IELTS

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מבחן IELTS (ראשי תיבות של International English Language Testing System) הוא מבחן באנגלית כשפה זרה, שמטרתו להעריך את יכולת הנבחנים לתפקד בסביבה דוברת אנגלית במסגרת לימודים אקדמיים, עבודה וחיי יום-יום. המבחן קיים בשתי גרסאות – גרסה כללית (General Training Module) וגרסה אקדמית (Academic Module). שתי הגרסאות כוללות ארבעה פרקים שבודקים את ארבע מיומנויות השפה: הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור.

מבחן IELTS מועבר במשותף על ידי הגופים הבאים: British Council, IDP: IELTS Australia, Cambridge English Language Assessment. ציון המבחן מכובד על ידי מוסדות אקדמיים, מוסדות ממשלתיים, חברות וארגונים רבים ברחבי העולם וכן משמש כמבחן למועמדים להגירה לבריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה.

לבחינה יש שני פורמטים: כתוב או ממוחשב. החל בשנת 2019, בישראל מוצע אך ורק הפורמט הממוחשב. בחינות IELTS בישראל מתבצעות כולן דרך המועצה הבריטית בישראל. נכון לתחילת 2020, מחיר הבחינה בישראל הוא 1,200 שקלים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבחן החל את דרכו בשם The English Language Testing Service בשנת 1980 כפרויקט משותף של Cambridge English Language Assessment והמועצה הבריטית. המבחן נחשב חדשני בכך ששיקף את השינויים בהוראת שפות באותה תקופה, כולל הצמיחה בלימוד שפה "תקשורתית" ו"אנגלית למטרות ספציפיות". מטרת הבחינה הייתה לשקף את השימוש באנגלית ב"עולם האמיתי".

במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20, מספר הנבחנים היה נמוך והתגלו קשיים מעשיים בהעברת המבחן. כתוצאה מכך נערכו בו כמה שינויים חשובים. כמו כן, מייסדות המבחן החלו לעבוד בשיתוף פעולה עם ה-IDP כדי להפוך אותו לבינלאומי. ב-1989 הוא שינה את שמו ומתכונתו למה שמוכר כיום כמבחן IELTS ומספר הנבחנים בו גדל מאז בהתמדה. נכון ל-2017, מספר נבחני ה-IELTS עמד על כ-3 מיליון נבחנים, מ-140 ארצות.

אופן ביצוע הבחינה ותוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבחינה נמשכת כשלוש שעות ומורכבת מארבעה פרקים:

 1. הבנת הנשמע
  פרק זה זהה בשתי גרסאות הבחינה ומורכב מארבע משימות שאורכן הכולל הוא 30 דקות (+2 דקות לבדיקת התשובות). המשימות מסודרות בסדר קושי עולה וכוללות כל אחת קטע שמיעה ו-10 שאלות. הניקוד על כל 40 השאלות בחלק זה הוא אחיד (כלומר, ללא תלות ברמת השאלה). כל קטע מושמע פעם אחת ולפניו ניתן זמן לעבור על השאלות המתייחסות אליו. הקטעים כוללים תכנים מחיי היום-יום, עולם התעסוקה ועולם האקדמיה, והדוברים בהם מדברים לרוב במבטא בריטי, אוסטרלי או ניו זילנדי.
 2. הבנת הנקרא
  פרק זה כולל 3 חלקים המסודרים בסדר קושי עולה, וכולל בסך הכול 40 שאלות שעליהן יש לענות בתוך 60 דקות. הקטעים בגרסה האקדמית לקוחים מפרסומים אקדמיים אותנטיים ואילו הקטעים בגרסה הכללית לקוחים מעלונים, פרסומות, כתבי עת ופרסומים אחרים הקשורים לחיי היום-יום.
 3. כתיבה
  פרק זה כולל 2 משימות – אחת באורך 150 מילים והשנייה באורך 250 מילים, כשהניקוד הניתן למשימה השנייה כפול מזה הניתן למשימה הראשונה. בגרסה האקדמית המשימה הראשונה כוללת ניתוח וביאור של תרשים או טבלה והמשימה השנייה כוללת מאמר דעה בשפה אקדמית. בגרסה הכללית המשימה הראשונה כוללת מכתב רשמי, חצי-רשמי או בלתי רשמי והמשימה השנייה כוללת מאמר דעה בשפה רשמית. אורך פרק זה הוא 60 דקות.
 4. דיבור
  פרק זה מתבצע בנפרד משאר הפרקים ונמשך בין 11–14 דקות. פרק הדיבור מתבצע מול בוחן, המבצע הערכה בזמן אמת, אך גם מוקלט למטרות פיקוח והערכה מחודשת במקרה של ערעור. פרק הדיבור מחולק לשלוש משימות, שבמסגרתן נשאל הנבחן שאלות הקשורות לחייו, לחיי הקהילה/החברה שאליה הוא משתייך ושאלות כלליות בנוגע לחברה ולתרבות.

ציוני הבחינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציון במבחן IELTS נע על סקאלה שבין 1–9, כשציון 1 פירושו חוסר שליטה בשפה וציון 9 פירושו שליטה מלאה בה. סקאלה זו, בקפיצות של חצי נקודה, משמשת הן למתן ציון לכל אחד מארבעת פרקי הבחינה והן למתן ציון למבחן כולו.

במבחן IELTS אין ציון שנחשב לציון עובר או לציון נכשל, אך רבים מהמוסדות והארגונים הדורשים ציון IELTS כתנאי קבלה מגדירים מינימום מסוים – בבחינה כולה או בחלקיה השונים – כציון סף.

הציון במבחן IELTS מתקבל תוך 13 יום מתאריך הבחינה ותקף למשך שנתיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא IELTS בוויקישיתוף