אפוק טיימס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו של המהדורה העברית

אפוק טיימסאנגלית: The Epoch Times; בסינית מפושטת: 大纪元; בפין-יין: Dàjìyuán) הוא עיתון בינלאומי היוצא בדפוס ובאינטרנט בכשלושים וחמש מדינות ובעשרים שפות (כולל בעברית). העיתון מגדיר את עצמו כ"עיתונות חופשית ונקייה" וטוען כי אינו נשלט על ידי בעלי הון. הוא יוצא לאור על ידי מוסד ללא כוונת רווח ("אפוק מדיה ישראל") ושם דגש על נושאים של קיימות, אירועים בינ"ל, זכויות אדם, איכות הסביבה וסין. העיתון הוא חלק מקבוצת תקשורת בינלאומית, שקמה במטרה לספק חדשות בלתי מצונזרות מסין ולדווח על הרדיפה של הקבוצה הרוחנית פאלון גונג.

המהדורה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהדורה העברית של "אפוק טיימס" יוצאת לאור בישראל כירחון בו מופיעים כתבות שנכתבו על ידי כתבים ישראלים, בנושאים מקומיים וגלובליים - החל מחברה, סביבה וכלכלה ועד מדע, תרבות ופנאי וכמו כן תרגומים של מאמרים מהמהדורה הבינלאומיות. הירחון מופץ בתחילת כל חודש בכ-30,000 עותקים ביישובים בין קיסריה לסביון.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיתון הוקם על ידי קבוצה של סינים-אמריקניים בשנת 2000 שהחלו להפיצו בשפה הסינית ברחבי ארצות הברית. בשנת 2003 החל לצאת בשפה האנגלית. בעברית יוצא העיתון באופן דו-שבועי החל מדצמבר 2005, במהדורה שבועית החל מאוגוסט 2008 ובמהדורה חודשית כמגזין החל מאוגוסט 2011. העיתון מופץ למנויים בין קיסריה לסביון, בעיקר באזור תל אביב והשרון. מהדורת העיתון בשפה הסינית היא כיום מהדורת החדשות הגדולה ביותר מחוץ לסין, הן כעיתון מודפס והן באינטרנט. ברחבי העולם הוא מופץ בעיקר בקרב דוברי השפה הסינית (ובעוד 20 שפות נוספות)[דרוש מקור]. ממשלת סין מונעת את הגלישה באינטרנט לאתרי העיתון ואת הפצתו בדפוס במדינה, בשל מדיניותו של העיתון לדיווח חדשות באופן עצמאי ובלתי מצונזר על ידי גורמי שלטון.

ממשלת סין טוענת כי העיתון קשור לפאלון גונג, שיטה רוחנית אשר נרדפת בסין, אף שמערכת העיתון מכחישה זאת. העיתון טוען כי הוא עצמאי וחסר משוא פנים אולם נטען כנגדו כי הוא מוטה נגד המשטר הקומוניסטי בסין, וכי הוא מביע בדרך-כלל דעות שמרניות ודעות התומכות בימין בארצות הברית (למשל בנושאי המלחמה העולמית בטרור ומלחמת עיראק).

תשעת הדיונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"תשעת הדיונים", ספר בהוצאת מערכת האפוק טיימס שיצא לאור בשנת 2004, פורסמו לראשונה בגרסה הסינית של עיתון ה"אפוק טיימס" בנובמבר 2004. מאוחר יותר, המאמרים תורגמו לאנגלית, הובאו לדפוס והתפרסמו באינטרנט. כיום ניתן להשיג את "תשעת הדיונים" ב-20 שפות. תשעה דיונים אלו הם בעיקרם תשעה נושאי ביקורת נגד המפלגה הקומוניסטית הסינית והם מתהדרים בכותרות כגון "איך המפלגה הקומוניסטית היא כוח המתנגד ליקום" (דיון מס' 4) או "על הטבע הנבזי של המפלגה הקומוניסטית הסינית" (דיון מס' 9)‏‏.‏[1]

בהקדמה לספר מובהרת עמדתו: "במשך למעלה מ-80 שנות קיומה, כל דבר בו נגעה המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) הושחת בשקרים, מלחמות, רעב, עריצות, טבח וטרור. אמונות וערכים מסורתיים הושמדו באלימות. מושגים מוסריים מקוריים, ומבנים חברתיים התפוררו תחת אלימות. אמפטיה, אהבה והרמוניה בין אנשים עוותו למאבק ושנאה".‏[1]

לטענת מפרסמיו, תשעת הדיונים אחראים לפרישה של למעלה מ-120 מיליון איש מן המפלגה הקומוניסטית. הנתונים מופיעים באתר "טואי-דאנג" (退党 "פרישה מהמפלגה" בסינית), השייך אף הוא לעיתון‏[2] ‏‏ואין להם כל סימוכים אחרים.

העיתון זכה במספר פרסים על חשיפותיו בנושאי זכויות אדם, ובכללם מן "החברה הבינלאומית לזכויות אדם"; ובפרס הראשון של "ארגון העיתונאים האסיאתי-אמריקני" בארצות הברית. בנוסף, הופקה על פי הספר סדרה של סרטים דוקומנטריים על ידי תחנת הטלוויזיה הבינלאומית בסינית ובאנגלית "NTDTV".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]