מסטיסלב קלדיש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פסל של קלדיש במוסקבה

מסטיסלב קלדישרוסית: Мстислав Всеволодович Келдыш ;‏ 10 בפברואר 191124 ביוני 1978) היה מתמטיקאי סובייטי. היה בין האבות של תוכנית החלל הסובייטית, במשך 14 שנים היה הנשיא של אקדמיה למדעים של ברית המועצות. בשנות ה-60 היה מכונה "התאורטיקן הראשי" במקביל לסרגיי קורוליוב שהיה מכונה "המתכנן הראשי".

מסטיסלב קלדיש נולד בריגה למשפחה של מדען בתחום הבנייה. למשפחה היו 6 ילדים. בשנת 1915 המשפחה עברה למוסקבה לאור התקרבות החזית הגרמנית לעיר והחלטת הממשל להעביר לחלקים הפנימיים של האימפריה הרוסית את המכון הפוליטכני המקומי כולל סגל והסטודנטים. בשנים 1920-1918 המשפחה התגוררה בעיר איבנובו בה האב היה מלמד במכון הפוליטכני שהוקם. בשנת 1927 קלדיש סיים את בית הספר במוסקבה וחשב ללכת ללמוד את תחום הבנייה. אחותו, שכבר סיימה את אוניברסיטת מוסקבה, המליצה לו ללמוד באוניברסיטה זו. בשנת 1931 קלדיש סיים את הלימודים בפקולטה למתמטיקה.

קריירה מדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1931 קלדיש החל לעבוד במכון לחקר תעופה במוסקבה תחת סרגיי צ'פליגין. באותה תקופה קלדיש עבד רבות בתחום אווירודינמיקה של כלי טיס. בשנת 1934 הוא החל ללמוד לתואר שלישי וכבר בשנת 1935 הוענק לו התואר על בסיס כלל העבודות שביצע ללא עבודת תזה. במקביל, החל משנת 1932 קלדיש החל ללמד באוניברסיטת מוסקבה[דרושה הבהרה], בשנים 1953-1942 הוא היה פרופסור באוניברסיטה זו. בשנת 1953 קלדיש התמנה למנהל המכון למתמטיקה שימושית של האקדמיה למדעים הסובייטית והיה בתפקיד זה עד לשנת 1978.

בשנת 1946 קלדיש נכלל בקבוצה של מדענים סובייטים שפיתחו את הפצצה הגרעינית. על תרומתו בתחום זה שנת 1956 הוענק לו תואר גיבור העמל הסוציאליסטי הראשון.

בתחילת שנות ה-50 קלדיש החל את השתתפותו במאמץ הסובייטי בתחום החלל. בשנת 1950 ביחד עם סרגיי קורוליוב ומיכאיל טיכונראבוב קלדיש היה חתום על הפנייה למנהיגי המדינה עם בקשה להתחיל את פיתוח התחום. בשנת 1961 הוענק לקלדיש תואר שני של גיבור העמל הסוציאליסטי וזאת בעקבות תרומתו בתחום החלל.

בהיותו מומחה בתחום המתמטיקה השימושית קלדיש הבין את חשיבות פיתוח המיחשוב וקידם ניצול מחשבים בחישובים בתחום הגרעין והחלל. יחד עם זאת הוא היה נגד פיתוח מחשבי-על בברית המועצות בטענה שקיום מתמטיקאים דגולים בברית המועצות מאפשר לבצע את כל החישובים הדרושים.

בשנת 1955 קלדיש חתם על "מכתב שלוש מאות" בגנות דעות של טרופים ליסנקו. בשנת 1946 קלדיש נבחר לחבר באקדמיה למדעים של ברית המועצות. בשנת 1961 הוא נבחר לנשיא האקדמיה במקום אלכסנדר נסמיאנוב וכיהן בתפקיד עד לשנת 1975. זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד הוא יזם בדיקה יסודית של פעילות טרופים ליסנקו, כמו כן ניקולאי ואווילוב הוחזר לשורות האקדמיה (לאחר המוות בכלא בתחילת שנות ה-40). בהיותו בתפקיד נשיא האקדמיה קלדיש חתם על עצומת מדענים נגד אנדריי סחרוב אך התנגד נחרצות לסילוקו של סחרוב מהאקדמיה וקיימות עדויות שאף פעל להגנתו מפני יורי אנדרופוב.

על פעילותו בתחום ארגון וקידום המדע בברית המועצות הונעק לקלדיש תואר גיבור העמל הסוציאליסטי בפעם השלישית.

בשנים 1978-1964 קלדיש היה יושב ראש הוועדה שהחליטה על הענקות פרסי ברית המועצות ופרסי לנין.

בשנים אחרונות קלדיש סבל ממחלה קשה. הוא נפטר בשנת 1978 והוטמן בבית הקברות של חומת הקרמלין. לפי הערכות חלק מהחוקרים הוא התאבד.

על עבודתו בתחום המדע הוענקו לו מספר עיטורים: עיטור לנין (7 פעמים), עיטור הדגל האדום (3 פעמים), פרס ברית המועצות (פעמיים), פרס לנין, המדליה הגדולה על שם לומונוסוב, עיטור לגיון הכבוד ועוד. קלדיש היה חבר במספר אקדמיות מדעיות כולל האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים.

מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מכון למתמטיקה שימושית שקלדיש היה מנהלו נקרא על שמו.
  • החל משנת 1978 באקדמיה למדעים של ברית המועצות מוענקת מדליית זהב על שמו עבור תרומה בתחום המתמטיקה השימושית.
  • איגוד הקוסמונאוטיקה הרוסי מעניק מדליה על שמו.
  • באוניברסיטת מוסקבה מוענקת מלגה על שמו.
  • בשנת 1980 אוניית מחקר של האקדמיה נקראה על שמו.
  • אסטרואיד שהתגלה בשנת 1973 נקרא על שמו (מס' 2186).
  • בשנת 1980 צולם סרט תיעודי על פעילותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]