לדלג לתוכן

דחק - כתב עת לספרות טובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דחק - כתב עת לספרות טובה
שער הגיליון הראשון של 'דחק' כתב עת לספרות טובה, 2011
שער הגיליון הראשון של 'דחק' כתב עת לספרות טובה, 2011
סוגה כתב עת ספרותי
מייסד יהודה ויזן
עורך ראשי יהודה ויזן
תאריכי הופעה 2011–הווה (כ־13 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
שפה עברית
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
mitzlolpoetry.wix.com/dehak
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דְּחָק - כתב עת לספרות טובה הוא כתב עת עברי לספרות, עיון, ביקורת ואמנות בעריכת יהודה ויזן, היוצא לאור מאז 2011. עד כה ראו אור שבעה־עשר כרכים של כתב העת.

כתב העת רחב יריעה וכולל מדורים רבים ובהם: שירה עברית, שירה מתורגמת, פרוזה, הגות, יהדות, מחשבה מדינית, אמנות, מדור "התוודעות" המציג משוררים שההיכרות עם שירתם בארץ מצומצמת, קריאה חוזרת, דרמה, אמנות, ביקורת ועוד.

לצד כתב העת פועלת גם הוצאת ספרים קטנה בשם 'דחק - לספרות טובה' המפרסמת שירת מקור, מחזות, תרגומים וביקורת.

כתב העת מגדיר את עצמו כשמרני, מחויב למסורת הספרותית ולרמת דיון גבוהה המחייבת קריאה ומחשבה, ומבדל עצמו מהשיח הספרותי הנפוץ כיום[1].

כרך א' של 'דחק' ראה אור ביוני 2011 ועורר אנטגוניזם בקרב המבקרים שהלינו על אופיו האליטיסטי של כתב העת ועל חצי הביקורת שהוא מפנה כנגד הספרות העכשווית:

"הבוז להווה והערצת העבר הם איפוא כרטיס הביקור של "דחק"[2]. "חוברת "דחק" הראשונה והעבה (430 עמ') בעריכת המשורר הצעיר והאליטיסטי יהודה ויזן מציגה דיוקן מעניין, אם גם פאתטי באנאכרוניזם שלו, של כתב-עת ספרותי עברי באמצע 2011, המנסה להתנכר כמעט לגמרי, כאילו לא ראה בכלל, את השירה הישראלית ואת הספרות הישראלית בעשורים האחרונים ולדלג עליהם מתוך עקימת אף סנוביסטית, מזלזלת ומתנשאת."[3]

הכרכים הבאים של 'דחק' התקבלו בידי מבקרים בנימה שונה לחלוטין:

"הכרך השני של כתב העת 'דחק' הוא, ככל הנראה, הבמה האינטליגנטית ביותר מתחום הספרות וההגות ששוחר הדעת הישראלי יכול לבקש."[4]. "טוב לדעת שגם בממלכה הרקובה של הספרות הישראלית עדיין פועלים כתבי עת רציניים כמו "הו!" בעריכת דורי מנור ו"דחק" בעריכת יהודה ויזן"[5]. "יש משהו משמח מאוד ב'דחק'. זהו כתב עת אחוז תזזית. ... יש בכתב העת הזה משהו שניצל מהסחף בתוך מה שקרוי 'ספרות עברית', מין שבר של מטוס על פני האוקיינוס הבולע־כל"[6]. "מעטות הפעמים שאוהב ספרות עומד נפעם מול מפעל מו"לי של איש אחד ומרגיש, כבר בקריאה ראשונה בו, שלפניו מעשה של אדם עם שליחות ספרותית ותרבותית מובהקת ובוערת ושאנחנו, קוראי השפה העברית, חבים לו תודה עצומה. גיליון ה׳ של "דחק, כתב עת לספרות טובה", בשמו המלא והמוצדק, הוא מסוג הפלאים האלה שקורים לעיתים נדירות"[7]. "הקריאה בכתב העת 'דחק' — שעורך ומוציא לאור יהודה ויזן — דומה לשיטוט ברחובותיה של עיר ספק זרה ספק מוכרת, מסויטת ומשעשעת לסירוגין, עמוסה מטענים ושכבות, מהעת העתיקה ועד היום [...] עושר מופלג של ידע ויופי והומור. אפשר לחפור בחוברות האלה בלי סוף."[8] ועוד.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ "Dehak - דחק - כתב עת לספרות טובה". Dehak - דחק - כתב עת לספרות טובה. נבדק ב-2017-10-31.
  2. ^ אלי הירש, דחק א', יוני 2011, ידיעות אחרונות, 15 ביולי 2011
  3. ^ מנחם בן, בוסר סנוביסטי - על יהודה ויזן ו"דחק", nrg,‏ 3.7.11
  4. ^ אורין אריה מוריס, שעת הדחק, מקור ראשון, מוסף "שבת", 1 ביוני 2012, גיליון נשא י"א בסיון תשע"ב - שבוע הספר - 773
  5. ^ אתר למנויים בלבד אורי הולנדר, הריאקציונריות המהפכנית של כתבי העת "הו!" ו"דחק", באתר הארץ, 9 באוגוסט 2013
  6. ^ אתר למנויים בלבד יצחק לאור, נגד ההגמוניה - העורך הישראלי שנאבק בהווה האמריקאי של כולנו, באתר הארץ, 18 באפריל 2014 - על דחק ד'
  7. ^ שרי גוטמן, המלצות קריאה: הספרים שעשו את השנה, על דחק ה, באתר ynet, 13 בספטמבר 2015
  8. ^ שבוע הספר 2022: 70 הספרים הכי טובים של השנה, באתר הארץ