ג'וקו וידודו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
וידודו כנשיא אינדונזיה, 2014

ג'וקו וידודואינדונזית: Joko Widodo; נולד ב-21 ביוני 1961) הוא נשיאה השביעי והנוכחי של אינדונזיה והראשון מבין נשיאי המדינה שאינו מגיע מהאליטה הצבאית והפוליטית של המדינה. עד לטקס השבעתו שנערך ב-20 באוקטובר 2014, כיהן ג'וקווי כמושל מחוז ג'קרטה. הוא ידוע בראשי התיבות של שמו ג'וקוווי (Jokowi).

חייו המוקדמים וחינוכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשם מוליונו (מאוחר יותר החליף את שמו לג'וקו) בעיר סוראקרטה שבג'אווה כבן הבכור של משפחה ממוצא ג'אוונזי. מאחר ומשפחתו הייתה קשת יום, נאלץ לעבוד כבר בגיל בית ספר יסודי כדי לממן חומרי לימוד ודמי כיס. בגיל 12 החל לעבוד בנגריית הרהיטים של אביו. במהלך ילדותו חוותה משפחתו פינויים מהדירות בהן התגוררה, דבר שהשפיע עליו בהמשך דרכו, בעת שהתמקד בנושא הדיור, כשכיהן כראש עיריית סורקארטה, בשנים 2012-2005. לאחר שסיים תיכון למד באוניברסיטת גדג'ה מאדה בפקולטה ליערנות וסיים את לימודיו לתואר ב-1985. לאחר מכן, עבד תחילה במשתלת אורנים במחוז אצ'ה שבסומטרה, אך לאחר כשנתיים חזר למשפחתו ופתח עסק לעץ. העסק הצליח תחילה אך וידודו נפל קרבן להונאה ונזקק לסיוע כספי מבני משפחתו.

היסטוריה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש העיר של סורקארטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וידודו נבחר ב-2005 לראש עיריית סורקארטה. בתחילה פקפקו רבים ביכולתו של איש עסקים קטן להתמודד עם בעיותיה של העיר עם חצי מיליון תושבים (המכונה על ידי תושביה - סולו), אולם כבר לאחר שנה בתפקיד החל וידודו לקדם יוזמות בתחומים שונים, בהן: בניית שווקים מסורתיים, בניית טיילת, פיתוח פארקים ושמירה על השדרות העירוניות, מיצוב העיר כמרכז תרבותי ותיירותי, פיתוח פארק תעשייתי גדול ותוכנית ביטוח רפואי לתושבי העיר. וידודו צבר אהדה בקרב התושבים הודות לסגנונו הפתוח ותוך שמירה על כללי מנהל תקין, כמו איסור על בני משפחתו לגשת למכרזים של העירייה. כמו כן, צבר פופולריות על ידי שימוש בצעדים פומביים, כגון במקרה בו חברת החשמל הלאומית החשיכה את רחובות העיר כתוצאה מחוב בסך מיליון דולר של העירייה. וידודו הגיע אישית למשרדי חברת החשמל ושילם את החוב באמצעות שטרות ומטבעות תוך ביקורת פומבית על חברת החשמל על צעדיה שאינם שוקלים את טובת הציבור. הפופולריות לה זכה הביאה את שמו לתודעה הלאומית והוא צוין על ידי מספר אמצעי תקשורת אינדונזיים לאומיים כדמות מבטיחה. ב-2012, לאחר שנבחר כמושל ג'קרטה, זכה וידודו במקום השלישי בבחירת "ראש העיר המצטיין בעולם" (לאחר ראשי העיר של בילבאו ופרת'). בנימוקי הפרס נכתב: "בעת ששימש כראש העיר של סורקארטה - ידועה גם בשם סולו - הפך ג'וקו וידודו עיר מוכת-פשע למרכז אזורי לתרבות ולאמנות, שהחל למשוך תיירות בינלאומית. מסעו כנגד השחיתות הקנה לו את המוניטין של הפוליטיקאי הישר ביותר באינדונזיה. ג'וקו וידודו נמנע מלקבל שכר בעת כהונתו כראש העיר בסורקארטה."‏[1]

מושל ג'קרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2010 ו-2011, עוד בטרם מפלגתו בחרה בו כמועמד, כבר החל שמו לעלות בסקרים כמועמד למושל ג'קרטה. הוא התמודד בבחירות למושלות מחוז ג'קרטה בשנת 2012, מטעם המפלגה הדמוקרטית האינדונזית - מאבק (אנ') ונתמך גם על ידי מפלגת התנועה לאינדונזיה הגדולה (אנ'). בסיבוב הבחירות הראשון, שנערך ביולי 2012, זכה וידודו ל-43% מהקולות והקדים את המושל המכהן, פאוזי בובו, שזכה ב-32% מהקולות.‏[2] בסיבוב השני של הבחירות, שנערך בספטמבר 2012, זכה וידודו ב-54% מהקולות לעומת 46% של בובו. כביטוי לרצונו לגשר על מתחים על רקע אתני ודתי בחר וידודו לרוץ למשרת המושל עם בסוקי טג'הג'ה פורנמה (אנ'), נוצרי ממוצא סיני, כמועמד למשרת סגן המושל (לאחר היבחרו לנשיאות החל טג'הג'ה לכהן כמושל). וידודו זכה בשל הבטחתו לפוליטיקה חדשה, והוא נבחר בהיותו בן 50.

וידודו נחשב כאחד המושלים הפעילים שהיו לג'קרטה. הוא יישם את מדיניותו הקודמת מסורקארטה, שנקראה "בלוסוקאן", ועיקרה היה סיורים תכופים ומתוקשרים בשכונות המטרופולין, לעיתים קרובות, באזורים עניים, בשווקים ובסמטאות. בסיורים אלו נהג להתלבש בפשטות ולשוחח עם העוברים והשבים על בעיותיהם; על יוקר המזון, בעיות הדיור והתחבורה. סיורים אלו שסוקרו בתקשורת הביאו לו פופולריות רבה בג'קרטה ובאינדונזיה כולה. גם אנשי המעגל הקרוב הקרוב אליו המשיכו איתו מתקופת כהונתו כראש עיר בסורקארטה, כולל סגנו טג'הג'ה.

בחירה כנשיא אינדונזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נבחר לראשונה בבחירות לנשיאות שנערכו ב-14 במרץ 2014 והיה מועמד המפלגה הדמוקרטית. ב-22 ביולי 2014 הוא הוכרז כנשיאה הנבחר של אינדונזיה לאחר שזכה ב-53% מהקולות ולאחר שגבר על יריבו פראבובו סוביאנטו, שפרש מהמרוץ.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

וידודו נישא לאשתו איריאנה ב-1986 ויש להם שלושה ילדים; גיבראן רקבומינג (נולד ב-1988), קהיאנג איו (נולדה ב-1991) וקאסאנג פנגרפ (נולד ב-1995).

וידודו ידוע כמעריץ מושבע של מוזיקה בסוגת הרוק הכבד, במיוחד של הלהקות: מטאליקה, Lamb of God, לד זפלין ונפלם דת'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Iñaki Azkuna, Mayor of Bilbao, Spain awarded the 2012 World Mayor Prize, באתר World Mayor, ‏8 בינואר 2013
  2. ^ Joko Widodo (Jokowi) Governor of Jakarta, באתר World Mayor, ‏1 בפברואר 2013