוספות כגון פלייסטיישן 2, Wii, Xbox ורבות אחרות לאחר מכן. למרות זאת, משחקי ה-DDR היפניים הוברחו כיוון שתוכנם שונה מהגרסאות הכלל-עולמיות.

מכונות ארקייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונת הארקייד המקורית, צפון אמריקה

מכונת ארקייד סטנדרטית של המשחק מכילה מסך ושטיח ריקוד. למסך שידה גדולה אשר מאחסנת בתוכה רמקולים גדולים ואורות ניאון אשר תלויים על הרמקולים. מעל הרמקולים ממוקמים מסך המשחק ומכונת התשלום. מעל המסך ישנו לוגו המשחק וכמו כן זרקורים צבעוניים הנדלקים כאשר אחד מן השחקנים מצליח לפגוע באחד החצים. שטיחי הריקוד עשויים מתכת (בניגוד לגרסה הביתית בה שטיח הריקוד הוא דמוי שטיח) ומאוחסנים בזכוכית אקרילית. על השטיחים סמלי המשחק המוכרים (החצים המאונכים מעלה, מטה, ימינה ושמאלה), מופרדים בעזרת ריבועי מתכת. מאחורי השטיחים מותקנים מוטות מתכת המצופים באורות ניאון בצורת "U", אשר נדלקים כאשר אחד מן השחקנים מצליח לפגוע באחד החצים. חלק מן השחקנים משתמשים במוטות אלו כדי לשמור על שיווי משקל או על מנת להקל על משקל הרגליים, שיטה המאפשרת דיוק וקלילות גבוהים יותר.

חלק מן המכונות אף מכילות חריץ לכרטיס זיכרון של פלייסטיישן, המאפשר לשחקנים לשמור את התוצאות מן המכונה לקונסולה. כמו כן, הגרסאות הביתיות של המשחק אפשרו לשחקנים ליצור תבניות ריקוד משלהם לכרטיס הזיכרון - השחקן יכול להתאמן על התבניות שיצר ואף להתחרות בהם כנגד שחקן נוסף.

המשחק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל ניתן היה למצוא את גרסת הארקייד המקורית של המשחק במשחקיות או במרכזי בילוי עד שנת 2016. כיום ניתן למצוא ב3 מקומות בישראל רק את גרסת החיקוי הקוריאנית, Pump It Up, שיצאה לראשונה על ידי חברת ANDAMIRO בשנת 1999. בשוק הצרכנים ידועה יותר גרסת החיקוי החינמית של המשחק, Stepmania, אותה ניתן להפעיל הן באמצעות חיבור לשטיח הריקוד המקורי והן באמצעות מקשי החצים במקלדת.

בעקבות המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלחתו של המשחק בשוק משחקי המחשב והגדרתו כציון דרך בסוגה גררה אחריו משחקים בעלי עיקרון דומה. בשנת 2008 תבעה Konami את חברת Viacom בגין הפרת זכויות יוצרים ושימוש בעיקרון משחקי ה-DDR ללא רשות מהחברה.[1]

כמו כן תבעה Konami חיקוי מסחרי אמריקאי בשם In the Groove על הפרת קניין רוחני. חיקוי זה פותח על ידי חברת Roxor ויצא לאור בשנת 2005, בין השאר בתצורת מכונות ארקייד. בשנת 2006 הסתיימה התביעה בהשגת זכויות הקניין הרוחני של המשחק על ידי Konami ‏[2].

מעריצי DDR יצרו למשחק גרסאות משלהם, רובן פועלות תחת רישיון קוד פתוח ומוצעות בחינם לקהל הרחב. משחק המעריצים הבולט ביותר הוא Stepmania, משחק בקוד פתוח הדומה למשחק המקורי. Stepmania הוא המנוע של המשחק In the Groove, ומאפשר לשחקנים לשחק בשירים המקוריים אך גם לתכנת כוריאוגרפיה משלהם לשירים מקוריים או לשירים מתוך ספריות המחשב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Dance Dance Revolution בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]