אמור (נהר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נהר אמור
נהר אמור באזור חברובסק
נהר אמור באזור חברובסק
אורך 4,416 קילומטר
ספיקה ממוצעת 9,819 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 1,855,000 קילומטר רבוע
מוצא גבול מחוז דורנוד וחנטי
בצפון מונגוליה
שפך מצר הטטרים בים אוחוצק
מדינות באגן הניקוז רוסיה, סין ומונגוליה
אגן הניקוז של נהר אמור

אַמוּר (רוסית: Амур; סינית מפושטת: 黑龙江; סינית מסורתית: 黑龍江; מונגולית: Хара-Мурэн), הוא נהר הזורם בצפון מזרח אסיה וגובל במדינות רוסיה, סין ומונגוליה. יחד עם נהרות השילקה והאונון, אשר מהווים חלק ממקורותיו, הוא מגיע לאורך של כ-4,416 ק"מ.

הנהר, אשר נקרא Hēilóng Jiāng בסינית ("נהר הדרקון השחור") זורם מזרחה ונשפך למצר הטטרים (או ליתר דיוק לאַמוּר לימאן), הוא הנהר העשירי באורכו בעולם. הנהר מהווה את קו הגבול בין סין ובין רוסיה לאורך כ-2,300 ק"מ. זהו הגבול לאורך נהר הארוך ביותר בעולם. יחד עם מקורותיו, מגיע אגן הניקוז של האמור לשטח של 1,855,000 קמ"ר.

הנהר מפריד בין מנצ'וריה הפנימית, מצפון לו, השייכת לרוסיה, ובין מנצ'וריה החיצונית מדרומו, השייכת לסין. פרובינציית היילונגג'יאנג הסינית מדרומו קרויה על שמו כמו גם מחוז אמור הגובל בו ברוסיה.

מקורות הנהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שקלט את כל יובליו, מגיעה ספיקת הנהר ל-9,819 מ"ק בשנייה.

שימוש בני האדם בנהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני גורמים מגבילים את השימוש בנהר לשיט אוניות. ראשית, שפך הנהר אל הים מצוי באזור צפוני והים בו קפוא במשך שישה חודשים בשנה. שנית, הנהר מפותל מאוד,דבר ההופך את התחבורה האווירית, ולעתים גם את היבשתית, ליעילה יותר. בהתאם לכך, האמור ויובליו משמשים בעיקר להעברת עצים הנכרתים באזורים המיוערים הגובלים בנהר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הנהרות הארוכים בעולם

נילוסאמזונאסיאנגצהמיסיסיפי-מיזורייניסיי-אנגרההנהר הצהובאוב-אירטישאמורלנהקונגומקונגמקנזיניז'רפרנהמארי-דרלינגוולגה