אינטרפרון בטא 1a

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:תרופה

פרמטרי חובה [ מעמד חוקי ] חסרים

אינטרפרון בטא 1a
1AU1 Human Interferon-Beta01.png
נתונים כימיים
כתיב כימי C908H1408N246O252S7 
מסה מולרית 20027.0 גרם למול
נתונים פרמוקוקינטיים
זמן מחצית חיים 10 שעות
בטיחות
קטגוריית סיכון בהריון C
דרכי מתן הזרקה תת-עורית או תוך שרירית
מזהים
מספר CAS 145258-61-3

אינטרפרון בטא 1a היא תרופה ממשפחת האינטרפרונים המשמשת לטיפול בטרשת נפוצה. התרופה מסייעת להאט את התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה (MS-Multiple Sclerosis).

התרופה יעילה הן אצל אנשים שעברו זה עתה את ההתקף הראשון שלהם והן באנשים שחוו יותר מהתקף אחד (טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית).

התרופה אינה מרפאת את המחלה, אבל חולים המתחילים טיפול מוקדם באינטרפרונים יכולים לשנות את קצב ההתקדמות של המחלה. במחקרים נמצא כי התרופה מעכבת את הופעתו של התקף שני אצל חולים שעברו רק התקף אחד, מפחיתה את מס' ההתקפים החוזרים, מאטה את ההתדרדרות הגופנית, עוזרת לשמר את היכולות הקוגניטיביות של החולים, ומפחיתה את מספר הנגעים הפעילים במוח ובכך מסייעת למנוע אובדן רקמות מוח לאורך זמן.

שתי התרופות המובילות המבוססות על אינטרפרון בטא 1a הן אוונקס (Avonex) שפותחה על ידי Biogen Idec ורביף (Rebif) שפותחה על ידי Merck Serono. כמו כן מייצרת CinnaGen האיראנית את התרופה הביוגנרית CinnoVex.

מנגנון פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן נורמאלי, הגוף מתגונן מפני זיהומים באמצעות תאים במערכת החיסון המזהים פולשים כמו וירוסים וחיידקים ופועלים להשמדתם. במחלות כמו טרשת נפוצה, מערכת החיסון אינה פועלת באופן תקין: במקום לתקוף פולשים זרים, מערכת החיסון תוקפת תאים במוח ובחוט השדרה והורסת אותם במנגנון המתבטא בין היתר בדלקת. האינטרפרונים המופרשים על ידי תאי מערכת החיסון משמשים אחד מכלי הנשק שהגוף מפעיל במצבי דלקת. ההשערה היא כי נתינת אינטרפרונים לחולה בטרשת נפוצה מאזנת את הביטוי של גורמים דלקתיים.[1]

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופעות השכיחות ביותר מזכירות תסמיני שפעת כגון כאבי שרירים, חום, צמרמורות ותחושת חולשה שנמשכים לרוב כיום אחד לאחר קבלת הזריקה.

אוונקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוונקס (®AVONEX) ניתנת כטיפול חד-שבועי. שלא כמו טיפולים אחרים לטרשת נפוצה, רק מיעוט של המשתמשים (כ- 4%) בתרופה מייצר נוגדנים מנטרלים שעלולים להפחית את השפעת הטיפול.[דרוש מקור]

אוונקס אושרה לטיפול בארצות הברית ב- 1996, באירופה ב- 1997, בישראל ב-1998 ומאז היא נרשמה בלמעלה מ-80 מדינות בעולם.

®AVONEX הוא סימן מסחרי של חברת Biogen Idec ומשווק בישראל על ידי קבוצת מדיסון פארמה בע"מ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]