אבירי השולחן העגול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המלך ארתור ואביריו סביב השולחן העגול.

אבירי השולחן העגול הוא כינוי לאבירי המלך ארתור, דמויות אגדתיות של גיבורים בשריון המופיעים באגדות הארתוריאניות.

האבירים היו עוזריו הראשיים של ארתור בכל נושאי הצבא, ולעיתים גם בשליטה בממלכה, מעמדם היה גבוה מאוד, ועד היום "אביר שולחן עגול" משמש כינוי למקבל החלטות. המלך ארתור, שדגל בשוויון, רצה שכולם יהיו שווים לו, ולכן, על מנת שלא יהיה "ראש-השולחן", הושיב את כל אביריו מסביב לשולחן עגול, כשהוא עצמו יושב בשולחן כאחד האבירים. האגדות מספרות סיפורים רבים על השולחן העגול, בהם סיפורים על החרב אקסקליבר, שם דנו האבירים במתקפותיהם העתידיות.

האבירים מוזכרים במקורות שונים, אך למרות ריבוי האזכורים שלהם, המקורות על פי רוב אינם תואמים זה לזה. במקורות שונים מופיעים מאפיינים שונים של האבירים. חלק מן האבירים מוזכרים שוב ושוב במקורות שונים, ואילו אחרים מוזכרים במקור אחד בלבד. גם כמות האבירים אינה אחידה, ומספרם נע בין 12 במקורות אחדים, ל-150, ואף יותר במקורות אחרים.

קוד האבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד המאפיינים המפורסמים של אבירי השולחן העגול הוא "קוד האבירות", קוד התנהגות אצילי ומכובד שבבסיסו נאמנות. סר תומאס מאלורי שכתב את הספר על אבירי השולחן העגול, קבע את החוקים הבסיסיים של האבירות כך:

  • לא לכעוס או לרצוח.
  • לא לבגוד לעולם, ולהתרחק מבוגדים.
  • משום סיבה לא להיות אכזר, ולתת רחמים למחפשי רחמים.
  • לעולם לא להשתמש בכוח כנגד נשים נשואות, רווקות, או אלמנות.
  • לא לצאת לקרב למען אהבה או הנאה ארצית.
  • לשמש דוגמה לפשוטי העם בהתנהלותם האישית.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהמושב העגול עצמו אינו מוזכר, הרעיון של ארתור שיש לו בית משפט מופלא המורכב מלוחמים בולטים רבים הוא הרבה יותר מבוגר. ג 'פרי מונמות' אומר כי לאחר הקמת השלום ברחבי בריטניה, ארתור "הגדילה הפמליה האישית שלו על ידי הזמנת גברים נכבדים מאוד ממלכות רחוקות להצטרף אליו." [1] קוד של אבירות כל כך חשוב הרומן מאוחר יותר גם, כמו ג'פרי אומר כי ארתור הקים "קוד חסד כזה בביתו, עד שהוא נתן השראה לעמים המתגוררים הרחק כדי לחקות אותו". [1]

זמן רב לפני ג 'פרי, בית המשפט של ארתור היה ידוע היטב מספרי סיפורים וולשית; ברומן Culhwch ו Olwen, שנכתב סביב 1100, הגיבור Culhwch מעורר שמות של 225 אנשים הקשורים ארתור. [2] למעשה, התהילה של הפמליה של ארתור הפכה כל כך בולטת במסורת הוולשית, כי בתוספות המאוחרות יותר ל"שלושיות הוולשית", הנוסחה שקשרה את השם "בית המשפט של ארתור" בשמות השלישייה החלה להחליף את הנוסחה הישנה יותר "אי של בריטניה". [3] אף על פי שקוד האבירות החיוני לרומנים יבשתיים מאוחרים יותר, שעסקו בשולחן העגול, נעדר בעיקר מן החומר הוולשי הקודם, נראה שכמה קטעים של קולהווך ואלוון מגדירים אותו מראש, למשל כשארתור מסביר את האתוס של בית המשפט שלו, ואומר "[w ] e הם אצילים כל עוד אנחנו מחפשים: ככל השפע אנחנו נותנים, את האצילות שלנו, תהילה וכבוד. "

אף על פי שלא הופיע שולחן עגול בטקסטים הוולשיים המוקדמים, ארתור משויך לפריטים שונים של ריהוט ביתי. המוקדם שבהם הוא מזבח צף מיסטי של הקדוש קרנוג באותו ויטה של ​​המאה ה -12 של הקדוש; בסיפור ארתור מצא את המזבח ומנסה ללא הועיל להשתמש בו לשולחן, ומחזיר אותו לקרנוג בתמורה לקדוש הפונה לארץ הדרקון. [5] רהיטי הבית של ארתור מתפרסמים בפולקלור טופוגרפי מקומי ברחבי בריטניה כבר בתחילת המאה ה -12, עם ציוני דרך שונים הנקראים "מושב ארתור", "תנור ארתור" ו"חדרו של ארתור ".

A henge ליד גשר Eamont ליד Penrith, Cumbria ידוע בשם "שולחן עגול של המלך ארתור". [7] האמפיתיאטרון הרומי שעדיין נראה לעין בקארלון נקשר לשולחן העגול [8] והוצע כמקור אפשרי לאגדה. [9] בעקבות תגליות ארכאולוגיות בחורבות הרומיות בצ'סטר, כמה סופרים הציעו שהאמפיתיאטרון הרומי של צ'סטר היה האב טיפוס האמיתי של השולחן העגול, [10] אך ועדת המורשת האנגלית, המשמשת כיועצת לתעודה תיעודית של ערוץ ההיסטוריה, בה הוגשה התביעה, הצהיר כי אין בסיס ארכאולוגי לסיפור. [11]

שמות אבירים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבירי השולחן העגול בוויקישיתוף