אמריקן אקספרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אמריקן אקספרס
American Express logo.svg
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1850
משרד ראשי: ניו יורק, ארצות הברית
אנשי מפתח: קנת' צ'נולט (יו"ר ומנכ"ל)
עובדים: 61,000 (2010)
americanexpress.co.il

אמריקן אקספרסאנגלית: American Express Company, או AmEx), היא חברת שירותים פיננסיים אמריקאית בינלאומית, שמרכזה בבניין Three World Financial Center, מנהטן, ניו יורק, ארצות הברית. החברה הוקמה בשנת 1850, והיא אחת משלושים החברות הנכללות במדד הדאו ג'ונס. החברה ידועה בעיקר בשל שירותי כרטיסי האשראי, כרטיסי החיוב, והמחאות הנוסעים שלה. כרטיסי אמריקן אקספרס אחראים לכ-24% מסך נפח החיוב בעסקאות בכרטיסי אשראי בדולר אמריקני בארצות הברית, שזהו השיעור הגבוה ביותר מכל מנפיק כרטיסים אחר. ביזנסוויק ואינטרברנד דירגו את אמריקן אקספרס כמותג ה-22 בחשיבותו בעולם, בהערכתם את שווי המותג ב- 14.97 מיליארד דולר אמריקני. מגזין Fortune דירג את אמריקן אקספרס כאחת מ- 20 החברות הנערצות ביותר בעולם. סמל החברה, אשר אומץ בשנת 1958, הוא גלדיאטור רומאי או קנטוריון, אשר דמותו מופיעה על המחאות הנוסעים וכרטיסי החיוב של החברה.

היסטוריה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמריקן אקספרס החלה את דרכה כשירות דואר אקספרס באולבני, ניו יורק בשנת 1850. השירות הוקם כתוצאה ממיזוג עסקי משלוחי האקספרס של הנרי וולס, וויליאם פארגו וג'ון וורן בטרפילד - אותם אנשים שהקימו מאוחר מכן בשנת 1852 גם את בנק וולס פארגו, כאשר בטרפילד ודירקטורים נוספים התנגדו להתרחבות פעילותה של אמריקן אקספרס לקליפורניה. אמריקן אקספרס תחילה התבססה באזור המכונה היום טרייבקה, במנהטן. במשך שנים נהנתה החברה בפועל ממונופול בתחום משלוחי האקספרס (טובין, ניירות ערך, שערי חליפין וכו') ברחבי מדינת ניו יורק. בשנת 1874 אמריקן אקספרס העבירה את משרדיה הראשיים לשדרת ברודוויי 65, למה שהחל להיות מרכז העסקים של מנהטן.

פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1975, דיוויד אוגילבי, מי שלעתים מכונה "אבי הפרסום", וחברת Ogilvy & Mather פיתחו את הסלוגן המצליח אל תעזבו את הבית בלעדיהם, כחלק מקמפיין הפרסום להמחאות הנוסעים של אמריקן אקספרס, בכיכובו של השחקן זוכה האוסקר קרל מלדן. לאחר פטירתו של קרל מלדן, וככל שהחלו לקדם את כרטיס האשראי על פני המחאות הנוסעים, אמריקן אקספרס המשיכה להשתמש בשירותיהם של שחקנים בפרסומותיה, כגון מל בלאנק והבלרינה סינתיה גרגורי. פרסומת טיפוסית לאמריקן אקספרס החלה במפורסם השואל את הצופים "האם אתם מכירים אותי?" על אף שהוא או היא רמזו על זהותם, שמו של המפורסם לא הופיע עד אשר הוא נראה מוטבע על כרטיס באשראי, בעוד שהקריין פיטר תומאס מסביר לקהל כיצד להירשם לשירות. כל פרסומת הסתיימה בכך שהמפורסם הזכיר לצופים "אל תעזבו את הבית בלעדיהם".

אמריקן אקספרס ממשיכה להשתמש במפורסמים בפרסומות שלה. דוגמה בולטת היא קמפיין הפרסום משנות התשעים המאוחרות, בהשתתפותו של הקומיקאי ג'רי סיינפלד, בשני הפרקים הקצרים שכונו "הרפתקאותיהם של סיינפלד וסופרמן". בשנת 2007 , פרסומת בשחור לבן באורך 2 דקות אשר כונתה 'חיות', בכיכובה של אלן דג'נרס, זכתה בפרס אמי עבור פרסומת מצטיינת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]