אבישי שמידע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבישי שמידע
פרופ' אבישי שמידע, 2008
פרופ' אבישי שמידע, 2008
לידה 1945 (בן 76 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי בוטניקה
מקום מגורים ישראל
צאצאים נועה שמידע עריכת הנתון בוויקינתונים
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום הבוטניקה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אבישי (אבי) שמידע (Shmida; נולד ב-1945) הוא בוטנאי ישראלי, פרופסור אמריטוס במחלקה לאקולוגיה, אבולוציה והתנהגות של המכון ע"ש סילברמן למדעי החיים, השייך לפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא חבר במרכז לחקר הרציונליות וההחלטות האינטראקטיביות של האוניברסיטה העברית.

לימודים ומחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבישי שמידע למד תחת הנחייתם של גדעון אורשן ועמנואל נוי-מאיר, פרופסורים לבוטניקה באוניברסיטה העברית. בשנת 1972 השלים את עבודת המוסמך בהנחייתו של גדעון אורשן, בנושא "הצומח של ג'בל מע’רה - צפון סיני", ובשנת 1977 השלים את עבודת הדוקטורט בהנחייתם של אורשן ונוי-מאיר, בנושא "ניתוח כמותי של הצומח הטרגקנטי בחרמון וגורמי הסביבה המשפיעים עליו". בשנים 79–1977 השתלם במסגרת בתר-דוקטורט באוניברסיטת קורנל שבארצות הברית. עם שובו לישראל, בשנת 1979, קיבל משרת מרצה באוניברסיטה העברית. בשנת 1994 קיבל דרגת פרופסור מן המניין ובשנת 2013 פרש כפרופסור אמריטוס.

מחקריו בתחום הבוטניקה מקיפים מספר נושאים, ביניהם חקר ההאבקה, פיטוגאוגרפיה של ארץ ישראל וסביבותיה, ותיאור של מינים חדשים למדע או לישראל. תחום נוסף שבו עוסק שמידע, הנחשב ייחודי, הוא תיאור תופעות מעולם הצומח, באמצעות מודלים של תורת המשחקים.

לאבישי שמידע פרסומים רבים, הן בספרות המדעית והן בספרות הפופולרית. הוא חיבר מספר מדריכי צמחים ופרחים, שיצאו לאור בהוצאות כתר ומפה. שמידע מרבה לתור את הארץ בחיפוש אחרי תגליות בוטניות חדשות, כגון מציאתם של מינים נדירים, והוא עורך בקביעות סיורים לימודיים במסגרת מרכז רת"ם. מאז חתימת הסכם השלום עם ירדן, הוא מסייר רבות גם בארץ זו, ומתאר את מיני הצומח שבה.

שמידע הוא מומחה בתחום עצים עתיקים בארץ ישראל ומרכז את המחקר בתחום זה במסגרת הוועדה הבין-מקצועית לנושא[1].

שמידע שותף לכתיבת הכרכים בנושאי בוטניקה וצמחיית ארץ ישראל באנציקלופדיה "החי והצומח של ארץ ישראל" (1983) בעריכת עזריה אלון.

ביחד עם גד פולק פרסם ספר על צמחים בסכנת הכחדה בישראל.

מרכז רת"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מרכז רת"ם

אחד ממפעליו החשובים של שמידע הוא הקמתו (בשנת 1979) וניהולו של מרכז רת"ם (ראשי תיבות: רשת תצפיות ומידע) - מרכז המידע לצמחיית ארץ-ישראל. המרכז הוא פרי שיתוף פעולה בין האוניברסיטה העברית ובין החברה להגנת הטבע. במרכז נאסף מידע רב על תפוצתם של צמחי ארץ ישראל השונים, ומושם דגש מיוחד על תיאור תפוצתם של צמחים נדירים וצמחים אנדמיים לאזורנו. מחקרים מדעיים רבים אודות הצומח והצמחייה של ארץ-ישראל והאקולוגיה שלהם, נערכו במסגרת פעולתו של מרכז רת"ם, ובעקבותיהם יצאו לאור פרסומים רבים. בין אלה יש לציין את כתב-העת "רת"ם", שהופיע בין השנים 88–1981.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]