Was soll ich aus dir machen, Ephraim, רי"ב 89

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Was soll ich aus dir machen, Ephraimעברית: איך אתנך, אפרים), רי"ב 89, היא קנטטה שהלחין יוהאן סבסטיאן באך בהיותו בלייפציג. ביצועה הראשון היה ביום ראשון ה-22 שלאחר חג השילוש הקדוש, ב-24 באוקטובר 1723.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

באך עבד כנגן עוגב בעיר מילהאוזן בין 1707 ל-1708, אך שלח ידו גם בהלחנת קנטטות. לאחר מכן היה מלחין החצר של הדוכס בוויימאר מ-1708 עד 1717, וחיבר שם כ-20 קנטטות "דתיות" שנועדו לביצוע כחלק מתפילת יום ראשון בכנסייה. לאחר מכן עבר לעיר קטן, התמנה לקאפלמייסטר[1] וחיבר שם מוזיקה בסגנון חופשי ולא דתי.

במאי 1723 התמנה באך לתפקיד מנצח המקהלה ואחראי על המוזיקה בכנסיות המרכזיות בלייפציג[2]. הוא חי ופעל בעיר כ-27 שנים, עד מותו. שם כתב את רוב הקנטטות שלו: מתוך יותר מ-200 קנטטות שידוע עליהן כיום, פחות מ-40 נכתבו עד הגיעו ללייפציג וכל השאר נכתבו בעיר; בדומה לעבודתו בוויימאר, מטרתו הייתה להלחין קנטטה עבור כל מועד בשנה הליטורגית, כלומר ימי ראשון וחגים, תוך כמה שנים. עם זאת, בגלל העומס הגדול והקושי בהלחנת יצירות כה רבות[3], נהג מדי פעם לבצע שוב קנטטות ישנות שלו, לעיתים עם עריכות ושינויים קלים או הרחבות.

קנטטה זו הייתה העשרים במספר שהלחין באך מאז החל למלא את תפקידו בלייפציג. הקנטטה הקודמת שהלחין היא רי"ב 109.

ב-1872 הוציאה לאור חברת באך את הקנטטה לראשונה, בכרך 20 של פרסומיה[4].

מילים ומוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדר הקריאה לאותו יום כולל פסוקים מהאיגרת אל הפיליפים ומהבשורה על פי מתי בהם[5] מסופר משל על משרת שאדונו מחל לו על חוב גדול, אולם הוא עצמו לא מחל לאדם אחר על חוב קטן יותר. כששומע על כך האדון, הוא כועס מאוד וחוזר בו ממחילת החוב. הנמשל שמבאר ישו הוא שאם אדם רוצה שאלוהים ימחל לו על חטאיו, הוא צריך למחול קודם לחברו. הלברית שמחברה לא ידוע, עוסקת בקונפליקט של צדק מול חסד, כלומר חטאי האדם מול רחמי האל שמוכן לסלוח, אך מעניש את אלו שלא ריחמו על זולתם. החלק הראשון הוא פסוק מספר הושע: "אֵיךְ אֶתֶּנְךָ אֶפְרַיִם אֲמַגֶּנְךָ יִשְׂרָאֵל אֵיךְ אֶתֶּנְךָ כְאַדְמָה אֲשִׂימְךָ כִּצְבֹאיִם נֶהְפַּךְ עָלַי לִבִּי יַחַד נִכְמְרוּ נִחוּמָי"[6]. חלקים 2 ו-3 עוסקים בצדק שצריך להיעשות, מול חלקים 4 ו-5 שמייחלים לחסד האל. החלק האחרון לקוח ממזמור של יוהאן הרמן (Johann Heermann) שנכתב ב-1630.

הקנטטה נועדה לביצוע על ידי סולני סופרן, אלט ובס, בליווי מקהלה בת ארבעה קולות, קרן יער, שני אבובים, שני כינורות, ויולה ובאסו קונטינואו. לקנטטה שישה חלקים:

 1. אריה לבס: Was soll ich aus dir machen, Ephraim (איך אתנך, אפרים)
 2. רצ'יטטיב לאלט: Ja, freilich sollte Gott (כן, וודאי יאמר אלהים)
 3. אריה לאלט: Ein unbarmherziges Gerichte (גזר-דין נטול רחמים)
 4. רצ'יטטיב לסופרן: Wohlan! mein Herze legt Zorn, Zank und Zwietracht hin (כך יהי! לבי ישכב זועם, מתנצח וחלוק בצד)
 5. אריה לסופרן: Gerechter Gott, ach, rechnest du (אה, רק אלהים, אתה השופט)
 6. כורל: Mir mangelt zwar sehr viel (גם אם הרבה אחסר)

הקלטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה הוקלטה במלואה 11 פעמים בהקלטות מסחריות[7]. בין המנצחים שביצעו את ההקלטות ניתן לציין את גוסטב ליאונהארדט (ב-1978), טון קופמן (ב-1998), מסאקי סוזוקי (ב-2000) וג'ון אליוט גרדינר (ב-2000).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ביוגרפיה של באך באתר אוניברסיטת חרונינגן
 2. ^ ביוגרפיה של באך באתר אוניברסיטת חרונינגן
 3. ^ על קנטטות באך, עמוד 6
 4. ^ רשימת פרסומי באך באתר IMSLP
 5. ^ מתי, יח, 23-35
 6. ^ ספר הושע, פרק י"א, פסוק ח'
 7. ^ רשימת ההקלטות באתר קנטטות באך