קרן אור (קוסמטיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכשיר הקוסמטיקה קרן אור (מכונה בלעז: I.P.L - Intense pulsed light, שמו העממי והמוטעה: "אינפרא אדום") הוא מכשיר קוסמטי המשמש קוסמטיקאים ורופאים לטיפולי הסרת שיער וחידוש העור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשיר קרן האור פותח בשנות ה-90 על ידי ד"ר פטריק ביטר ג'וניור, שרצה למצוא פתרון לבעיית הורידים הבולטים מעל פני העור ולהעלימם. ב-1997 אושר המכשיר לשימוש על ידי ה-FDA. זמן קצר לאחר אישורו דיווחו רופאים על מספר תופעות לוואי מבורכות כתוצאה משימוש במכשיר, ובהן איבוד שיער והבהרת כתמים באזורים המטופלים. כיום שימושו העיקרי של המכשיר הוא בטיפולים להסרת שיער.

אופן פעולת המכשיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשיר קרן האור שולח פולסים של אור בעוצמה גדולה ובספקטרום נרחב - באור נראה ובתת-אדום (מכאן השם העממי המטעה). האור עובר דרך העור הבהיר יחסית ופוגע בריכוזי מלנין גבוהים - בהם בסיס השיער (הכהה בהרבה מהעור) וכתמים. בהיחסמו בגופים כהים אלו הופכת אנרגיית האור לאנרגיית חום הממיסה והורסת את התאים. הפולסים הם מהירים והכאב המורגש הוא מינימלי.

הטיפולים המבוצעים בעזרת המכשיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרוע אדם, ארבע שעות אחרי טיפול בקרן אור. הנפיחות בדרך כלל יורדת בהדרגה אחרי כ 3-4 ימים.

הסרת שיער לצמיתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר פוגעת קרן האור בפיגמנט המלנין הקיים בשיער, הורס החום הנוצר את תאי הפיגמנט ואת שורש השיער.

על מנת להסיר את השיער לצמיתות יש לבצע טיפול בן כ 5 עד 10 מחזורים בהפרשים של כחודש - תלוי באזור המטופל, בגווני העור והשיער ובאיכות המכשיר המשמש לטיפול. אחוזי ההצלחה של הטיפולים נעים בין 70% עד 85% - תלוי בתכונות העור והשיער - וזאת ממספר סיבות: לשיער יש מחזור צמיחה ובזמן הטיפול כשני שליש מהשיער לא צומח או נמצא בתהליכי צמיחה, ומאחר שלא קיבל עדיין את צבעו הכהה קרן האור לא יכולה להרוס אותו. בנוסף, יכולים לחול שינויים הורמונאליים במקביל לתקופת הטיפול, המביאים ליצירת תאי שיער חדשים. לכן אין לבצע טיפול כשידוע על שינויים הורמונאליים או בזמן נטילת תרופה העלולה ליצור שינויים כאלו.

תופעות לוואי עלולות לכלול תחושה של חום ועקצוצים קלים בזמן הטיפול, וכן תיתכן כוויה קלה, שתעבור בדרך כלל בתוך יומיים.

חידוש העור[עריכת קוד מקור | עריכה]

חידוש העור, או בשמו הלועזי והעממי "פוטו רג’וביניישן", הוא פעולה נוספת שניתן לבצע בעזרת המכשיר. חידוש העור פירושו בעיקר הבהרת כתמים והעלמת ורידים בולטים. אופן הפעולה זהה להסרת שיער: כאשר פוגעת קרן האור בכתם, בנימים או בורידים הכהים יותר מן העור שמסביבם, החום הנוצר מפזר וממיס את המלנין או את הנימים באזור המטופל. מספר הטיפולים נע בין 1 ל-5 - גם כאן בהתאם לאזור המטופל, לגוון העור ולסוגו.

הטיפול מתאים כמעט לכל אזור בגוף פרט לאזורים רגישים מאוד כדוגמת תנוכי אזניים ואברי המין. לבעלי עור בהיר יהיה יותר קל להעלים כתמים, אך השיטה מתאימה גם לבעלי עור כהה, עד גוון מסוים. בכתמי פיגמנטציה בהירים (בהרת) אי אפשר בשיטה זו, שכן האור פועל על גוונים כהים ולא על בהירים.

אורך הטיפול הינו כרבע שעה בכל אזור, ובהתאם לגודל הכתם. לאחר הטיפול נוצר גלד (קליפה) באזור שטופל. הגלד יתקלף כשבועיים עד כשבועיים וחצי לאחר מכן, והמשך הטיפול יתאפשר. תופעות הלוואי כוללות רגישות גבוהה מאוד לשמש של העור באזור המטופל, לכל אורך תקופת הטיפול. מומלץ שלא להיחשף לשמש בזמן הטיפול, ולמצער להשתמש בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה.

מכשיר הקרן אור לעומת מכשיר הלייזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שמכשיר הקרן אור ומכשיר הלייזר להסרת שיער יצאו שניהם לשוק בסוף שנות ה-90 והציעו תכונות מתקדמות להסרת שיער, התפתחה תחרות בין שני המכשירים.

יתרונות הלייזר לעומת הקרן אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוצמת מכשיר הקרן אור נמוכה מזו של הלייזר ואחוזי הצלחת הטיפול הם מעט נמוכים יותר במכשיר הקרן אור לעומת מכשיר הלייזר. מספר הטיפולים בלייזר הינו נמוך משמעותית מטיפולים בקרן אור (מספר הטיפולים משתנה בין אדם לאדם).

חסרונות הלייזר לעומת הקרן אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונו הבולט של מכשרי הקרן אור הוא טיפול בכהי עור לעומת הלייזר שאינו מסוגל לבצע זאת לרוב - (למעט מכשור חדש שיצא ב-2012 ומתאים לכהי עור ולבעלי שיער בלונדיני). מכשיר הקרן אור עושה זאת על ידי יצירת מספר אורכי גל שונים, תכונה זו מאפשרת לטפל גם בבעלי גוון עור כהה על ידי התאמת אורך הגל על פי הפרשי הגוונים בין העור לשיער. יתרון נוסף הינו בכך שאין צורך בהשגחה רפואית לעומת הצורך בהשגחה רפואית בטיפולי לייזר.

חסרונם המשותף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבעלי שיער בהיר, בלונדיני או ג'ינג'י, שתי השיטות אינן יעילות לרוב מכיוון שאנרגיית האור של שני המכשירים אינה נקלטת ביעילות על ידי גוונים בהירים של שיער, שאינם נבדלים משמעותית מהגוון הכללי של העור. מכשיר לייזר חדש פתר חלקית את הבעיה, המכשיר נותן פתרון לכהי עור ולבלונדינים על ידי הקטנת עוצמת האור והארכת משך זמן הפולס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]