לדלג לתוכן

WinRAR

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
WinRAR
החלון הראשי של WinRAR תחת Windows XP
החלון הראשי של WinRAR תחת Windows XP
מפתח יבגני רושאל / אלכסנדר רושאל
מחזור חיים 22 באפריל 1995 – הווה (29 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 7.01 (15 במאי 2024) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת הפעלה כולל GUI: חלונות. שורת פקודה בלבד: לינוקס, OS X ,FreeBSD
נכתבה בשפות C++ עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון Shareware (קנייני)
קטגוריה תוכנת דחיסת קבצים וארכוב
www.rarlab.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

WinRAR היא תוכנה שיתופית ליצירת ולניהול קבצים דחוסים בפורמט שאינו מאבד מידע, ואחת התוכנות הבודדות המאפשרות יצירת קבצים בפורמט RAR, שכן שיטת הדחיסה של פורמט זה, שייכת ברישיון לכותב התוכנה, יבגני רושאל. הקבצים שהיא יוצרת מקבלים כברירת מחדל את הסיומת RAR.

WinRAR נחשב לאחת מהתוכנות המובילות ליצירת קובצי ארכיון, ותומך באופן מלא בקובצי RAR ו-ZIP, ובפריסה של קובצי 7z,‏ ACE (אנ'),‏ ARJ,‏ BZ2,‏ CAB,‏ GZ, ISO,‏ JAR,‏ LZH,‏ TAR,‏ UUE ו-Z. כמו כן, מאפשר דחיסה, כרכים והצפנה, כולל מודולים הנפרסים עצמאית ומכיל אפשרויות גיבוי. התוכנה מתורגמת ליותר מ-40 שפות.

בפברואר 2019, חברת צ'ק פוינט דיווחה על חולשה קריטית ב-WinRAR[1] שניצולה מאפשר הרצת קוד מרוחק. החולשה קיימת בספרייה בשם unacev2.dll המשמשת את WinRAR לחילוץ קבצים מפורמט ACE (אנ'). בעקבות הדיווח, התמיכה בפורמט ACE הוסרה מ-WinRAR החל מגרסה 5.7.

גיבוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנה כמו תוכנות דחיסה דומות, יכולה לשמש כתכונת גיבוי. הקובץ הדחוס משמש כקובץ ארכיב, ויכול להכיל מספר רב של קבצים מספריות שונות, ובהם פרטים שונים עליהם, (יחס הדחיסה, סוג הקובץ, תאריך שינוי אחרון, המיקום המקורי של הקבצים וכו'). התוכנה גם מאפשרת יכולות גיבוי מתקדמות כגון הוספה של קבצים שה-Attribute של ה-Archive שלהם דלוק, כיבוי ה-Attribute של Archive לאחר הכיווץ, שמירת גרסה קודמת, הגבלות זמן על הוספת קבצים (תכונה המאפשרת להוסיף לארכיב רק קבצים ששונו או התעדכנו מאז יצירת הארכיב).

קובץ SFX[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנת WinRAR מאפשרת יצירת קובץ לפריסה עצמאית (נקרא SFX, קיצור ל-Self Extracted). קובץ זה הוא בעל סיומת EXE. בניגוד לתוכנות דחיסה אחרות המאפשרות יצירת קובץ לפריסה עצמית ותו לא, WinRAR מאפשרת ליצור קובץ פריסה עצמאית המתנהג כהתקנה של תוכנה ואידיאלי להתקנות מהירות.

בין האופציות הקיימות בו, חלונית הודעה וחלונית רישיון במהלך הפריסה, שליטה על הכותר, הלוגו והאייקון של ותוכנית ההתקנה, אפשרויות להפעיל קובץ לפני/אחרי הפריסה, יצירת קיצורי דרך לאזורים שונים בתכונת חלונות, כמו שולחן העבודה וספריית התכנות ואתחול, מחיקת קבצים שונים במהלך ההתקנה, מוד התקנה שקט, דריסת קבצים קיימים ללא הודעה ועוד.

תכונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכונות נוספות שקיימות הן:

 • הצפנה - האפשרויות להצפין קובץ או לנעול אותו באמצעות סיסמה.
 • ביצועי חומרה - בחינת ביצועי חומרה של מהירות הדחיסה.
 • מועדפים - מנגנון מועדפים פנימי של התוכנה.
 • הערה - אפשרות להכנסת הערות בקבצים הדחוסים.
 • הגדרות - יצוא ויבוא הגדרת התוכנה. יעיל להעביר בין מחשבים שונים.
 • לוח העתקה - העתקת והדבקת קובץ אל לוח ההעתקה.
 • איתור קבצים - בחירת קבוצת קבצים בארכיב, וחיפוש קובץ בתוך הארכיב.

התוכנה כמו תכונות דחיסה אחרות, מוסיפה בסייר החלונות בסימון קובץ תפריטי עכבר ימני קיצורי דרך לדחיסה ופריסה מהירים של הקובץ הנוכחי.

תוכנות נוספות התומכות בפורמט RAR[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי ש־WinRAR המציאה את פורמט הדחיסה RAR, היא אינה התוכנה היחידה התומכת בפורמט זה, וישנן תוכנות חופשיות כגון UnRarX[2] למערכת ההפעלה OSX על המקינטוש ו-‎7-Zip[3] לחלונות התומכות גם הן בפורמט RAR[4].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הדיווח באתר צ'ק פוינט
 2. ^ UnRarX
 3. ^ 7-Zip
 4. ^ אם כי האחרונות יודעות רק לפרוס קובצי RAR ולא לדחוסם