לדלג לתוכן

SQL Server Compact

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
SQL Server Compact (SQL CE)
מפתח מיקרוסופט
גרסה אחרונה SQL CE 4.0 (2011)
מערכת הפעלה Windows
(דורש Net Framework 4.0.)
סוג רישיון חינם
קטגוריה בסיס נתונים
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

SQL CE (בשם המלא Microsoft SQL Server Compact Edition) הוא מסד נתונים רלציוני (RDB) קטן משובץ (Embedded), המפותח על ידי מיקרוסופט. הגרסאות הראשונות פותחו עבור מכשירים ניידים, כגון סמארטפון ולאחר מכן נוספה תמיכה במחשבים אישיים. הגרסה האחרונה היא SQL CE 4.0 והיא רצה מעל NET Framework 4.0. וללא תמיכה ב Windows Mobile. הכוון של תמיכה במחשבים ולא רק מכשירים ניידים נבע משוק בסיסי הנתונים המשובצים (Embedded DataBase) אשר מתפתח בקצב מהיר עד כדי שמאיים להחליף את בסיסי הנתונים המסורתיים במספר אופני פעולה, ומיקרוסופט נשארה מאחור בעוד שמעל 10 חברות פיתחו בסיסי נתונים משובצים.

SQL CE הוא חינמי, וניתן להורדה באתר החברה. לא קיים דרייבר ODBC ולא מתוכנן כזה, אפליקציות Native יכולות לגשת לבסיס הנתונים דרך OLE DB.

בסיס הנתונים ניתן להורדה חינם באתר מיקרוסופט אך מאז 2011 לא יצאה גרסה או עדכון ואף על פי שאין הכרזה רשמית על כך, נראה כי מיקרוסופט החליטה שלא להמשיך לפתח אותו.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

SQL CE בעל ממשק API זהה לגרסאות אחרות של SQL Server, הממשק כולל את ADO.NET ובעל יכולות סנכרון מובנות. כמו כן הממשק תומך בשאילתות מבוססות קוד ובפרט תומך ב LINQ וEntity Framework.

ההבדל המהותי בין SQL CE לבין גרסאות אחרות של בסיס הנתונים SQL Server הוא ש CE רץ כמערכת משובצת בתוך התהליך של האפליקציה שמריצה אותו. הוא בעל חתימת זיכרון מזערית של כ-2MB על הדיסק וכ-5MB ב RAM.

כשאר בסיסי הנתונים המשובצים, זה מציב אותו בחזית בסיסי הנתונים מבחינת מהירות, ביצועים אשר בסיסי נתונים "רגילים" כגון SQL Server או Oracle אינם מסוגלים לספק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]