טורפדו מאויש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Split-arrows-3.svg ערך זה מועמד לפיצול: ערך זה גדול מאוד או שהוא עוסק במספר נושאים. ייתכן שפיצול הערך לערכי משנה יקל על הקריאה ועל איתור מידע רלוונטי.
אתם מוזמנים לדון בדף השיחה בהצעה לפצל את הערך.
טורפדו מאויש איטלקי מסוג .S.S.B

טורפדו מאויש הוא כלי שיט תת-ימי צבאי שהופעל לראשונה במלחמת העולם השנייה על ידי הקומנדו הימי של איטליה ומטרתו השמדת כלי שיט של האויב באמצעות חומרי נפץ.

היתרון של הטורפדו המאויש על פני התקפה רגילה של צוללים, הוא שהטורפדו מגדיל את הטווח והמהירות של הצוללים, וגם את "כוח האש" שלהם, הודות לראש הנפץ הגדול מאוד של הטורפדו לעומת המוקשים שצוללים יכולים לשאת על גופם, ויכול לטבע אוניות גדולות מאד, ואף אוניית מערכה.

הטורפדו המאויש נקרא כך משום שהוא נבנה על בסיס טורפדו רגיל שהוסב לשמש ככלי שיט מאויש המצויד במושבים לאנשי הצוות, אמצעי היגוי, ארגז כלי עבודה, מוקשים, ועוד.

במשימה אופיינית, מספר טורפדות מאוישים מובאים למרחק מספר קילומטרים מהיעד על ידי צוללת שהותאמה במיוחד לנשיאתם. הם מפליגים בצלילה אל היעד, כל צוות מגיע אל מתחת לספינת המטרה "שלו", ראש הנפץ הנתיק הגדול של הטורפדו המאויש מוצמד אל תחתית הספינה, הצוות מפליג משם בצלילה, וכעבור זמן מרעום ההשהיה של ראש הנפץ מתפוצץ ומטביע את הספינה.

גרסאות נוספות של טורפדו מאויש שפותחו בהמשך מלחמת העולם השנייה היו כאלו שנשאו טורפדו רגיל מתחת הטורפדו המאויש (פותח בגרמניה), או הגרסה היפנית שהייתה טורפדו קמיקאזה שהמפעיל שלו מתאבד על ידי התנגשות עם ספינת המטרה שמפוצצת אותה ואותו.

הדגם המוצלח ביותר במלחמת העולם השנייה היה הדגם המקורי, האיטלקי, שכונה "חזיר", ובין השאר הטביע בדצמבר 1941 שתי ספינות מערכה גדולות של הצי הבריטי בנמל אלכסנדריה.

כלי רכב תת-ימיים המבוססים על הטורפדו המאויש, אם כי ככל הנראה ללא ראש הנפץ הגדול הדרוש להשמדת ספינות גדולות, קיימים ביחידות קומנדו ימי בעולם גם כיום.

בחיל הים הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזיר של חיל הים הישראלי

מתחילת שנות ה-50 השתמשה שייטת 13 של חיל הים הישראלי בטורפדו מאויש. תחילה שימשו לכך כלים שנרכשו באיטליה, והעניקו לכלי את השם "חזיר" (בעקבות שמו באיטלקית: maiale - חזיר), ולאחר מכן שימשו כלים משופרים מתוצרת ישראל. "חזירים" שימשו במבצעים אחדים של שייטת 13, שהידועים שבהם הם:

  • פעולת פורט סעיד: לוחמים של שייטת 13 חדרו לנמל פורט סעיד על גבי שני חזירים שהורדו מהמשחתת "אח"י יפו". לאחר שסיימו את פעולתם בנמל בלא שמצאו מטרות צבאיות חזרו אל סירת האם ("ציפור"), ובהוראת מפקד הפעולה הטביעו את החזירים.
  • מבצע בולמוס 5: ב-19 במאי 1969, כחודש לפני "מבצע בולמוס 5" בראס עדבייה, ערך כוח של 8 לוחמי שייטת 13, שהגיע ליעד בשני חזירים, סיור מקדים בראס עדבייה, לשם איסוף מודיעין.
  • מבצע אסקורט: בליל 7 בספטמבר 1969 פשטו 8 לוחמים של שייטת 13 על שתי הטרפדות המצריות במעגן הצי המצרי ראס סאדאת, דרומית לעיר סואץ. שמונת הלוחמים הגיעו אל הספינות באמצעות שני חזירים והטביעו אותן באמצעות מטעני עלוקה. הפעולה הוכתרה בהצלחה אך במהלך הנסיגה פעל מעצמו מנגנון ההשמדה העצמית של אחד החזירים (בגלל ליקוי שהתגלה במבנה ההנדסי של המוקש), וכתוצאה מכך נהרגו שלושה לוחמים ורביעי נפצע.
  • הפשיטה על האי גרין: אחד מהכוחות של צה"ל שהשתתפו בפשיטה על האי גרין הגיע ליעדו באמצעות חזיר.
  • מבצע ליידי: פשיטה של ארבעה לוחמים משייטת 13 על נמל פורט סעיד במהלך מלחמת יום הכיפורים בלילה שבין 16 ל-17 באוקטובר 1973. הלוחמים הגיעו אל היעד בשני חזירים, שהורדו מנחתת הטנקים אח"י "אשקלון". בפעולה הוטבעו ארבעה כלי שיט מצרים. שני לוחמים של שייטת 13 הוכרזו כחללים שמקום קבורתם לא נודע.

בשנת 1979 נכנס לשימוש דגם מתקדם של "חזיר" שנקרא "רם", ושימש להובלת לוחמים.‏[1] שימוש מבצעי ראשון בדגם זה נעשה לשם טיבוע אוניית מחבלים בשם "טארק" במעגן צור, ב-26 באפריל 1979.‏[2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ זאב אלמוג, מפקד שייטת 13 - הפלגות חיי, כנרת, זמורה ביתן, 2014, עמ' 718
  2. ^ זאב אלמוג, מפקד שייטת 13 - הפלגות חיי, כנרת, זמורה ביתן, 2014, עמ' 1080-1078