מיכאיל שישמן, קיסר בולגריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיכאיל שישמן
צאר בולגריה
חותם הצאר מיכאיל שישמן

חותם הצאר מיכאיל שישמן

שם מלא מיכאיל אסן השלישי בן שישמן
התחלת כהונה 1323
סיום כהונה 1330
הקודם גאורגי טרטר השני
יורש איוון סטפן
בת זוג

אנה נאדה נסיכת דספוטט סרביה, תאודורה לבית פאלאיולוגוס, נסיכת האימפריה הביזאנטית, ביתו של מיכאל התשיעי, קיסר האימפריה הביזאנטית

צאצאים

מאנה נאדה: איוון סטפן, שישמן, מיכאיל ולודוויג ( או לודוויק). מתאודורה לא היו צאצאים.

שושלת בית שישמן
אב שישמן דספוט וידין
אם נכדתו של איוון אסן השני
תאריך לידה אחרי 1280
תאריך פטירה 31 ביולי 1330
ולבאז'ד
מקום קבורה כנסיית גאורג הקדוש, בכפר נאגוריצאנה שבמקדוניה

מיכ‏א‏יל שישמ‏ןבולגרית: Михаил Шишман) או מיכאל ‏אָ‏סֶ‏ן השלישי (Михаил Асен III) היה קיסר האימפריה הבולגרית השנייה בין השנים 1323 ל-1330. השם בו הוא מוכר בימינו, הינו שיבוש של שמו הנכון מהכתבים הבולגרים העתיקים: מיכאיל אסן השלישי, בנו של שישמן ולא מיכאיל שישמן.

חייו של מיכאיל שישמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאיל שישמן היה בנם של הדספוט שישמן, משושלת אסן, ששלט בוידין ונכדתו של איוון אסן השני. תאריך לידתו איננו ידוע במדויק, אך ידוע שהיה זה לאחר שנת 1280‏[1].

גאורגי טרטר השני שנפטר ב-1323 לא השאיר אחריו יורש, ואצילי בולגריה בחרו את מיכאיל כקיסר בולגריה. הקיסר של האימפריה הביזנטית, אנדרוניקוס השלישי, ניצל את המצב באימפריה הבולגרית וכבש מספר ערים בדרום בולגריה. מיכאיל שישמן אסף צבא גדול נגד הביזנטים שצרו על העיר פלובדיב. אומנם הביזנטים הצליחו לכבוש את העיר, אבל מיכאיל שישמן שיחרר את צפון תראקיה.

מיכאל שישמן חתם על חוזה שלום עם אנדרוניקוס השלישי, שבעקבותיו הוא נשא לאישה את אחותו של הקיסר הביזנטי. לשם כך הוא התגרש מאשתו הראשונה, אחותו של קיסר סרביה. בעקבות הגירושים הדרדרו יחסי בולגריה ודספוטט סרביה. מיכאיל הלך לעולמו לאחר קרב נגד הסרבים. הוא נפצע ונפל בשבי ב-28 ביולי 1330, ונפטר ארבעה ימים, מאוחר יותר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Към въпроса за Велбъждската битка“, Тома Томов, списание „Анамнеза“ брой 3, 2006 г.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • John V.A. Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest, Ann Arbor (1987)
הקודם:
גאורגי טרטר השני
1323-1322
קיסרי האימפריה הבולגרית השנייה
1330-1323
הבא:
איוון סטפן
1331-1330
קיסרי האימפריה הבולגרית השנייה (1185-1422)
פטר הרביעיאיוון אסן הראשוןקאלויאןבורילאיוון אסן השניקאלימן אסן הראשוןמיכאיל אסן הראשוןקאלימן אסן השנימיכו אסןקונסטנטין טיך הראשוןמיכאיל אסן השניאיבאיילואיוון אסן השלישיגאורגי טרטר הראשוןסמילץאיוון השניצ'אקהתאודור סוויטוסלאבגאורגי טרטר השנימיכאיל שישמןאיוון סטפןאיוון אלכסנדראיוון שישמןאיוון סרצימירקונסטנטין השני סמל האימפריה הבולגרית השנייה