כלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פטיש - דוגמה לכלי עבודה נפוץ
שימוש בכלים לעיבוד עץ.

כלי הוא מכשיר טכנולוגי שנבנה על פי רוב על ידי בני אדם, כדי למלא מטרה מסוימת. כל חפץ המתאים להגדרה זו הוא כלי, גם אם אינו חשמלי או אלקטרוני. כיסא, שולחן או אף קיסם שיניים, הם דוגמאות לכלים.

בעבר, פילוסופים האמינו שרק בני האדם משתמשים בכלים, והגדירו את המין האנושי כ"חיות המשתמשות בכלים". מאוחר יותר התגלה, כי גם שימפנזות ובעלי חיים נוספים משתמשים בכלים - בעיקר יונקים, אך גם ציפורים (כמו העורב) אנתרופולוגים רבים מאמינים כי השימוש בכלים היה צעד חשוב ואף הכרחי בהתפתחות המין האנושי.

כלי משמש בדרך כלל באופן רב-פעמי למטרה לה נועד אולם קיים גם כלי חד-פעמי שמיועד למטרות מסוימות.

בהלכה קיימת התייחסות מפורטת וארוכה במסכת כלים בדיני טומאתם.

סוגי כלים נפוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים סוגים רבים של כלים פיזיים, להלן רשימה חלקית של סוגים אלו.

כלים מנטליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשל שפה, לוגיקה, מסורת ואלגוריתם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדים עובדים בנגרות עם כלי עבודה

כלים הם הפריטים החשובים ביותר שבני האדם הקדמונים השתמשו כדי להגיע לחלק העליון של שרשרת המזון. על ידי המצאת כלים, הם היו מסוגלים לבצע משימות שהגוף האנושי לא יכול לבצע, כגון שימוש בחץ וקשת כדי לצוד חיות, היות שהשיניים של בני אדם אינן חדות מספיק לחדור דרך העור של בעלי חיים. השימוש בכלים בקרב בני האדם החל בתקופת האבן, כאשר החלו ניסיונות לאלתר סכינים. אנתרופולוגים רבים מאמינים כי השימוש בכלים היה צעד חשוב באבולוציה של האדם. במשך האבולוציה, האגודל התפתח בצורה כזו שיתאים להחזקת ולשימוש בכלים שונים. בנוסף, האינטליגנציה של האדם התפתחה כדי לסייע בשימוש בכלים השונים. כלים מוקדמים אלה נעשו ככל הנראה מחומרים מתכלים כגון מקלות, או כללו אבנים ללא שינוי כך שלא ניתן להבחין כיום בינן לבין אבנים אחרות. בתקופת האבן החלו לראשונה בייצור כלי אבן, ונמצאו עדויות של כלים כאלה מלפני 2.6 מיליון שנה באתיופיה. אחד מכלי האבן הראשונים המוכרים הוא גרזן היד. המעבר מכלי אבן לכלי מתכת התרחש במקביל לפיתוח החקלאות סביב 4000 לפנה"ס. מכשירים מכניים התקדמו רבות בתקופת הביניים, עם המצאה של מכונות לניצול אנרגיה: טחנות מים, טחנות רוח.

התקדמות המכשירים והמכונות הובילו, בסופו של דבר, למהפכה תעשייתית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


כלי עבודה
אזמלגרזןדיסק חיתוךטסטרלדרמןמברגמחרטהמסורמסור אנכימסור נימהמסור חרבמספרייםמפתח ברגיםמפתח צינורותמפתח שבדימקדחהמקצועהמריתמשפךסולםמלחצייםסכיןפטישפטיש אווירפליירפלס בנאיםקתרשתשטיכמוס Tools.svg