אתר אינטרנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אתר אינטרנט הוא אוסף של דפי אינטרנט (ולעתים משאבים נוספים) המקושרים ביניהם ובדרך כלל שותפים לשם תחום מסוים, וניתנים לגישה באמצעות רשת האינטרנט. בדרך כלל מדובר בדפים שכולם מוחזקים על אותו השרת, אם כי לעתים שרת אחד עשוי לארח מספר אתרים. אתרים רבים מאוחסנים אצל ספקי שירות אירוח אתרים. אתרי אינטרנט מאורגנים כך שהם מנוהלים על ידי גורם יחיד, מנהל האתר.

כיום ישנם כ-600 מיליון אתרי אינטרנט בעולם בעלי שם תחום[1]. מכלול אתרי האינטרנט הזמינים לציבור נקרא באנגלית ה-World Wide Web (רשת כלל-עולמית) או WWW. מקובל להתחיל שמות מתחם של אתרי אינטרנט ב-www, אם כי אין לכך שום סיבה טכנית.

גישה לאתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

את דפי האינטרנט שבאתר ניתן להציג באמצעות תוכנה הנקראת דפדפן, המתרגמת את הקוד בו הם כתובים לתצוגה גרפית.

על מנת לצפות בדפים אלו יש לתת לדפדפן את כתובת האתר, שיכולה להיות באחת משתי צורות אפשריות:

  • כתובת IP - היא כתובת מספרית בסגנון 85.62.120.33 הכתובת משתנה בהתאם לאי פי
  • שם תחום - הוא כתובת אלפא-נומרית בסגנון www.wikipedia.org, המתורגמת על ידי הדפדפן לכתובת מספרית בעזרת שרת DNS.

דפיו של אתר אינטרנט נגישים בדרך כלל דרך פרוטוקול ה-HTTP המצוין בכתובת כ-"//:http", או כ-"//:https" אם מדובר בתקשורת HTTP המוצפנת ב-SSL.

הרכבו של אתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפיו של אתר אינטרנט ערוכים בקוד המבוסס על תקן ה-HTML או ה-XHTML, ולרוב ייעשה שימוש ב CSS לשם עיצוב הדף.

תוכן דינמי/אינטראקטיבי יכול להיווסף לאתר באמצעות קוד בשפת ה-JavaScript המובנית ברוב הדפדפנים (או בשפת VBScript של מיקרוסופט), והוא מוסף על קוד ה-HTML שבדפיו של האתר.

לעתים, ערוך האתר בעזרת קודים מתקדמים יותר (למשל: PHP, ‏ASP, ‏XML) המתבצעים בשרת האתר מיד עם קבלת בקשה מהמשתמש, ומייצרים קוד HTML שהדפדפן של המשתמש יוכל להציג. לעתים קרובות השימוש בקודים אלו נעשה כדי לשלב מידע הנמצא בתוך בסיס נתונים שעל השרת.

דפדפן בדרך כלל כולל פלאג אינים, המאפשרות הצגת תוכן גרפי פעיל ואפקטים מתקדמים אשר אינם כלולים בתקן HTML בסיסי, כגון מצגות Flash ויישומוני Java.

על מנת לאפשר לגולש התמצאות נוחה באתר, כך שיוכל להגיע במאמץ מזערי לכל אחד מדפי האתר המעניינים אותו, עומדים לרשותו בדרך כלל כלים לניווט באתר.

דפיו של אתר אינטרנט בדרך כלל נגישים מדף אחד מרכזי הנקרא דף הבית (אין לבלבל מושג זה עם דף הבית של הדפדפן).

אתרים מסוימים עשויים לדרוש הרשמה כדי לגשת לאזורים מסוימים באתר.

סוגי אתרי האינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרי האינטרנט הקיימים מתחלקים לשני סוגים:

אתר אינטרנט סטטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר זה מורכב בדרך כלל מקבצים של דפי HTML שאין בהם שינוי, והוא מוצג לגולש בדיוק בפורמט שבו הוא מאוחסן על גבי השרת. אתר זה ידוע באנגלית בשמות: "אתר קלאסי", "אתר חמישה עמודים", ו"אתר חוברת" מכיוון שהוא מציג אינפורמציה קבועה לגולש. האינפורמציה יכולה להיות במלל, תמונות, אנימציית פלש, אודיו ווידאו וכן תפריטים וניווט הידודי. אתר מהסוג הזה בדרך כלל מראה אותה אינפורמציה לכל הגולשים, ולכן הוא דומה לחוברת פרסומית מודפסת המחולקת ללקוח. כדי ליצור אתרים מסוג זה אפשר להיות מעצב, ואין צורך להיות מתכנת. אתרים אלו מוקמים לצרכים פשוטים בעיקר.

אתר אינטרנט דינמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דף אינטרנט דינמי

באתר זה אין תאימות בין הפורמט הקיים לבין הפורמט המוצג. התכנים נשלפים מקבצי מסד נתונים או מקבצי טקסט, ונוצרים באמצעות קוד תוך כדי הגלישה לאתר, ולכן הם יכולים להראות אחרת בכל גלישה ולכל גולש. אפשר לבצע בהם חיתוכים, מניפולציות והתאמה מיוחדת לפי גולש. באתר זה נעשה שימוש במידע שמשתנה מדי פעם. אתר זה מכונה בשמות "אפליקציית WEB" ו"אתר מוכוון נתונים" מכיוון שהוא מציג אינפורמציה משתנה התפורה למשתמש מיוחד. אתר זה קשה יותר לתכנון ותכנות מאתר סטטי ודורש מומחיות גבוהה יותר. דוגמה לאתרים מעין אלו הם פורומים, אתרי חדשות, אתרי חיפוש, ואתרי תוכן כמו הוויקיפדיה. אתר אינטרנט דינמי, לרוב, מפותח על מערכת ניהול תוכן המאפשרת לנהל את התכנים והקישורים באתר בצורה נוחה.

בניית אתר אינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בניית אתר אינטרנט

אתרי אינטרנט נבנים בעזרת מספר סוגים של תוכנות:

  • עורכי טקסט, כגון תוכנת ה-Notepad של מערכת ההפעלה חלונות, בהם הקודים נרשמים ידנית.
  • עורכי טקסט/HTML ייעודיים: בניית התוכן באתר עדיין נעשית באמצעות כתיבת קוד, אך התוכנה מציעה אפשרויות שונות המקילות על כתיבת הקוד (צבעים שונים לחלקי תחביר שונים, מציאה והחלפה, קטעי קוד מוכנים להצבה, תצוגה מקדימה ועוד).
  • עורכי WYSIWYG, כגון תוכנת דרימוויבר של חברת אדובי (לשעבר של מקרומדיה) או פרונטפייג' של מיקרוסופט. תוכנות אלו מאפשרות גם ניהול של אתר האינטרנט כמכלול - מעקב אחר התזרים בין הדפים, עדכון מופשט של דפים מרובים, העלאת האתר ממחשבי הפיתוח אל השרת הראשי, וכו'.
  • מנהלי תוכן ומחוללי אתרים. מחוללי אתרים הינם תוכנות המותאמות במיוחד לנהל תכנים של אתר אינטרנט. בין המפורסמים שבהם וורדפרס, ג'ומלה, דרופל ו- PHP-Fusion.

לעתים קרובות יש הבדלה בין בונה אתרים שהוא אחראי למכלול הבניה הכולל את העיצוב הגרפי ויצירת הקוד, לבין מעצב אתרים אשר אחראי אך ורק לעיצוב הגרפי של האתר, לבין מנהל האתר האחראי לתפעול השוטף של המוצר המוגמר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]