קריין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קריין הוא אדם הקורא טקסט אל מול קהל, אל מול מצלמות הטלוויזיה, בזמן שידורי הרדיו, על במה, או ברקע מבלי שיראוהו. לעתים מדובר בקריין חדשות אשר קורא את מבזקי החדשות אשר מוגשים לו על ידי עורך החדשות.

קריין עשוי להקריא את שמות השירים והזמרים בערב זמר או לספר סיפור מוקלט על קלטת. לקריין יש תכונות חשובות הנחוצות מפאת מקצועו, לדוגמה דיבור ברור, הכרה טובה של השפה (כדי למנוע שגיאות הקראה ושגיאות לשוניות בדיבור). לקריינים במהדורות חדשות ובתוכניות רדיו, ובכלל למציגי דבר כלשהו, לעתים נדרשת יכולת אלתור בו במקום, הבנת החומר אותו הוא מעביר לקהל שלו ותקשורת טובה עם אנשים. קריינים ברדיו ובאולפנים (דוגמת אולפן חדשות או אולפן של תוכנית על מדע) לעתים מראיינים אורחים וחשוב שיידעו "להוציא" ממרואייניהם את המידע אותו הם מבקשים. קריינים משמשים במהדורות חדשות כמגישי המהדורה, והגבול בין המושגים מטשטש.

בתוכניות ילדים ניתן למצוא קריין שקורא את הסיפור ומדבב את הדמויות, ובמשחקי ספורט יש לרוב קריין שמסביר את הפעולות שמבוצעות בידי השחקנים. לעתים קרייני ספורט מדברים גם על הרקע של השחקן או הקבוצה, ולא רק על המשחק הספציפי הנצפה.

קריינות לצורכי מיתוג ושיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה קטגוריה נוספת שהיא קריינות שמיועדת עבור בעלי עסקים וחברות לצרכים של שיווק ומיתוג של עסקיהם.

בקטגוריה זו ניתן למצוא קריינות עבור סרטי תדמית עסקיים או סרטי מוצר, אשר עבורם הקריין מקריא תסריט שהוכן מראש, בהתאם למהלך הסרטון. קטע הקריינות שנוצר משולב בסרטון באמצעות טכנולוגיות של עריכת וידאו ועריכת סאונד.

ניתן למצוא עוד בתוך עולם המיתוג באמצעות קריינות את הקריינות בעבור צליל המתנה עסקי ומרכזיות. כלומר כאשר לקוח מתקשר לבעל עסק מסויים הוא שומע בזמן ההמתנה קטע קריינות (בדרך כלל משולב מוזיקת רקע), אשר מיועד לצרכים שיווקיים ומיתוג העסק. בדרך כלל במסגרת אותה קריינות בזמן ההמתנה נאמרים יתרונותיו של אותו עסק ונהוג גם לשלב פירוט של המוצרים העיקריים שלו. כמו כן קריינות שמשלבים במרכזיה בתור הסאונד המנחה בעת ניתוב שיחות נעשית על ידי קריינות מקצועית.

קריינים רבים מתמחים בקריינות לצורכי יצירת ג'ינגלים לעסקים אשר משולבים כפרסומת ברדיו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Telecom-icon.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.