מיתוס עשרת האחוזים של המוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוח האדם

מיתוס עשרת האחוזים של המוח (מוכר גם כמיתוס 8 האחוזים או 5 האחוזים) הוא מיתוס הטוען שאדם ממוצע משתמש רק בעשרה אחוזים ממוחו ואילו שאר חלקי המוח נשארים ללא שימוש, אולם ניתן להתאמץ ולשפר את האינטלגנציה ובכך להגדיל את אחוז השימוש במוח.

מקור המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר השערות באשר למקור המיתוס. יש הטוענים כי מקורו בציטוט שגוי של אלברט איינשטיין. אחרים טוענים שמקור המיתוס באבי הפסיכולוגיה המודרנית ויליאם ג'יימס, מתוך מאמר שכתב ב-1908 ובו נאמר "אנחנו משתמשים רק בחלק קטן של הפוטנציאל המנטלי והפיזי שלנו"‏[1]. אחרים טוענים[דרוש מקור] כי המקור הוא בקארל לאשלי, שפרסם תוצאות מחקר שעשה בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-19, בו הסיר חלקים מקליפות המוח של חולדות ולמרות זאת הן המשיכו לתפקד וללמוד דברים חדשים. כמו כן, ממצאים רפואיים בהם רואים אצל נפגעי מוח שונים הראו שאף על פי שחלקים במוח הוסרו או נפגעו, האדם ממשיך לתפקד כרגיל.

הפרכת המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוירולוג בארי באיירשטיין כתב מספר ראיות להפרכת המיתוס: מחקרים על נזק מוחי מוכיחים כי כמעט ואין מקום במוח שניתן לפגוע בו ללא שיגרום לקריסת מערכות קריטית במוח[דרוש מקור].

טענה נוספת היא מתוך תורת האבולוציה[דרוש מקור]: המוח הוא איבר יקר מאוד לשאר הגוף, במונחים של צריכת החמצן והמזון[דרוש מקור]; המוח צורך עד עשרים אחוזים מהאנרגיה בגוף האדם, יותר מאשר כל איבר אחר, למרות שהוא מהווה רק 2% ממשקל הגוף האנושי.

אם 90% ממנו היו מיותרים, לא יהיה יתרון הישרדות גדול לבני אדם, ומי שהיו שורדים אלו אנשים בעלי מוח קטן יותר ויעיל יותר. לכן אילו זה היה נכון, תהליך הברירה הטבעית היה לחסל את מוחם הגדול של אנשים. באותה מידה, לא סביר כי נדרשה התפתחות גדולה כל כך של המוח מלכתחילה[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Energies of Men, p. 12