אזיקים אלקטרוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אישה עם אזיק אלקטרוני בכף הרגל

אזיקים אלקטרונים הם אזיקים שמאפשרים לעקוב אחרי עציר או אסיר ולהגביל את תנועתו. איזוק אלקטרוני משמש כחלופת כליאה שנותנת אפשרות לפיקוח באמצעים אלקטרוניים, על תנועתם של אנשים שיש להגביל את חופש התנועה שלהם, מחוץ למתקני כליאה ואף בתוכם.

אמצעי זה מאפשר לעקוב אחר מקום הימצאותו של אותו אדם באמצעות אזיק אלקטרוני המוצמד לרגלו או לידו של המפוקח. הצמיד משדר אותות תכופים למקמ"ש (מקלט/משדר). התשדורת המתקבלת במקמ"ש באמצעות קו טלפון (רגיל או סלולרי) או באמצעות טכנולוגיות מתקדמות אחרות כדוגמת GPS, משודרת לגורמי האכיפה הרלוונטיים.

המטרות העיקריות בפיקוח אלקטרוני הן שימור עצירים ואסירים מתאימים, שאינם מסוכנים במיוחד, בתוך המעגל החברתי שאיננו עברייני ובהגדלת סיכויי חזרתם לחברה (צמצום תופעת הרצידביזם). שימוש באמצעי זה מאפשר גם את יישומן של תוכניות עבודה או שיקום שונות, בתחום בית הסוהר ומחוץ לו, וכן טיפול בעברייני מין משוחררים ובנאשמים בעבירות אלימות במשפחה.

בישראל החלה לפעול בשנת 2005 תוכנית הפיקוח האלקטרוני של המשרד לביטחון פנים, בשיתוף חברה פרטית ("חברת השמירה" - כיום "G4S ישראל"). כיום המערכות שנמצאות בשימוש בישראל מוודאות שהאסיר נמצא בביתו או יצא מביתו. נערך פיילוט על מערכות איזוק אלקטרוני באמצעות GPS.

קיימת ביקורת על צורת פיקוח זו. הביקורת מתמקדת הן בפגיעות הנפשיות השונות שנגרמות למי שמפוקח בדרך זו והן על השיטה שלכאורה מנסה להביא לכך שאנשים שונים לא ישהו בכותלי בית הכלא או בית המעצר אך למעשה בכך המדינה מסירה גם את אחריותה הכוללת על אנשים אלה: אין אחריות רפואית, שיקומית, טיפולית, שיקום תעסוקתי ועוד. גם הנטל על המשפחות הוא רב, בכך שעל פי רוב מדובר באנשים שנשללת מהם הזכות לעבוד, והמשפחה צריכה לכלכלם במשך תקופה ממושכת. ביקורת נוספת קשורה לכך שכיום מופעלת צורת פיקוח זו על עצורים שבית המשפט טרם הכריע כי ביצעו עבירות. הם למעשה עוברים הגבלות חמורות ביותר בתחום החופש האישי וזאת ללא שבית המשפט בדק באופן דקדקני את הראיות והכריע בעניין זה. בנוסף, למרות שמדובר בהגבלה חמורה על חופש הפרט, תקופת הפיקוח האלקטרוני אינה מהווה שיקול בקביעת העונש וזאת בניגוד לריצוי בפועל של מעצר שבדרך כלל משוקלל מול תקופת עונש המאסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]