ויז'ואל סטודיו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויז'ואל סטודיו
Visual Studio 2017 logo and wordmark.svg
צילום מסך הפתיחה של ויז'ואל סטודיו 2012
צילום מסך הפתיחה של ויז'ואל סטודיו 2012
מפתח מיקרוסופט עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך השקה 1997 עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 2019 8.9.0.1651 (2 במרץ 2021) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת הפעלה Microsoft Windows, macOS עריכת הנתון בוויקינתונים
נכתבה בשפות C++, סי שארפ עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון קנייני
קטגוריה סביבת פיתוח משולבת
visualstudio.microsoft.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ויז'ואל סטודיואנגלית: Visual Studio) היא סביבת פיתוח מבית חברת מיקרוסופט, המאפשרת למתכנתים לפתח תוכניות מחשב ואתרי אינטרנט אינטראקטיביים. הגרסה הרשמית האחרונה היא ויז'ואל סטודיו 2019, המיועדת לפיתוח יישומים עבור סביבות Win32 ואפליקציות של Windows 10 וחנות האפליקציות של Windows 8, עבור NET Framework. וכן עבור .NET Core.

בוויז'ואל סטודיו ניתן לתכנת בשפות התכנות הבאות:

  • C++‎ (הגייה: סי פלוס פלוס) בגרסה מיוחדת שפותחה על ידי מיקרוסופט, עם הרחבות המאפשרות לכתוב איתה תוכנות לפלטפורמת דוט נט.
  • C#‎ (הגייה: סי שארפ).
  • VB.NET - גרסה חדשה של שפת VB.
  • #J - שפת תכנות דומה לג'אווה (הוסרה לאחר מאבק משפטי).
  • F#‎ - שפה המיועדת לתכנות פונקציונלי.
  • TypeScript - שפת תכנות המכילה ומרחיבה את JavaScript.

כל שפות הסטודיו הן קוד מנוהל, למעט שפת C++‎ שמאפשרת כתיבה גם בכתיבה בקוד מנוהל ובלתי מנוהל (unmanaged) חלק אחר של השפות נועדו לפיתוח אפליקציות צד-לקוח מבוססות ממשק משתמש גרפי, ואחרות משמשות גם לפיתוח אתרי אינטרנט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור חבילת ויז'ואל סטודיו הוא במוצר Visual C++‎ שיצא לאור ב-1993. זה היה מוצר הפיתוח הראשון שהכיל סביבת פיתוח משולבת גרפית. עם השקת גרסה 4.0 של המוצר מ-1995, הוא כונה ביחד עם מוצרי הפיתוח הגרפיים האחרים של מיקרוסופט, כדוגמת ויז'ואל בייסיק, לראשונה בשם ויז'ואל סטודיו. עם זאת, הוא עדיין לא שווק כמוצר אחוד.

ויז'ואל סטודיו 97[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויז'ואל סטודיו שווק לראשונה ב-1997.‏ Visual Studio 97 הוצע בשתי מהדורות: Visual Studio Professional ו-Visual Studio Enterprise. הוא כלל את סביבות הפיתוח עבור C++‎,‏ ויז'ואל בייסיק, FoxPro, וכן את Visual J++ 1.1‎ לתכנות ב-Java והציג את סביבת InterDev החזותית ליצירת אתרי אינטרנט באופן דינמי באמצעות Active Server Pages‏ (ASP).

ויז'ואל סטודיו 6.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה 6.0 שיצאה לאור ביוני 1998 היא הגרסה האחרונה שהתאימה לפלטפורמת Windows 9x. המספר 6.0 הותאם למספור הגרסאות של Visual C++‎. Visual Studio 6.0 הייתה הגרסה האחרונה שכללה את התמיכה בג'אווה.

Visual Studio 6.0 הוצע בשתי מהדורות: מקצועית ו-Enterprise. מהדורת Enterprise כללה תכונות נוספות ובכללן: סייר ביצועי יישומים, מנהל אוטומציה, Modeler של Microsoft Visual, מנהל חיבורי RemAuto ו-Visual Studio Analyzer.

ויז'ואל סטודיו דוט נט (2002)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרסה הבאה יצאה לאור בפברואר 2002. השינוי הגדול ביותר היה כניסתה של סביבת פיתוח של קוד מנוהל באמצעות NET Framework.. תוכניות שפותחו באמצעות ‎.NET לא עברו הידור לשפת מכונה (כמו C++‎ למשל), אלא לשפת ביניים (MSIL או CIL).‏ Visual Studio .NET 2002 הוצע בארבע מהדורות: אקדמי, מקצועי, מפתחי חברה ואדריכל Enterprise.

במהדורה זו הוצגה שפת תכנות חדשה בשם #C. כמו כן, הוצגה שפה בשם #J עם תחביר ג'אווה אך המהודרת רק לסביבת ‎.NET. גם ויז'ואל בייסיק השתנתה באופן משמעותי והותאמה להידור עבור סביבת ‎.NET. מיקרוסופט גם הוסיפה הרחבות ל-C++‎, הנקראת הרחבות מנוהלות לשם הידור לסביבת ‎.NET.

Visual Studio. NET יכול היה לייצר יישומי Windows (באמצעות Windows Forms), יישומי אינטרנט (באמצעות ASP.NET ו-Web Services) ויישומי מכשירים ניידים (באמצעות גרסת קומפקט).

ויז'ואל סטודיו 2003 דוט נט[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2003 הוצג שדרוג קל בשם Visual Studio .NET 2003. הוא הותאם ל-‎.NET Framework 1.1, וכלל שיפורים ב-ASP.NET, וב-C++‎. הוא עדיין הוצע בארבע המהדורות של גרסת 2002. גרסת הארכיטקט כללה תמיכה בתוכנת Visio שאפשרה מידול באמצעות Unified Modeling Language ‏ (UML).

ויז'ואל סטודיו 2005[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio 2005 יצא לאור באוקטובר 2005. למרות הסרת הסיומת "‎.NET" הוא עדיין יועד בעיקר לפיתוח בסביבה זו עם התאמה למהדורה 2.0 שלה. Visual Studio 2005 שודרג כדי לתמוך בכל התכונות חדשות שהוצגו ב-‎.NET Framework 2.0, כולל גנריות ו-ASP.NET 2.0.

החבילה כללה גם שרת אינטרנט מקומי, נפרד מ-Internet Information Services, שיכול היה לארח יישומי ASP.NET במהלך הפיתוח והבדיקות. כמו כן, התווסף רכיב לבדיקות עומסים שאיפשר לבדוק את ביצועי היישום ברמות שונות של עומסי משתמש. החל ממהדורה זו התווספה גם תמיכה נרחבת בהידור ל-64 סיביות, אף שסביבת הפיתוח נותרה כיישום 32 סיביות. שיטת הבנייה הפנימית של תוכניות עברה עדכון משמעותי עם הצגת msbuild שאיפשר גמישות גדולה יותר בתהליך הבנייה.

ויז'ואל סטודיו 2008[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio 2008 יצא לאור בנובמבר 2007 ביחד עם גרסת ‎.NET Framework 3.5. המוצר התמקד בפיתוח של Windows Vista, Office System 2007, ויישומי אינטרנט. הוא כלל כלים עבור Windows Presentation Foundation והחבילות הנוספות שהוצגו ב-‎.NET Framework 3.0.

לראשונה הכלי איפשר למפתח לבחור לאיזו גרסה של ‎.NET Framework להתאים את התוכנית (מתוך 2.0, 3.0, 3.5, Silverlight CoreCLR או NET Compact Framework). החבילה כללה כלי ניתוח קוד חדשים כדוגמת Code Analisys ועבור C++‎ את MFC 9.0. תכונות נוספות כללו עורך XAML עבור WPF, מעצב זרימת עבודה עבור WF, רכיב LINQ to SQL (להגדרת מיפוי מאובייקטים לנתונים של SQL Server), תמיכת IntelliSense עבור JavaScript. גם מנפה השגיאות כלל שיפורים בתהליך ניפוי שגיאות בתוכנית מרובת תהליכונים.

ויז'ואל סטודיו 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2010 הוצג Visual Studio 2010 במקביל להצגת ‎.NET Framework 4. ממשק המשתמש של סביבת הפיתוח המשולבת של הכלי שוכתב ושופר לאפשר גמישות גדולה יותר בעבודה עם ריבוי צגים והוספת הרחבות לסביבת הפיתוח. במהדורה זו הוצגה שפת תכנות פונקציונלי חדשה בשם #F. ‏Visual Studio 2010 כלל מערכת עזרה חדשה מבוססת HTML שהחליפה את צופה MSDN Library.

ויז'ואל סטודיו 2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio 2012 הוצג בספטמבר 2012 וכלל תמיכה ב-NET Framework 4.5. הוא עבר שינוי מקיף בממשק המשתמש שכלל שימוש במספר צבעים מועט ביחס לגרסאות קודמות. מהדורה זו תמכה בעיצוב ה-Metro של Windows 8 ואיפשרה פיתוח תוכנות שמתאימות לו. החל ממהדורה זו החלה מיקרוסופט להוציא גרסאות עדכון למוצר מדי רבעון שכונו Update בצמוד למספר הרבעון. מעבר לתיקון באגים כללו עדכונים אלו גם תכונות חדשות.

ויז'ואל סטודיו 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio 2013 הוצג באוקטובר 2013 וכלל תמיכה ב-NET Framework 4.5.1. הוא כלל מספר שדרוגים קטן יחסית ל-Visual Studio 2012 Update 4.

ויז'ואל סטודיו 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסת RTM‏ (Release To Manufacturing) ראשונה שוחררה ביולי 2015[1] עם גרסת NET Framework 4.6.

בגרסה זו הושם דגש על פיתוח למערכות ההפעלה השונות לסמרטפונים באמצעות פתרון אחד, נוספה תמיכה בריבוי מהדרים לשפת ++C. סביבת הפיתוח כמו העורך ומנפה השגיאות שופרו, וכלי פיתוח שונים נוספו.

ויז'ואל סטודיו 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויז'ואל סטודיו 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio 2019 שוחרר ב-2 באפריל 2019, והציע מאפיינים חדשים כדוגמת Live Share שמאפשר לעבוד על קוד במקביל ובמשותף, מנוע חיפוש נרחב, וניהול ביצועים ושיפור זמן הטעינה של סביבת הפיתוח.[2]

ויז'ואל סטודיו 2022[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפייני התוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Visual Studio מאפשרת פיתוח, מתוך תוכנה אחת וסביבה אחת, אפליקציות מסוגים שונים (חלונאיות, WEB, פרויקטי התקנה ועוד) ובשפות שונות הנתמכות ב-NET. ולמעבדים שונים (32 ו-64 סיביות) ואף להתקנים ניידים כמו מחשבי כף יד וטלפונים סלולריים.

שפות התכנות שמגיעות כברירת מחדל הן: ++C#, VB.NET, C ו-#F. ניתן בפתרון אחד לשלב פרויקטים בשפות שונות. ישנם כלים המאפשרים הוספת והרחבת התכונות והפעולות (Add On) אותן מאפשרת Visual Studio. כמו כן, הסביבה תומכת במאקרו.

לסביבה מצורף מסד נתוני SQL Server Express, שמאפשר ליצור פרויקטים משולבים במסד נתונים.

סביבת פיתוח משולבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבת הפיתוח Visual Studio מוטמעים כלים שונים לפיתוח מהיר וקל של ישומים.

הרכיב העיקרי של הסביבה הוא עורך טקסט שצובע את המילים לפי ההקשר התכנותי שלהם. לעורך InteliSense תכונת "השלמה אוטומטית" המציגה חלונית עם שמות העצמים הקשורים לכתיבה ומאפשרת כתיבה מהירה ומניעת טעויות ושגיאות.

בין היתר מוטמעים כלי פיתוח חזותיים שונים שמחוללים קוד בצורה אוטומטית, כמו מעצבים חזותיים לממשקי משתמש Winform ו-WPF, וכלים שמאפשרים נגישות והתמצאות במרחבי הפרויקט כמו סייר הפרויקט לעיון בקובצי הפרויקט, סייר בסיסי הנתונים לעבודה עם בסיסי נתונים. כלי ניפוי שגיאות שונים שמאפשרים עצירה בנקודות מסוימות ועיון בערכי המשתנים.

בסביבה זו ניתן לשלב בפתרון אחד פרויקטים משפות תכנות שונות, וכן להעביר רכיבי תוכנה משפה אחת לשנייה, וכך למחזר קוד משפה אחת לאחרת. כמו כן, ניתן ליצור קובץ הפצה מהיר בחלק מהשפות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Visual Studio 2015 RTM", באתר ויז'ואל סטודיו
  2. ^ jawiddis, Visual Studio 2019 version 16.0 Release Notes, docs.microsoft.com (באנגלית)