כנבוזי השני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כנבוזי השני, מוכר גם בצורה היוונית של שמו כקמביסס או כמביזס (מת ב-522 לפנה"ס), בנו של כורש הגדול ומלך פרס אחריו.

כבר בחיי אביו קיבל את התואר "מלך בבל", אבל לתואר זה הייתה ככל הנראה משמעות סמלית בלבד. לאחר מות אביו, ב-528 לפנה"ס, עלה לשלטון בפועל על פרס. תחת שלטונו המשיכה מגמת ההתפשטות של הממלכה, וב-525 לפנה"ס כבש את מצרים, והוסיף לתאריו גם את תואר פרעה מלך מצרים.

על פי הרודוטוס, התנהג כנבוזי באכזריות רבה בהיותו במצרים. הוא הוציא להורג את פרעה פסמתיך השלישי, בנו של יעחמס השני (ביוונית - אמסיס) יחד עם אצילים נוספים, התעלל בשבויים, והרג נשים וילדים. בזז את המקדשים וחילל את קדשי המצרים.

הוא ניסה להמשיך את כיבושיו גם ללוב, אך צבא גדול של כ-50,000 חיילים נעלם כלא היה. הרודוטוס טען שהצבא נספה בסופת חול מדבר, אך ממצאים חדשים אותם גילה פרופ' אולף קאפר (Olaf Kaper) מאוניברסיטת ליידן עולה כי הצבא הפרסי הובס על ידי הפרעה המצרי המורד פטובסטיס השלישי (Petubastis).‏[1] לפי מסורת מצרית, שהשתמרה על ידי הרודוטוס, בהיותו במצרים נתקף בשגעון כעונש על כך שהרג את שור האפיס המקודש, שהיה מיועד לקורבן לאלים.

בזמן שהותו במצרים, תפס את השלטון בפרס אמגוש בשם גאומתא, שהתחזה לאחיו של כנבוזי, ברדיה, וטען למלוכה בשמו. למעשה ברדיה נרצח בידי כנבוזי עוד לפני צאתו למצרים בגלל פחדו של כנבוזי שאחיו ירש אותו בהיעדרו. כנבוזי יצא לתפוס בחזרה את השלטון, אבל טרם שהספיק להגיע לפרס, מת בחרבו שלו בהתאבדות מכוונת משום שרצח את אחיו לשווא וקם לו מתחזה, ואילו על-פי מקורות אחרים בתאונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Cambyses, באתר ליוויוס (באנגלית)
הקודם:
כורש השני
השושלת האחמנית הבא:
דריווש הראשון

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]