לימפוציט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תאי מערכת החיסון. התאים הכחולים מהווים את מערכת החיסון המולדת, והאדומים - את מערכת החיסון הלומדת. התאים המוקפים במסגרת צהובה הם פגוציטים. חץ סגול מציין שתא המוצא הופך, או מתמיין, לתא היעד.

לימפוציט הוא שם כולל לשלושה סוגים של תאי דם לבנים: תאי T, תאי B ותאי NK.

הלימפוציטים נקראים כך כיוון שעיקר פעולתם מבוצעת במערכת הלימפה. הם אמנם נמצאים בכמויות גדולות בדם, שם מתבצע הזיהוי הראשוני של הזיהום, אך לאחר מכן הם לרוב גוררים את המזהמים אל קשרי הלימפה, שם הם מושמדים באופן סופי.

מערכת החיסון המולדת והנלמדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הלימפוציטים - תאי B ותאי T - מהווים את מערכת החיסון הנרכשת או הלומדת; הם בעלי יכולת זיהוי ספציפי של זיהומים, זאת באמצעות האנטיגנים שהמזיקים נושאים על עצמם. תאי B נלחמים בזיהום באמצעות שחרור נוגדנים ואילו תאי T משחררים, בבואם במגע עם תא מותמר, פרפורינים (מולקולות אשר הורסות את שכבת הליפידים הכפולה של תא המטרה).

תאי NK, אף הם לימפוציטים, משתייכים למערכת החיסון המולדת. מערכת זו אינה ספציפית, והיא תוקפת כל גוף זר ללא אבחנה. המשותף לתאי NK ולשאר הלימפוציטים הוא מוצאם: שלושת סוגי הלימפוציטים מיוצרים מאותו תא-הורה במח העצם, למעט תת-אוכלוסייה בקרב תאי B (תאי B-1) אשר מקורה בכבד העוברי ולאחר מכן נודדת לחלל הבטן (הפריטונאום) שם הם מתחלקים עצמאית.

שחרור לימפוציטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשיפה לבעל חיים ידידותי מעודדת את השחרור של לימפוציטים המתגברים את המערכת החיסונית[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Braun, C., Stangler, T., Narveson, J., & Pettingell, S. (2009). Animal-assisted therapy as a pain relief intervention for children. Complementary therapies in clinical practice, 15(2), 105-109.