דם סמוי בצואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דם סמוי בצואה הוא דם הנמצא בצואה, שלא ניתן לזהותו בעין בלתי מזוינת, ועשוי להצביע על אפשרות למחלה או פציעה. בדיקות דם סמוי בצואה מאתרות נוכחות של תרכובות אורגניות מסוג הם, ובדיקות חדשניות מאתרות גם חלבוני גלובין.

דם סמוי בצואה עשוי להצביע על דימום לאורך מערכת העיכול — מהפה ועד למעי הגס. בדיקות המעלות תוצאה חיובית מחייבות בדיקות אבחוניות נוספות — לדוגמה, הדמיה של מערכת העיכול (למשל אנדוסקופיה או קולונוסקופיה) — במטרה לאתר כיב קיבה או גידול ממאיר במערכת העיכול.

בדיקה שנתית של דם סמוי בצואה עשויה לספק התרעה מוקדמת ולהפחית בשליש את מקרי התמותה מסרטן המעי הגס. הבדיקה אינה נחוצה, בדרך כלל, כאשר יש חשד לסרטן המעי הגס אצל מטופל (למשל אדם הסובל מאנמיה ללא גורם ברור), ובמקרה כזה נדרשות בדיקות מקיפות יותר בכל מקרה. סרטן המעי הגס והחלחולת אינו שכיח באוכלוסייה מתחת לגיל ארבעים וחמש, ולכן בדיקה שנתית לאוכלוסייה בכללה כדאית רק במדינות בהן תוחלת החיים גבוהה יותר.

בדיקת דם סמוי בצואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני בדיקת שגרה של דם סמוי בצואה מתבקש הנבדק להימנע ממזונות כמו בשר בקר (הדם בבשר עשוי לגרום לתוצאה של צואה חיובית); מאכילת צנון, לפת, חזרת, כרוב, כרובית, ברוקולי נא, ומלון מסוג cantaloupe, שבכולם חומר העשוי לגרום לתוצאה של צואה חיובית); ומאכילת פרי הדר וויטמין C, העלולים להניב תוצאה של צואה שלילית).‏[1]

בדיקת דם סמוי בצואה יכולה להתבצע גם כבדיקה עצמית בבית המטופל. ערכות בדיקה ניתן לרכוש בבתי־מרקחת או במרשם רופא. בישראל כל קופות החולים מספקות למבוטחיהן ערכות בדיקה. אם מתקבלת תוצאה חיובית, יש להיוועץ ברופא.‏[2]

קיימת בדיקה המתבצעת בשיטה אימונולוגית אשר בה מאותר חלבון גלובין שמקורו בגוף האדם בלבד. בשיטה זו אין צורך בדיאטה מיוחדת לצורך קבלת תוצאה מהימנה. השיטה נקראת FIT - ‏ (Fecal Immunochemical Test). המחקרים[דרוש מקור] מוכיחים יתרון של שיטה זו על פני השיטה הקיימת מבחינה של רגישות וייחודיות. מספיק לקחת דגימת צואה אחת בניגוד לשלוש דגימות בשיטה הסטנדרטית [דרושה הבהרה].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.