שיווק במדיה חברתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שיווק במדיה חברתית הוא סוג של שיווק באינטרנט, בו משתמשים באתרים בעלי מאפיינים חברתיים, כגון רשתות חברתיות מקוונות או בלוגים, כדי להפיץ מסרים שיווקיים.

השיווק במדיה חברתית זכה לפריחה בעקבות הגידול העצום שחל בשימוש ברשתות חברתיות כגון פייסבוק, טוויטר, LinkedIn וכדומה החל מאמצע העשור הראשון של המאה ה-21, והפיכתן לפלטפורמת תקשורת נפוצה עבור מיליוני משתמשים בעלי קשרים חברתיים.

בשל פוטנציאל השוק הגבוה של רשתות אלו, המשווקים מנסים להחדיר לתוך השיח החברתי הכללי באתרים אלו מסרים שיווקיים ופרסומיים, במטרה להגדיל החשיפה למוצר, השירות או החברה המפרסמת. לעתים הדבר נעשה באמצעות כלים מלאכותיים – יצירת חשבונות מרובים אשר מעלים את המסר השיווקי לסדר היום – ולעתים תוך כדי שיתוף פעולה עם גולשים נבחרים, בעלי קשרים חברתיים רלוונטיים למסע השיווק, או יצירת עניין אמיתי בקרב הקהילה.

השיווק במדיה חברתית משתמש לא אחת בשיווק ויראלי – יצירת מסר שיווקי אשר מועבר במהירות מאדם לאדם מתוך עניין וסקרנות. דרכי שיווק אלו יכולות לכלול יצירת דף אינטרנט בעל עניין לגולשים מסוימים, העלאת מדיה כלשהי (כגון סרטונים או אפליקציות), והפצת שמועה, תחרות או טרנד ("שיווק מפה לאוזן"). המשווקים משתמשים פעמים רבות בגולשים המאותרים ומסומנים כ"מובילים חברתיים", בעקבות מספר רב של חברים או עוקבים ויכולת השפעה על חבריהם, שעשויה לסייע בהצלחת הקמפיין.

טלפונים סלולריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש בטלפונים סלולריים הפך להיות גם יתרון לשיווק במדיה חברתית. כיום, טלפונים סלולריים רבים מציעים אפשרויות של חיבור לרשתות חברתיות: אנשים מקבלים הודעה על כל מה שמתרחש ברשתות החברתיות דרך הטלפון הסלולרי שלהם, בזמן אמת. החיבור המתמיד לאתרי הרשתות החברתיות מאפשר לחברות להזכיר ולעדכן את חבריה כל הזמן על מבצעים, מוצרים חדשים וכו'. יתר על כך, משום שהטלפונים הסלולריים מחוברים עם אתרי הרשתות החברתיות, הפרסומות תמיד מופיעות. כמו כן, חברות רבות היום מכניסות קודי QR יחד עם המוצרים שלהם כדי שלקוחות יוכלו לגשת לאתר או ליהנות משירותי אונלייין באינטרנט עם הסמארטפון שלהם.

מעורבות (Engagement )[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהקשר של הרשת החברתית, מעורבות פירוש הדבר כי לקוחות ובעלי עניין הם משתתפים ולא לצופים. מדיה חברתית בעסקים מאפשרת לכל אחד וכולם להביע ולחלוק את דעה או רעיון איפשהו לאורך דרכו של העסק לשוק. כל לקוח המשתתף הופך לחלק ממחלקת השיווק, כמו לקוחות אחרים לקרוא או הערות ביקורות שלהם.תהליך ההתקשרות הוא לאחר מכן יסוד לשיווק במדים החברתי מוצלח. המדיה החברתית מאפשר לאנשים לתקשר אחד עם השני ולבנות מערכות יחסים, וכך מעלה את רמת התקשורת ונאמנות של הלקוח את החברה המתקשרת במדיה החברתית engagement marketing. כאשר חברות מצתרפות לערוצים החברתיים, צרכנים יכולים לתקשר איתם והם יכולים לתקשר עם צרכנים באופן ישיר. אינטראקציה זה נותנת הרגשה אישית יותר למשתמשים מאשר שיטות מסורתיות של שיווק ופרסום.

באמצעות אתרי רשתות חברתיות, חברות יכולות לקיים אינטראקציה עם חסידים בודדים. אינטראקציה אישית זה יכול להקנות תחושה של נאמנות לחסידיו ולקוחות פוטנציאליים. כמו כן, על ידי בחירתם לעקוב באתרים אלו, מוצרים יכולים להגיע לקהל יעד צר מאוד. [5]

טקטיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוויטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוויטר מאפשר לחברות לקדם את המוצרים שלהם בהודעות קצרות שמופיעות בדפי הבית של עוקבים. הודעות יכולות לקשר לאתר האינטרנט של המוצר, פרופיל פייסבוק, תמונות, קטעי וידאו, וכו'.

פייסבוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפי פייסבוק הם הרבה יותר מפורטים מחשבונות טוויטר. הם מאפשרים לחברה כדי לספק קטעי וידאו, תמונות, ותיאורים ארוכים יותר, כמו כן ניתן לקבל עדויות שעליהם לקוחות נוספים יכולות להגיב. לפייסבוק ניתן להכניס חומרים להורדה Commercial bribery וגם קישור לאתר החברה.

גוגל +[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגוגל , בנוסף למתן דפים וכמה תכונות של פייסבוק, תוכל לשלב עם מנוע החיפוש של גוגל. מוצרים אחרים של Google גם משולבים, כגון גוגל אדוורדס ו-Google Maps. עם התפתחותה של החיפוש המותאם אישית של Google ושירותי חיפוש מבוסס מיקום אחרים, גוגל מאפשר שיטות ממוקדות פרסום, שירותי ניווט, וצורות אחרות של שיווק מבוסס מיקום וקידום מכירות.

LinkedIn[עריכת קוד מקור | עריכה]

LinkedIn,אתר רשתות הקשורות לעסק מקצועי, מאפשר לחברות ליצור פרופילים מקצועיים לעצמם, כמו גם את העסק שלהם לרשת ולפגוש לקוחות ועסקים אחרים. באמצעות השימוש ביישומונים, חברים יכולים לקדם את פעילותם השונות של הרשתות חברתיות על גבי דף פרופיל LinkedIn שלהם. LinkedIn מספק לחבריה את ההזדמנות ליצור מכירות ושותפים עסקיים. חברים יכולים להשתמש "Company Pages" בדומה לדפי פייסבוק כדי ליצור אזור שיאפשר לבעלי העסקים לקדם את המוצרים או השירותים שלהם ולהיות מסוגל לתקשר עם הלקוחות שלהם. בשל התפשטות דואר זבל שנשלח לעבודה למחפש, חברות מובילות מעדיפות להשתמש LinkedIn לגיוס של העובד במקום באמצעות עבודה עם חברות כוח אדם. בנוסף, חברות הביעו העדפה לכמות המידע שניתן לדלות מפרופיל LinkedIn.

Yelp[עריכת קוד מקור | עריכה]

Yelp מורכב ממדד מקוון מקיף של פרופילים עסקיים. עסקים הם חיפוש לפי מיקום, בדומה לדפי זהב. האתר הוא פועל בכמה מדינות שונות, כולל ארצות הברית וקנדה. בעלי חשבונות עסקיים רשאים ליצור, לשתף ולערוך פרופילים עסקיים. הם יכולים לפרסם מידע כגון מיקום העסק, פרטי קשר, תמונות ומידע על שירות. האתר מאפשר לעוד אנשים כדי לכתוב, לפרסם ביקורות על עסקים ולדרג אותם בסולם של חמש נקודות.

Foursquare[עריכת קוד מקור | עריכה]

Foursquare הוא אתר אינטרנט מבוסס מיקום ברשת חברתי, שבו משתמשים יכולים לבדוק מקומות באמצעות הטלפונים החכמים שלהם. Foursquare מאפשר לעסקים ליצור דף או ליצור דפים חדשים. כמו כן foursquare מאפשר ללקוחות טוען בעלות על מקום קיים. בעזרת האפליקציה נמצאת על טלפון חכם, לקוח יכול לספר לחבריו שהוא נמצא בעסק "check-in". עסקים רבים המשתמשים בשרות זה על ידי נותנים תמריצים ללקוחות כגון הנחות או מזון ומשקאות בחינם לאנשים שמבצעים "check-in".

Instagram[עריכת קוד מקור | עריכה]

Instagram הוא תמונה חופשית ותוכנית לשיתוף וידאו ורשת חברתית שהושקה באוקטובר 2010. השירות מאפשר למשתמשים לצלם תמונה או וידאו, להחיל מסנן דיגיטלי אליו, ולאחר מכן לשתף אותו עם משתמשי Instagram אחרים אשר מחוברים לרשת החברתית, כמו גם במגוון רחב של שירותי רשתות חברתיות. Instagram הוכרה לראשונה כרשת שיתוף תמונות אבל התחילה יישום של תמיכה בוידאו מיוני 2013. נכון לספטמבר 2013, היה ל-Instagram מאה חמישים מיליון משתמשים פעילים חודשיים.

YouTube[עריכת קוד מקור | עריכה]

YouTube הינה מדיה מאוד פופולרית; חברות יכולות לפרסם סרטונים ומוצרים למכירה על ידי העלאה לאתר. הלקוח יכול להעיר או להוסיף סימן "Like" "dislike" וגם לספר לחברים שלו. youtube בבעלות google ולכן מדורגת גבוהה במנוע החיפוש של גוגל.

Pinterest[עריכת קוד מקור | עריכה]

pinterest הוא כלי גילוי חזותי שאנשים משתמשים כדי לאסוף רעיונות לפרויקטים השונים שלהם ותחומי העניין. אנשים יוצרים אוספים בשם ("לוחות") של סימניות חזותיות (הנקראות "סיכות"). חברות רבות משתמשות במדיה זו לתת ערך ללקוחות שלהם. על ידי מתן טיפים ומידע המוגש בצורה מאוד ויזואלית. כמו בפייסבוק ואתרים אחרים, ניתן לעקוב וגם ניתן להראות לאחרים מה אתה אוהב על ידי "Pin".

Delicious, Digg and Reddit[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם סימניות חברתיות אתרים פופולריים בשימוש בקידום במדים חברתי. הם נמצאים בשימוש רב על ידי המשווקים במדיה החברתיים כדי לקדם את אתרי האינטרנט שלהם בשל היכולת שלהם לשתף קישורים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]