אחמד אבן פדלאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אחמד אבן פדלאן(أحمد بن فضلان بن العباس بن رشيد بن حماد)
לאום ערבי
תאריך לידה המאה ה-10
תאריך פטירה המאה ה-10
שנות פעילות 922-921
מספר מסעות 1
אזורים שחקר אזורים בדרך מבגדד לבולגריה של הוולגה

אחמד אבן פדלאןערבית: أحمد بن فضلان بن العباس بن رشيد بن حماد) היה נוסע ערבי, מזכיר השגריר ששלח הח'ליף העבאסי אל-מוקתדר אל האלטבר הבולגרי, אלמיש, ב-21 ביוני 921 במטרה לסכם בניית מבצר בתמורה להתאסלמות הבולגרים.

במהלך המסע הממושך (שארך כמעט שנה) מבגדאד עד בולגריה של הוולגה רשם אבן פדלאן את אירועי המסע, מנהגי העמים שפגש בדרכו והתרשמויות ששמע על עמים אחרים. המסע התארך גם משום שנועד לעקוף את ממלכת הכוזרים, אולם, למרות שלא עבר דרך כוזריה, רשם פדלאן ידיעות, מפי השמועה, על הכוזרים ומנהגיהם. העתק של רישומי אבן פדלאן נמצא ותורגם על ידי המזרחן הטורקי זקי ולידי טוגאן, ותוכנו מספק ידיעות רבות על מנהגי התקופה ועל העמים שחיו באזור ממלכת הכוזרים.

בשנת 1999, יצא לאקרנים סרט על מסעו של אבן-פדלאן, בשם "הלוחם ה-13" (אנטוניו בנדרס בתפקיד פדלאן). הסרט אמנם מציג את מסעו עד לבולגריה של הוולגה אך שם העלילה משתנה כאשר הוא מפליג עם קבוצת ויקינגים לארץ מולדתם. לאחר ההגעה הוא נקלע למלחמה בין הוויקינגים לשבט עוין המאיים על עמם. הוא נבחר להיות הלוחם ה-13 מבין ה-12 האחרים שעתידים להנהיג הלחימה. הסרט אינו היסטורי, שהרי אבן-פדלאן חוזר למזרח התיכון לאחר סיום תפקידו בבולגריה של הוולגה. הסרט מבוסס על הספר "אוכלי המתים" של מייקל קרייטון