דיסק און קי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דיסק און קי
מרכיביו הפנימיים של דיסק און קי

1 חיבור USB
2 USB mass storage controller device
3 נקודות בקרה
4 שבב זיכרון פלאש
5 מתנד גבישי
6 נורית LED (בחלק מהמכשירים)
7 מתג הגנה מפני כתיבה (בחלק מהמכשירים)
8 מקום לשבב זיכרון פלאש נוסף
דיסק און קי

דיסק און קי (לפי האקדמיה ללשון העברית: הֶחְסֵן נַיָּד) הוא מכשיר זעיר לאחסון נתונים למחשב, העושה שימוש בזיכרון הבזק (Flash) לאחסון נתונים ובממשק ה-USB של המחשב להעברתם אל המחשב וממנו. המכשיר פותח לראשונה על ידי חברת M-systems הישראלית בראשות דב מורן. בראש צוות הפיתוח עמד ד"ר אופק יהושוע. השם המסחרי שנתנה החברה למוצר הוא "DiskOnKey" ("דיסק כמחזיק מפתחות"), המרמז על גודלו הזעיר ועל ניידותו. במהרה הפך המונח לשם גנרי של הטכנולוגיה, בעיקר בישראל. בארצות אחרות נהוג לקרוא למכשיר גם FlashDrive ,stick ובשמות נוספים. שמה הרשמי של הטכנולוגיה הוא USB Mass Storage Device ‏(UMS) או USB Flash Drive, היות שלצורך אחסון המידע הוא נעזר בזיכרון מסוג Flash.

הטכנולוגיה מספקת פתרון לבעית הבלאי המהיר שקיימת בזיכרונות מסוג Flash, כאשר אזורים בזיכרון נכתבים ונמחקים מספר רב של פעמים. הפיתוח כולל אלגוריתם הדואג לכתוב בכל פעם לאזור אחר בזיכרון, כך שהכתיבה תפוזר ברחבי הזיכרון באופן מרבי והבלאי לכל אזור יהיה מזערי.

המוצרים הראשונים הופיעו בשוק בשנת 1999, והיו בעלי קיבולת של 16,8 או 32 מגהבייט. עם השנים הלכה והתפתחה הטכנולוגיה בקצב מהיר, מחירה לצרכן הוזל והנפחים הלכו וגדלו, עד אשר בשנת 2013 כבר הוצעו למכירה החסנים ניידים בעלי קיבולת של 1 טרה בייט. עם זאת, בשל שיקולי עלות מול תועלת, הגדלים הנפוצים ביותר הם עדיין בין 4 ל-32 GB.

כיום ניתן למצוא החסנים ניידים המשלבים הצפנת מידע, וכן החסנים ניידים המשולבים במכשירים אלקטרוניים קטנים ושונים, כגון בנגני מוזיקה, טלפונים סלולריים ועוד.

ההתייחסות של מערכת ההפעלה אל ההחסן הנייד דומה לרוב להתייחסותה לדיסק קשיח חיצוני, ויתרונותיו העיקריים הם קלות השימוש והניידות. בחלק מהתקנים אלו קיים מתג לקריאה בלבד, על מנת לאפשר להגן על הדיסק און קי מפני מחשב שעלול להיות נגוע בווירוס מחשב. כמו כן קיימת בדרך כלל נורית בקרה שמהבהבת בזמן קריאה וכתיבה.

ההחסן הנייד הצטרף למשפחה ותיקה של אמצעי "מדיה נתיקה" (מדיום מגנטי שמאפשר שמירת נתונים, הניתן לניתוק מן המחשב בקלות יחסית). חברים אחרים במשפחה הם הדיסקטים לדורותיהם, הדיסקים (CD) וה-DVD.

ההחסן הנייד רגיש לתקלות: אם מוציאים אותו מן המחשב בזמן תהליך כתיבה עליו, המידע שבו עלול לרדת לטמיון. לעתים עלול הדיסק און קי עצמו להתקלקל בשל כך ללא תקנה[דרוש מקור]. כדי להימנע מתקלות מעין אלו, במערכות הפעלה קיים מנגנון להוצאה בטוחה של המכשיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]