גיבור ברית המועצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גיבור ברית המועצות
Hero of the USSR.png
פרטים
מדינה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות
סוג עיטור צבאי ואזרחי
למען גבורה בשדה הקרב או בפעילות למען המולדת
נוסד 1934
בוטל/פורק 1991
הוחלף ב גיבור הפדרציה הרוסית
הענקות
הוענק לראשונה 1934
הוענק לאחרונה 1991 נכון ל-
סה"כ הוענקו 12,776
היררכיה
עיטור מקביל גיבור העמל הסוציאליסטי

גיבור ברית המועצות הוא תואר כבוד שהיה העיטור הגבוה בברית המועצות. הוא הוענק לראשונה בשנת 1934 לטייסים שהשתתפו במבצע הצלה של אוניית צ'ליוסקין.

תחילה התואר כלל קבלת דיפלומה מהוועד הפועל המרכזי של ברית המועצות בלבד. הטייסים שקיבלו את הענקה הראשונה קיבלו גם עיטור לנין. ב-29 ביולי 1936 הוחלט שהענקת עיטור לנין בנוסף לדיפלומה תהיה נוהג קבוע. ב-1 באוגוסט 1939 הוחלט להעניק למקבלי התואר גם את מדלית "כוכב הזהב". באותו צו סוכם על אפשרות להענקת תואר מספר פעמים. למקבלי התואר בפעם השנייה הוחלט להציב פסל במקום לידתו. למקבלי תואר בפעם השלישית הוחלט על הקמת פסל ליד "ארמון הסובייטים" במוסקבה (ארמון זה לא הוקם לעולם ולכן פסל הוקם בשטח הקרמלין).

המדליה הוענקה לחיילים ואזרחים כאחד והיא הייתה אות ההצטיינות הגבוה ביותר בברית המועצות. המקבילה האזרחית היא "גיבור העמל הסוציאליסטי". מקבל התואר "גיבור ברית המועצות" היה זכאי למדליית כוכב הזהב, תעודה מהפריסידיום של הסובייט העליון ועיטור לנין. הייתה אפשרות לקבל את המדליה יותר מפעם אחת. אם האדם היה זכאי לתואר בפעם השנייה, הוא לא היה מקבל שוב את עיטור לנין, אלא רק את המדליה.

תואר גיבור ברית המועצות הוענק 4 פעמים לשני אנשים: מנהיג ברית המועצות ברז'נייב והמצביא מרשל ז'וקוב.

3 פעמים הוענק התואר למרשל סמיון בודיוני ולשני טייסי חיל האוויר הסובייטי איוואן קוז'דוב ואלכסנדר פוקרישקין - אלופי ההפלות של הצבא האדום (ושל בעלות הברית בכלל) במהלך מלחמת העולם השנייה. קוז'דוב הפיל 62 מטוסים גרמניים ופוקרישקין - 59.

בנוסף לכך ערים, מבצרים ומקומות דומים יכלו לקבל את התואר "גיבור" כמו למשל "מוסקבה, עיר גיבורה". בסך הכל היו 13 הענקות מסוג זה.

על פעילות במלחמת האזרחים בספרד תואר הוענק ל-60 אנשי הצבא האדום. על הגבורה במהלך מלחמת החורף תואר הוענק ל-412 אנשים נוספים. בסך הכול, לקראת תחילת 1941 התואר הוענק ל-626 אנשים מהם 3 נשים ו-5 קיבלו את התואר פעמיים.

במהלך מלחמת העולם השנייה הוענקו 11,657 תוארים (91.2%) מסך הענקות. מסך הענקות, 14 הוענקו לחיילי צבאות בני ברית. בסך הכול 44 מקבלי התואר לא היו אזרחי ברית המועצות.

בשנת 1961, לאחר שרמון מרקדר השתחרר מ-20 שנות מעצר בכלא המקסיקני בעקבות רצח לאון טרוצקי, הוענק לו תואר גיבור ברית המועצות. החל משנות ה-70 החלה הענקת התואר למנהיגים פוליטיים וצבאיים של המדינה לכבוד יובל כמתנת יום הולדת מהמדינה.

מתוך 12,776 מקבלי המדליה, 148 (לפי מקורות אחרים - 153) הם יהודים. לרובם הוענק העיטור על גבורתם במהלך מלחמת העולם השנייה, שישה מתוכם אף עלו לישראל.

לאחר התפרקות ברית המועצות, הוחלט על הענקת תואר גיבור רוסיה. ל-4 גיבורי ברית המועצות הוענק תואר גיבור רוסיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]