לדלג לתוכן

INaturalist

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
INaturalist
סוג מסד נתונים מקוון עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2008–הווה (כ־16 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלות האקדמיה למדעים של קליפורניה עריכת הנתון בוויקינתונים
www.inaturalist.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

iNaturalist היא רשת חברתית מקוונת של חוקרי טבע, מדענים אזרחים וביולוגים המבוססת על הרעיון של מיפוי ושיתוף תצפיות של המגוון הביולוגי ברחבי העולם. ניתן לגשת ל-iNaturalist דרך אתר האינטרנט שלה או דרך אפליקציות מובייל. תצפיות שהוקלטו עם iNaturalist מספקות נתונים חופשיים יקרי ערך לפרויקטים של מחקר מדעי, סוכנויות שימור, ארגונים אחרים והציבור.

תצפיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלטפורמה של iNaturalist מבוססת על חיפוש מיקור המונים של תצפיות וזיהויים. כל אדם יכול, בעזרת הטלפון שלו, לתעד אורגניזם שפגש ולהעלות את התצפית לאתר. עדויות התצפית יכולות לכלול הקלטת שמע ותמונות של האורגניזם, התצפית עשויה לכלול עדויות כגון מסלולי בעלי חיים, קנים, עקבות וגללים. משתמשים יכולים לשתף מיקומי תצפית בפומבי, "לטשטש" אותם כדי להציג מיקום פחות מדויק, או להפוך את המיקומים לפרטיים.

לאחר העלאת התצפית לאתר היא חשופה לכלל הקהילה שיכולה לשפר את הזיהויים בתצפית. תצפיות מסווגות כ-"casual" (ללא ערך מחקרי), ‏ "needs ID" תפצית שדורשת זיהוי או "research grade" תצפית בעלת זיהוי איכותי שיכולה לספק נתונים למחקר. תצפיות ב"רמת מחקר" משולבות במאגרי מידע מקוונים אחרים כמו מתקן המידע העולמי למגוון ביולוגי. למשתמשים יש אפשרות להעניק רישיון לתצפיות, תמונות והקלטות שמע בכמה דרכים, כולל לרשות הציבור, Creative Commons או עם כל הזכויות שמורות.

פלטפורמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתמשים יכולים לקיים אינטראקציה עם iNaturalist בכמה דרכים:

  • דרך אתר iNaturalist.org,
  • באמצעות שתי אפליקציות סלולריות:
    • iNaturalist המאפשרת להשתתף ברשת החברתית (עבור iOS / Android)
    • Seek מאפשרת זיהוי בזמן אמת ללא צורך ברישום ומתאימה לילדים מתחת גיל 13 (עבור iOS / Android)
  • באמצעות ארגונים שותפים כגון אתר מתקן המידע למגוון ביולוגי עולמי.

באתר iNaturalist.org, המבקרים יכולים לחפש בנתונים הציבורית ולקיים אינטראקציה עם האנשים ולהוסיף תצפיות וזיהויים. האתר מספק כלים למשתמשים רשומים לדון בזיהוי אורגניזם ואישורם. משתמשים יכולים גם ליצור דפי פרויקט לגיוס השתתפות ותיאום עבודה בנושאי העניין שלהם.

זיהוי מינים אוטומטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לתצפיות שזוהו על ידי אחרים בקהילה, iNaturalist כולל כלי ראיית מחשב לזיהוי אוטומטי. ניתן לזהות תמונות באמצעות מודל בינה מלאכותית אשר הוכשר במאגר הגדול של תצפיות "ברמת מחקר". בדרך כלל גם אם מערכת הבינה לא הצליחה לזהות את המין המדויק היא יכולה להציע רמות טקסונומיות גבוהות יותר כגון סוג או משפחה. איכות הזיהוי האוטומטי עלול לשגות אם התמונה באיכות נמוכה כגון תאורה גרועה, מטושטשת או מכילה מספר רב של נושאים. בדרך כלל ניתנות הצעות למינים מרובים; ההצעה שהתוכנה מאמינה כי היא הסבירה ביותר נמצאת בראש הרשימה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא INaturalist בוויקישיתוף