טבק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgטבק הטבק
גידולי טבק בוירג'יניה
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: סולנאים
משפחה: סולניים
סוג: טבק
מין: טבק הטבק
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Nicotiana tabacum
‏(ליניאוס, 1753)

טבק (שם מדעי: .Nicotiana tabacum L) הוא שיח רחב עלים ממשפחת הסולניים. מקור הטבק ביבשת אמריקה, עליו המיובשים והקצוצים משמשים לעישון בצורת סיגר, סיגריה, מקטרת או נרגילה. טבק משמש גם ללעיסה ולהרחה בצורת אבקה דקה. בשבדיה מניחים טבק (סנוס) מתחת לשפה העליונה.

מקור המילה "טבק" אינו ברור, וביידיש למשל, מקובל לומר שהוא ראשי תיבות של "טאטע, בענטש יידישיע קינדערלעך" (תרגום: אבא, כלומר אלוהים, ברך את הילדים היהודים) או "טאטע, בענטש אונדזער קינדערלעך" (אבא, כלומר אלוהים, ברך את ילדינו). אך כפי הנראה הגיע מהמילה האינדיאנית (אראוואק) "טאבאגו", שתיארה מקטרת דמוית האות Y להרחת טבק.

הטבק מכיל ניקוטין, שהוא אלקלואיד אורגני ורעלן עצבים חזק, במיוחד לחרקים. כל אופני צריכת הטבק גורמים להגעת ניקוטין אל מחזור הדם ולהתפתחות הדרגתית של סבילות לניקוטין ותלות בו. מנה קטלנית של ניקוטין נמצאת בחצי סיגר או שלוש סיגריות בלבד, אך עשנם של אלו מכיל רק שבריר מכמות הניקוטין שבהם. רוב הרעלות הניקוטין נגרמות למעשה בשל חשיפה לקוטלי חרקים המכילים ניקוטין מרוכז.

הסכנה המשמעותית של שימוש בטבק היא החשיפה לחומרים מסרטנים המצויים בו ובעשנו והרס של הריאות. מדינות רבות ברחבי העולם (ובתוכן, מבחינות מסוימות, ישראל) חקקו חוקים המגבילים את עישון הטבק במקומות ציבוריים, במטרה להקטין חשיפה בלתי רצויה לעשן טבק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]