איברו-אמריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

איברו-אמריקהספרדית: Iberoamérica, בפורטוגזית: Ibero-América) או אמריקה האיברית הוא אזור ביבשת אמריקה הכולל מדינות או שטחים שבהם ספרדית או פורטוגזית, הן השפות השולטות (בדרך כלל שטחים לשעבר של פורטוגל או ספרד).

פורטוגל וספרד כלולות בעצמן בכמה הגדרות, כמו זו של הפסגה האיברית-אמריקאית וארגון המדינות האיברי-אמריקאיות. ארגון מדינות איברו-אמריקה כולל גם את גינאה המשוונית דוברת הספרדית, במרכז אפריקה,[1][2] אך לא את מדינות אפריקה דוברות הפורטוגזית.

הקידומת איברו Ibero- והתואר איבריאן Iberian מתייחסים לחצי האי האיברי באירופה, הכולל את פורטוגל וספרד. איברו-אמריקה כוללת את כל מדינות היספנו-אמריקה בצפון אמריקה, מרכז ודרום אמריקה בתוספת האיים הקריביים ההיספנופיים, וכן את המדינה דוברת הפורטוגזית ברזיל.

איברו-אמריקה מובחנת מאמריקה הלטינית על ידי הדרת המדינה הדוברת צרפתית האיטי, המחלקות הצרפתיות שמעבר לים, גיאנה הצרפתית, מרטיניק וגוואדלופ, והקולקציות הצרפתיות סן מרטן וסנט ברתלמי. בנוסף, מדינות בליז, גיאנה וסורינאם, ששפותיה הרשמיות הן אנגלית והולנדית, בהתאמה, אינן נחשבות לאיברו-אמריקאיות ולא אמריקאיות לטיניות.

מאז 1991 ארגנה קהילת הלאומים האיברית-אמריקאית מפגש פסגה איברי-אמריקני שנתי של ראשי המדינה והממשלות של מדינות איברו-אמריקה, כולל ספרד, פורטוגל ואנדורה,[3][4] מ-2014, זה השתנה, לשנתיים.

מדינות ואוכלוסייה באירופה ובאמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוברי ספרדית: (430,567,462 דוברים)

דוברי פורטוגזית: (211,520,003 דוברים)

דוברי קטלאנית: (4,079,420 דוברים)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איברו-אמריקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Presentación, Acerca de la OEI, Organización de Estados Iberoamericanos para la Educación, la Ciencia y la Cultura.
  2. ^ Cumbres Iberoamericanas - Noticias de Iberoamerica, integración, sociedad, economía, cultura, web.archive.org, ‏12 בנובמבר 2007
  3. ^ Ibero-American Summit, web.archive.org, ‏6 בדצמבר 2007
  4. ^ pp. 312–313, Spain: Democracy Regained, Ergasto Ramón Arango, Spain: Westview Press. מסת"ב 0-8133-2915-9.