טיפולי החלפת ניקוטין – הבדלי גרסאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תוכן שנמחק תוכן שנוסף
Yoperm (שיחה | תרומות)
אין תקציר עריכה
Yoperm (שיחה | תרומות)
אין תקציר עריכה
שורה 3: שורה 3:
== שימושים רפואים ==
== שימושים רפואים ==
[[קובץ:Nicotine pastille.jpg|ממוזער|להשלים]]
[[קובץ:Nicotine pastille.jpg|ממוזער|להשלים]]
טיפול תחליף ניקוטין, בצורה של מסטיק, טלאים, תרסיסי אף או משאפים משפרים באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל מצריכת מוצרי טבק. מחקרים שנערכו מוכיחים שהשימוש בטיפולים אלו יעילים באותה מידה כמו השימוש בתרופות בהיגמלות מעישון למשך תקופה של כ-6 חודשיים. כמו כן מחקרים אלו מראים שאין הבדל בין סוגי הטיפול השונים. למרות זאת כן נמצא שוני בסבירות שמטופל יקפיד בטיפול בהתאם לסוג היטפול אותו הוא עובר. יש לציין ששימוש במספר טיפולים בעת ובעונה אחת מגביר באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל משימוש בטבק. בנוסף לכך, לווי מקצועי במהלך הטיפול גם מגביר את אחוזי ההצלחה.
טיפול תחליף ניקוטין, בצורה של מסטיק, טלאים, תרסיסי אף או משאפים משפרים באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל מצריכת מוצרי טבק.<ref>{{צ-מאמר|מחבר=Lindsay F. Stead, Rafael Perera, Chris Bullen, David Mant|שם=Nicotine replacement therapy for smoking cessation|כתב עת=The Cochrane Database of Systematic Reviews|כרך=11|עמ=CD000146|שנת הוצאה=2012-11-14|doi=10.1002/14651858.CD000146.pub4|קישור=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23152200}}</ref> מחקרים שנערכו מוכיחים שהשימוש בטיפולים אלו יעילים באותה מידה כמו השימוש בתרופות בהיגמלות מעישון למשך תקופה של כ-6 חודשיים. כמו כן מחקרים אלו מראים שאין הבדל בין סוגי הטיפול השונים. למרות זאת כן נמצא שוני בסבירות שמטופל יקפיד בטיפול בהתאם לסוג היטפול אותו הוא עובר. יש לציין ששימוש במספר טיפולים בעת ובעונה אחת מגביר באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל משימוש בטבק. בנוסף לכך, לווי מקצועי במהלך הטיפול גם מגביר את אחוזי ההצלחה.


טיפולי החלפת ניקוטין יעילים במיוחד בקרב מעשנים כבדים, זאת אומרת אנשים אשר מעשנים למעלה מ-15 [[סיגריות]] ביום. לעומת זאת אין מחקרים אשר מוכיחים יעילות בקרב מענשים קלים, כאלו המשנים פחות מעשרה סיגריות ביום.
טיפולי החלפת ניקוטין יעילים במיוחד בקרב מעשנים כבדים, זאת אומרת אנשים אשר מעשנים למעלה מ-15 [[סיגריות]] ביום. לעומת זאת אין מחקרים אשר מוכיחים יעילות בקרב מענשים קלים, כאלו המשנים פחות מעשרה סיגריות ביום.

גרסה מ־18:30, 3 בינואר 2019

מדבקה לגמילה מעישון

טיפולי החלפת ניקוטיןאנגלית: Nicotine replacement therapy) הינם דרכים מאושרות רפואית לצרוך ניקטוין שלא דרך טבק.[1] המטרה של הטפולים הינה גמילה מעישון או להפסיק הרגלי לעיסת מוצרי טבק.[2][3] הטיפולים מעלים את הסיכוי של המטופל להיגמל מצריכת טבק בכ-50%-70%.[4] הטיפול נעשה דרך מדבקות, מסטיקים ללעיסה, תרסיסי אף ומשאפים.[5] שימוש במספר מוצרים בעת ובעונה אחת משפר את אחוזי ההצלחה של הטיפול.[6] נעשה שימוש במוצרי החלפת ניקוטין גם בטיפול בקוליטיס כיבית.[7]

שימושים רפואים

להשלים

טיפול תחליף ניקוטין, בצורה של מסטיק, טלאים, תרסיסי אף או משאפים משפרים באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל מצריכת מוצרי טבק.[8] מחקרים שנערכו מוכיחים שהשימוש בטיפולים אלו יעילים באותה מידה כמו השימוש בתרופות בהיגמלות מעישון למשך תקופה של כ-6 חודשיים. כמו כן מחקרים אלו מראים שאין הבדל בין סוגי הטיפול השונים. למרות זאת כן נמצא שוני בסבירות שמטופל יקפיד בטיפול בהתאם לסוג היטפול אותו הוא עובר. יש לציין ששימוש במספר טיפולים בעת ובעונה אחת מגביר באופן ניכר את הסבירות שמטופל יצליח להיגמל משימוש בטבק. בנוסף לכך, לווי מקצועי במהלך הטיפול גם מגביר את אחוזי ההצלחה.

טיפולי החלפת ניקוטין יעילים במיוחד בקרב מעשנים כבדים, זאת אומרת אנשים אשר מעשנים למעלה מ-15 סיגריות ביום. לעומת זאת אין מחקרים אשר מוכיחים יעילות בקרב מענשים קלים, כאלו המשנים פחות מעשרה סיגריות ביום.

יעילות

הערכת יעילות של טיפולי החלפת ניקוטין במחקרי העולם האמיתי מייצרת תוצאות צנועות יותר ממחקרי יעילות שבוצעו על ידי ניסויים במימון בתעשייה. הטענות שהטיפולים יעילים מאוד וכדיים מבחינה כלכלית עדין לא נמצאו כחד משמעים עלידי מחקרי יעילות עולמיים. מחקריים כן מראים שהסיכוי של אדם להפסיק לצרוך מוצרי טבק כחודש אחרי תחילת הטיפול הינם גבוההים ועומדים על כ-53% אך לאחר תקופה נוספת של כ-11 חודשיים נמצא כי רק כ-15% מהמטופלים לא חזרו לצרוך מוצרי טבק. בקרב בני נוער, נשים בהריון ומשים ביכלל אחוזי הפסקת הצריכה היו אף נמוכים יותר.

תופעות לווי

תופעות לוואי אפשריות של צריכת ניקוטין

תופעות לוואי נפוצות בקרב לועסי מסטיק כוללים בחילה, שיהוקים, גירוי של חלל הפה, דימומים מהחניכיים, הפרשת יתר של רוק, הפרעות עיכול, שיהוקים, נפיחות של הפה ובחילות.[9] תופעות לוואי שכיחות ברקב המשתממשים במדבקה כוללות גירוי בעור ויובש בחלל הפה בעוד המשאף בדרך כלל גורם לשיעול, נזלת, גירויים בפה ובגרון וכאבי ראש.[10] תרסיסי האף עלולים לגרום לגירוי באף, להשקות עיניים, ושיעול. כמו כן כל סוגי הטיפול עשויים להוביל להרעלת ניקוטין ואו היתמכרות.

הריון

צריכת ניקוטין במהלך ההריון הינו מעשה מסוכן. קיים חשש שנזק עלול להיגרם לתינוק אם אמו עוברת טיפול להחלפת ניקוטין במהלך ההריון. נשים בהריון ואלה המניקות הרוצות לעבור טיפול להחלפת ניקוטין צריכות להתייעץ עם רופא לפני התחלת הטיפול. ניקוטין עצמו יכול להיות אחראי לפחות בחלקו של תוצאות בריאותיות שליליות לאחר הלידה הקשורות לשימוש בסיגריה, בעוד האם בהריון. קיימות ראיות לכך שהניקוטין משפיע לרעה על ההתפתחות המוחית של העובר ועל תוצאות ההריון. ישנו גם סיכון של מות עובר תוך רחמי ולידה מוקדמת. שימוש ניקוטין יהיה כנראה לפגוע בעובר התפתחות נוירולוגית. הסיכונים לילד בשלב מאוחר יותר בחיים מחשיפה לניקוטין במהלך ההריון כוללים סוכרת מסוג 2, השמנת יתר, יתר לחץ דם, מומים נוירו-התנהגותיים, תפקוד לקוי של מערכת הנשימה ועקרות. חשיפה לניקוטין במהלך ההריון עלולה לגרום להפרעות קשב וריכוז (ADHD) וללקויות למידה אצל הילד ובנוסף גם מעמיד את התינוק בסיכון מוגבר להתמכרות לניקוטין בעתיד.

נוער

עבור נערים ונערות מתחת לגיל 18 ממולץ להתייעץ עם רופא לפני התחלת טיפול.[11] ישנם ראיות לכך שתחילת צריכת ניקוטין לפני גיל 25 עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח וליכולת הקוגניטיבית של הצרכן.[12] רוב המעשנים מתחילים לעשן סיגריות לפני גיל 18, ומעטים מתחילים לעשן אחרי גיל 25.[13]

מחלה קרדיווסקולרית

למרות שאין ראיות חד משמעיות המקשרות בין טיפולי החלפת ניקוטין למחלות קרדיווסקולריות מומלץ לאנשים שכבר לוקים במחלות אלו או שעברו התקף לב להתייעץ עם רופא לפני התחלת טיפול.[14]

צורת פעולה

מטרת הטיפול הינה להוריד את הצורך לעשן או ללעוס טבק עלידי ספיגת ניקוטין בדרך אחרת. המוצרים השונים מכניסים את הניקוטין לגוף בדרכים שונות ולכן כמות הזמן שלוקח למטופל להרגיש את הספיגה ומשך הזמן שהוא או היא מרגישים סיפוק משתנה בין מוצר למוצר. יש לציין שככל שהניקוטין נספג מהר יותר החשש להיתמכרות עולה. קיים סיכוי לא מובטל שאנשים אשר יצליחו להפסיק ללעוס או לעשן טבק עקב הטיפול יתמכרו במקום למוצרים אשר איפשרו להם להפסיק עם ההיתמכרות המקורית. מדבקות ניקוטין משחררות ניקואין לגוף באופן רציף ובמינון קבוע במשך כבין 24-16 שעות. מסטיקים ומשאפים משחררים כמות גדולה יחסית של ניקוטין לתוך הגוף בפרק זמן קצר.

תרבות וחברה

טיפולי החלפת ניקוטין אושרו לראשונה לשימוש בארצות הברית בשנת 1984.[15] המוצרים המשמשים לטיפול כלולים ברשימת המוצרים הבטוחים וההכרחים למערכת בריאות יעילה של אירגון הבריאות העולמי.

כלכלה

ב-2015 בארצות הברית העלות של שימוש במדבקות ניקוטין למשך כחודש הייתה בין 100 ל-200 דולרים, מוצרים אחרים לרוב עולים יותר. בשנת 2015, אחוזי המכירה של מוצרי החלפת ניקוטין נפלו בפעם הראשונה מאז 2008 בהתאמה לעלייה במכירות של סיגריות אלקטרוניות.

מוצרים לא מאושרים רפואית

סנוס וטבק הרחה אינם מאושרים בתור מוצרי החלפת ניקוטין. למרות שסיגריות אלקטרוניות משווקות לרוב כאלטרנטיבה פחות מזיקה לעישון סיגריות רובן הגדול לא מאושרות כמוצרי החלפת ניקוטין. למנהל המזון והתרופות האמריקאי יש רשימה של מוצרים שברצונם להכניס לפיקוח עלנמת להפוך אותם למוצרי החלפת ניקוטין אשר כולל בתוכו סיגריות אלקטרוניות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Raka Jain, Pradipta Majumder, Tina Gupta, Pharmacological Intervention of Nicotine Dependence, BioMed Research International 2013, 2013 doi: 10.1155/2013/278392
 2. ^ Nicotine Monograph for Professionals, Drugs.com (באנגלית)
 3. ^ Kenesha D. Smith, Mollie Ashe Scott, Elizabeth Ketterman, Patrick O. Smith, Clinical inquiries. What interventions can help patients stop using chewing tobacco?, The Journal of Family Practice 54, 2005-4, עמ' 368–369
 4. ^ Nicotine replacement therapy for smoking cessation
 5. ^ Nicotine Monograph for Professionals - Drugs.com, web.archive.org, ‏2015-12-18
 6. ^ Mike McDonough, Update on medicines for smoking cessation, Australian Prescriber 38, 2015-8, עמ' 106–111 doi: 10.18773/austprescr.2015.038
 7. ^ Nicotine Monograph for Professionals - Drugs.com, web.archive.org, ‏2015-12-18
 8. ^ Lindsay F. Stead, Rafael Perera, Chris Bullen, David Mant, Nicotine replacement therapy for smoking cessation, The Cochrane Database of Systematic Reviews 11, 2012-11-14, עמ' CD000146 doi: 10.1002/14651858.CD000146.pub4
 9. ^ שלום – ולא להתראות: הפרידה הסופית (לגמרי) מהסיגריה, באתר www.clalit.co.il
 10. ^ שלום – ולא להתראות: הפרידה הסופית (לגמרי) מהסיגריה, באתר www.clalit.co.il
 11. ^ Office of the Commissioner, Consumer Updates - Want to Quit Smoking? FDA-Approved Products Can Help, www.fda.gov (באנגלית)
 12. ^ E-cigarette Use Among Youth and Young Adults: A Report of the Surgeon General, 2016 | SurgeonGeneral.gov, www.surgeongeneral.gov
 13. ^ E-cigarette Use Among Youth and Young Adults: A Report of the Surgeon General, 2016 | SurgeonGeneral.gov, www.surgeongeneral.gov
 14. ^ Office of the Commissioner, Consumer Updates - Want to Quit Smoking? FDA-Approved Products Can Help, www.fda.gov (באנגלית)
 15. ^ Nicotine Monograph for Professionals, Drugs.com (באנגלית)