אבק קוסמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אבק קוסמי הוא אבק הקיים בחלל החיצון. גודלם של רוב חלקיקי האבק הקוסמיים הוא בין כמה מולקולות עד ל-0.1 מיקרון. אבק קוסמי הוא פירורים מיקרוסקופיים של חומר המתרחשים בחלל. פירורים אלה ממלאים תפקיד חשוב ביצירת מערכות שמש ואולי אפילו ביצירת החיים עצמם. דרכי ההיווצרות, הרכב האבק, גודלו ומאפיינים אחרים של חלקיקי אבק קוסמי עשויים להשתנות ממקום אחד למשנהו.

היווצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב האבק בחלל הבין-כוכבי בא מכוכבים שעברו את המסלול המקורי ונכנסו לשלב הענק האדום של האבולוציה שלהם. כוכבים אלה הרחיבו אטמוספירות עשירות בסיליקון, חמצן ופחמן - אלמנטים שיצרו את ליבת הכוכב, אך כבר עברו אל פני השטח על ידי זרמי הסעה. בהתאם להיסטורית החיים שלו, לענק האדום יכולות להיות שכבות חיצוניות עשירות בפחמן או חמצן. כוכב פחמני מוליד משא כבד של חלקיקי פחמן, בצורת פתיתי גרפיט או גושים אמורפיים. ככל שהפירורים מרוסקים  בכוכב על ידי לחץ קרינה, הטמפרטורה שלהם יורדת, ומתחילים להתווסף אליהם אטומים נוספים של מימן, חמצן, פחמן, חנקן וגופרית, אשר נמלטים מהכוכב ההורה. חומרים אלו מצטברים לתוך קרחונים קפואים של מים, קרחת אמוניה מוצקה, מתאן ופחמן דו-חמצני. באמצעות מגוון רחב של חומרים כימיים "המודבקים" בתהליך, חומרים אחרים עשויים אז להתווסף לקרחוני המעטפת, כגון: פחמן חד-חמצני ומימן גופרי. החומרים המפוצצים על ידי קרינה אולטרה סגולה מכוכבים חמים מקומיים, או כוכבים מרוחקים יותר, מעוררים תגובות בין המינים הכימיים השונים על המשטח המובילות להיווצרות של חומרים אורגניים פשוטים בכימיה הבין-כוכבית.

אבק קוסמי וכדור הארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסויים חדשים שבוצעו על ידי מדעני האיחוד האירופאי (EU scientist) הצליחו לראשונה להעריך את כמות האבק הקוסמי שנכנס אל אטמוספירת כדור הארץ. מסתבר שחלקיקי האבק הקוסמי גורמים למגוון רחב של תופעות באטמוספירה של כדור הארץ, ומחקרים נוספים מקווים לחקור את השפעת האבק הקוסמי על החיים בכדור הארץ.

חלקיקי האבק שמקור רובם הוא מכוכבי שביט המקיפים את השמש, חודרים לאטמוספירה של כדור הארץ בתדירות גבוהה, ומתנגשים באטמוספירת כדור הארץ עם מולקולות האוויר במהירות של 40,000 - 260,000 קמ"ש. ההתנגשות בין חלקיקי האבק ומולקולות האוויר יוצרים חיכוך וחום רב, וכתוצאה מחיכוך זה חלקיקים רבים מתאדים.

עם זאת, ידוע מעט מאוד מדוע כמות כה גדולה של אבק קוסמי נכנסת לאטמוספירת כדור הארץ, ומהם השפעותיו של האבק על האטמוספירה שלנו. על פי הערכת החוקרים, בין 3 ל-300 טונות של חלקיקים נכנסים לאטמוספירה של כוכב הלכת שלנו (כדור הארץ) על בסיס יומי.

ניסויים שנערכו, בשילוב עם מודל אסטרונומי שחקר את אבולוציית האבק הקוסמי מוכיחות שכ-40 טונות של אבק נכנסות לאטמוספירה של כוכב הלכת שלנו מדי יום. לדברי המדענים, החדירה של האבק הקוסמי לאטמוספירה שלנו גורמות לשורה של תופעות טבעיות, כגון עננים זוהרים בחושך.

השפעות על האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבק קוסמי נחשב עד לאחרונה כמטרד לאסטרונומים בלבד, היות שהוא פוגע ביכולתם להתבונן בחלל. כשהחלה תצפית אסטרונומית באינפרה אדום, חלקיקי האבק הקוסמי התגלו כרכיבים משמעותיים וחיוניים של תהליכים אסטרופיזיקליים. ניתוח שלהם עשוי לחשוף מידע על תופעות רבות כמו היווצרות מערכת השמש שלנו. לדוגמה, אבק קוסמי יכול לסייע להעברת חומרים לחלל אחרי מוות של כוכב במערכת שמש. זאת ועוד – אבק קוסמי ממלא תפקידים רבים בשלבים המוקדמים של היווצרות כוכבים, וכוכבי לכת במערכת השמש, בהיווצרות הטבעות של שבתאי, בהיווצרותן של טבעות פלנטריות המפוזרות בחלל ובאטמוספירות של כוכבים רבים כגון צדק, שבתאי, אורנוס, נפטון וכוכבי שביט רבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבק קוסמי בוויקישיתוף