OS X

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
OS X
The OS X Logo.svg
מפתח אפל
משפחה OS X
מודל קוד קוד סגור עם רכיבי קוד פתוח
גרסה אחרונה 10.11.4 ב־21 במרץ 2016 (לפני חודשיים ו־5 ימים)
סוג ליבה ליבת Hybrid מבוססת על Mach microkernel
סוג רישיון EULA
מצב עבודה עדכני
דף בית Apple - Mac OS X

OS X (או "מערכת עשר") לשעבר Mac OS X היא מערכת הפעלה של חברת אפל עבור סדרת מחשבי ה"מק" (מקינטוש) שלה. המערכת מבוססת על מערכות BSD ׁ(יוניקס) תוצרת מעבדות בל ומשולב בה ממשק משתמש גרפי תוצרת חברת Apple הנקרא Aqua, המערכת קיימת במחשבים בסדרת המקינטוש ("מק") של אפל. הגרסה האחרונה של OS X היא OS X El capitan (גרסה 10.11) שיצאה ב-10 ביוני 2015. OS X שונה בעיצוב מ-Windows אך כוללת "חלונות" בשולחן העבודה שלה.

מערכת ההפעלה OS X היא בלעדית למחשבי חברת אפל (מחשבי מקינטוש)

הלוגו של OS X בגרסה 10.11

המערכת מבוססת על Mac OS שהייתה במחשבי אפל הישנים יותר עד שנת 2001. OS X מתאימה גם ללפטופים (MacBook) וגם למחשבים נייחים (iMac / Mac Pro / Mac mini )

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכבת הליבה
Darwin היא ליבת המערכת, מבוססת מערכת ה-FreeBSD. ליבת Darwin מכילה בתוכה את המיקרו ליבה Mach3, רכיבי הרשת, תמיכה במערכות קבצים מרובות, ומבנה מודולרי המאפשר טעינה דינמית של מנהלי התקנים, הרחבות מערכת ומערכות קבצים נוספות.
שכבת התצוגה
שכבה זו אחראית על ניהול התצוגה הגרפית של המערכת. שיכבת התצוגה מכילה את QuickTime לתצוגת מולטימדיה, מערכת OpenGL לתצוגת תלת-ממד, וקוורץ לתצוגת דו-מימד. קוורץ מבוסס למעשה על פורמט פוסטסקריפט ו-PDF.
שכבת הישומים
בשכבה זו רצים למעשה היישומים שהמשתמש במערכת מפעיל. ה-Java מאפשרת למשתמש להריץ יישומי Java בצורה טבעית. Cocoa הוא רכיב שאחראי על הרצת יישומים שנכתבו במיוחד לOS X, ואילו Carbon הינה מערכת תאימות המאפשרת למפתחים לכתוב יישום אחד שירוץ גם בOS X, וגם בגרסאות Mac OS ישנות יותר.
שכבת ממשק המשתמש
Aqua (מים בלטינית) הוא השם הכללי לממשק המשתמש של מערכת ההפעלה, המנצל חלקים משכבת התצוגה יחד עם חלקים משכבת היישומים.

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד עם מערכת ההפעלה OS X מסופקים מספר יישומים פשוטים, כמו תוכנה לניהול והשמעת קובצי מוזיקה (iTunes), תוכנה לניהול והדפסת קובצי תמונה (iPhoto, תוכנה לעריכה בסיסית של קובצי וידאו (iMovie), תוכנת לוח שנה (iCal) ועוד. בנוסף, כמו כל מערכת הפעלה מודרנית אחרת, Mac OS X מגיעה עם תוכנות בסיסיות כמו דפדפן (ספארי), מספר עורכי טקסט, וכן הלאה. בנוסף, המערכת מגיעה עם מעטפת הפקודה של מערכת GNU (‏bash), ותוכנות GNU רבות נוספות. לגרסתה האחרונה (10.7) מצורפת גם חנות מקוונת לקניית והורדת יישומים שנקראת "Mac App Store" (חנות יישומים של מקינטוש) אליה יוכלו מהנדסים להעלות את יצירותיהם ולמכור אותן אם עברו את הבדיקה ש-Apple מעבירה עליהן. בנוסף ליישומים המותקנים אפל מציעה למשתמש יישומים למקינטוש שביניהם חבילת יישומים משרדיים (iWork: Pages, Keynote, Numbers), תוכנות לעיבוד קובצי תמונות, שמע, סרטים וקובצי ePub לפרסום ספרים בתוכנות ספרים אלקטרונית. אפל נותנת למהנדסים גם עזרים ליצירת היישומים, למשל Xcode מאפשר תכנות בכתיבה בשפות התכנות הנתמכות ב-OS X או ממשק גרפי לבחירת מראה התוכנה וחלקיה מתפריטים. שירותים אלו מצריכים את המפתח לשלם 100 דולרים אמריקאים לרישום כמפתח באפל לשנה.

קיימות גם תוכנות המאפשרות להריץ מכונה וירטואלית על המקינטוש, כשעל המכונה הווירטואלית ניתן גם להריץ מערכות הפעלה אחרות, למשל linux, ו-windows.

קלאסיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלאסיק הוא אמולטור המריץ בתוכו למעשה גרסאות ישנות יותר של Mac OS, כך שניתן להשתמש ביישומים ישנים שלא הותאמו למערכת הנוכחית בצורה חלקה וכמעט שקופה למשתמש. ככל שעבר יותר זמן מאז יציאת OS X, יותר ויותר יישומים הוסבו לעבודה טבעית תחת המערכת הזו, כך שהשימוש בקלאסיק הצטמצם מאוד במשך הזמן והתמיכה בקלאסיק הופסקה סופית על ידי מחשבי אפל עם מעבדי אינטל. בגרסה 10.5 (לאופרד) של מערכת ההפעלה הופסקה התמיכה לאחור גם במחשבים מבוססי PowerPC (מעבד שבו מחשבים תוצרת אפל השתמשו בסט פקודות ייחודי. הפיתוח בשיתוף עם חברת מוטורולה).

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל גרסה ראשית של OS X ניתן שם קוד המבוסס על אחד החתולים הגדולים. החל מגרסה הראשונה של מערכת 10, אפל משתמשת בשם הקוד בתור השם הרשמי של גירסת מערכת ההפעלה. בשלוש השנים האחרונות שמות הקודים של ה-OS X התבססו על מקומות בקליפורניה. הגרסאות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]